18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Válka v Jugoslávii? Ne, raději pravěk

Tento měsíc uplynulo přesně pětadvacet let od masakru v bosenské Srebrenici. Pouhé čtvrt století od krvavé genocidy pod vedením bezskrupulózního zločince Ratka Mladiče, který za pomoci své armády během pár červencových dnů připravil o život přes osm tisíc civilistů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 22.7.2020 23:42

Jistě.

Jenže moderní dějiny jsou vošajstlich. Ještě není jasno, jak se mají správně vykládat. I v té v článku zmíněné Jugoslávii lze narazit na různé pravdy. A máte na to jednu dvě vyučovací hodiny i se zkoušením. O Kosovu tuplem, byť dnes oficiálně byli srbští hrdlořezové zlí, kdežto albánští muslimští hrdlořezové ti hodní. Ale může se to ještě změnit. A tak dál.

To takový Tiberius je zcela neproblémový, je to dávno a nikdo do toho kecat nebude.

V. Petr 23.7.2020 10:41

Tiberius není vůbec neproblémový co do hodnocení. ALE to hodnocení se netýká něčích politických zájmů (zatím).

J. Jurax 23.7.2020 10:50

Jistě. Tiberius vzbudí vášně leda tak u pár specializovaných historiků.

Ale třeba osmašedesátý, normalizace nebo Havel ...

Z. Roller 22.7.2020 21:28

Máte plnou pravdu, že současná výuka dějepisu (a literatury) je na mnoha školách takovou konzervovanou mumií. Učit v souvislostech by mělo větší smysl. Jenže co s tím, když ve své praxi narážím na odpor žáků např. k výpočtům hmotnosti akvária při chovatelství, na nesouhlas s vracením biologického referátu kvůli katastrofální češtině, na neschopnost vložit smysluplný obsah do wordového dokumentu v hodině výpočetní techniky. Učit v souvislostech by bylo fajn. Jen mít špetku naděje, že to většina žáků uvítá a zvládne, že rodiče nebudou remcat proti špatným známkám u nemyslících šprtů (přál bych vám zažít rodičovské schůzky), že pak v češtině žáci zvládnou maturitní didaktické testy. Nicméně dnešní váš článek je první, který oceňuji jako zdařilý. Teď ještě aby jej četli ti praví a aby měl odezvu. Zatím se diskutující přou o podstatu balkánského knfliktu a ne o základní poselství, které ten článek měl mít.

F. Žůrek 22.7.2020 21:14

Ještě se ozvu: dobře učit a nic nepokazit je také veliké umění. Jsem profesí matematik, a tady ve s rovnání s historií je dosti velký rozdíl. Přiznám se, že dějepis mně dělal tochu problémy, tady jsem se musel šprtat, abych měl pěknou známku, zatímco matematika mně sama skákala do hlavy, jak se říká. Jsem technický typ (mám optickou paměť). Až mnohem později beru historii také vážně a uznávám ji. Dokáži srovnávat třeba Josefa Pekaře a TGM - jsou to pro mne významné osobnosti.

Víte, současnost, i současná politika - to se také velice obtížně sleduje! Pokud nemáte dostatek zkušeností. Pro pochopení technických věcí vám stačí (dobrá) představivost, nu a právě!! Získat vhodnou představivost pro dřívější (historické) události, to je také velice potřebné!!!

Musíte mít správnou představivost pro tu dobu, o které mluvíte. To musíte již něco vědět, něco znát... a to získává člověk postupně dobrým studiem a věkem. Jinak to nejde.

Máte přitom doma rozsáhlou knihovnu a často "ležíte" v knihách... Počítač (internet) mě velmi zajímá, ale pořád je to vedlejší.

(Velmi mně ještě pomáhá, že od roku 2000 ztrácím sluch, takže rádio i televize jsou již pasé a daleko více čtu! A to je právě to důležité... A profesí jsem učitel pro 1. st. škol, učitel matematiky a deskriptivní geometrie pro 3. st. škol a promovaný matematik pro oblast matematické anylýzy. Po 30 let jsem programoval! Od Zuse Z23 až po PC a to byly nejen stovky, až tisíc různých pogramů a ještě jsem začal ve věku 54 let kantořit a to dobře... Tož tak nějak.)

I. Spálený 22.7.2020 20:55

Nic se nedá vyložit tolika způsoby, jako dějiny. Na události se můžete dívat z pohledu ekonomiky, filozofie nebo osobních vztahů mezi aktéry. Jejich dopady jsou kulturní nebo i genetické. Nikdy se to nedá vyložit zcela přesně. Málokdo ví, že spisovatelka Němcová se narodila jako Barbara Nowotny a byla vychována jako Němka. Ratibořické panství mělo tak svobodomyslné majitelky, až se staly ikonami feministického hnutí a spisovatelka Saganová si podle jejich sídelní Zaháně zvolila pseudonym. Běžnou praxí bylo odkládat levobočky na výchovu ke vyššímu služebnictvu, třeba pod smyšleným jménem a třeba k Panklům.

L. Sindelar 22.7.2020 20:51

Přsně, souvislosti vzláště o nedávné minulosti se téměř neučí a to je obrovská škoda. Bez toho jsou dějiny jen data a jména která rychle zapomeneme.

J. Jurax 22.7.2020 23:53

Jenže nedávné dějiny jsou sporné, ještě živé, nekanonizované, ještě žijí pamětníci. Takže nanejvýš naučit data a fakta kdy co kdo. Hodnocení není jednoduché.

J. Laurin 22.7.2020 20:48

Než učit to, co hlásá autorka, tak je lepší neučit nic....

P. Staronový 22.7.2020 21:19

Jste názorným dokladem, ano.

F. Žůrek 22.7.2020 18:38

Pane Církvo, dosti se shodneme.

Tato otázka z bývalé Jugoslávie není ani tak historická, ale je značně silně psychická. Zasahuje až do oblasti psycho-terapie.

Naučit se žít s KŘIVDOU. Umět odpouštět, milosrdenství!

Uvedu (silný) příklad: "Dokázat překonat, když někdo usiloval či usiluje o váš život." To je obrovské umění!

Již (svatý) papež Jan Pavel II. (Karol Wojtyla z Wadowic, z Polska), dne 13. května 1981 prožil (a přežil) na Svatopetrském náměstí atentát. Po několika střelách silně krvácel, ale jeho první slova směřovala ke střelci: "Ubohý, nešťastný mladík. Odpouštím mu."

ANO, milosrdenství! Odpuštění - žádná "pomsta". To je obrovské umění!!

Problém je v tomto: Umět či dokázat žít s křivdou. NENECHAT SE VYVÉST Z MÍRY!"

To je zásadní věc. Nikdy se nemstít!! Oko za oko, zub za zub vždy vede k válce. Je tomu tak.

Všechny ty velké křivdy, které vedly k válkám na Balkáně, dokázat vhodně překonat. To je základem historie pro současný Balkán. Je to velmi obtížné pro pochopení, když člověk sám "nějakou" velkou křivdu přímo neprožije a takovou křivdu také "nějak" rovněž sám nepřekoná...(Mám věk již 80 let a něco jsem prožil.)

Zdař Bůh!

V. Petr 22.7.2020 21:11

Odpustit můžete jen tomu, kdo si to zaslouží. Jinak, bez zásady "Oko za oko, zub za zub, ruku za ruku, nohu za nohu" NEPŘEŽIJETE! Myslíte že něčím takovým by se mohl řídit Izrael???

V. Církva 22.7.2020 16:34

No autorka má možná pravdu že se moc neučí o tom jak je Balkán nebo třeba Blízký Východ třeskutý a hlavně proč. Rozdíly křesťanských odnoží a jak se tam dostal Islám. Otázka je jestli je ale vůbec povoleno říkat pravdu že civilizace s převahou Islámu většinou zaostávají. Totéž platí o komunismu ale tam se to zatím říkat může. Za nás se sice pravěk a Mezopotámie braly jednou, ale možná je školství opravdu v rozkladu a bere se to 3krát. Problém je ale především to, že se neřeší souvislosti mezi civilizacemi. Zvlášť se bere Mezopotámie, zvlášť Egypt. Pokud měla autorka i toto na mysli, souhlas.

Autorka se ale nešťastně zaměřila na Srebrenici a "zločince Mladiče" Tím si naběhla a vyprovokovala negativní reakci. I já ji tak musel označit za jednostrannou a zaujatou. Ti zločinci tam totiž byli na všech stranách. A od té chvíle článek vyzněl jako od autorky s zfanatizovanou informacemi dnešních aktivistů, co nám ukazují jednostraně svět zloducha Mladiče a hodných mírumilovných Muslimů. Doufejme ale že to bylo jen nešťastně na začátku a autorka dokáže studovat i jiné názory a udělat si obraz o světě, který není černobílý. A k tomu je dobré znát i ty dávné civilizace.

P. Staronový 22.7.2020 21:28

Mladič nepochybně zločincem byl. Pokud by někdo chtěl z těch končin vypsat všechny zločince, bylo by to na knihu, ne na článek.

O Muslimech nikdo netvrdí, že byli mírumilovní. Jen byli ze všech tamních nemírumilovných nejslabší, tak to nejvíc odskákali.

O. Uživatel 22.7.2020 15:59

Uživatel požádal o vymazání
V. Církva 22.7.2020 16:38

Jo jo po mé návštěvě muzea v Paříži jsem pochopil, že se tam o francouzské revoluci neučí jako o hrdlořezích. Ale to bylo před 25 lety. Třeba je to už zase jinak. Třeba se už ale učí že všechno přišlo díky Islámu. Pak teda ale zlatá gilotina a starý dobrák Robespiere.

J. Ptáček 22.7.2020 15:03

Na jedné straně se lidé právem děsí soužití křesťanských Evropanů s muslimy, na druhé straně falešně naříkají nad krvavým rozpadem států chorvatských a slovinských katolíků, zcela odlišných pravoslavných Srbů a muslimů. Nic je nespojuje ani teď, ani v minulosti. Srbové se hanebně chovali vůči Chorvatům při a po vzniku Jugoslávie, Chorvati jim to ještě hanebněji vraceli za 2. světové války. Po válce zase jenom nenávist. V podstatě všechny zbraně ovládali pouze srbští vojáci, veliteli byli téměř výhradně Srbové. Při první příležitosti, kterou jim nabídl Miloševič, se znovu navzájem začali zabíjet srbští a chorvatští křesťané, navíc s muslimy. Především se vraždili a znásilňovali sousedé, často ze smíšených manželství. Většinou se znali od narození. Kosovo se Srbskem nikdy nefungovalo. A mudrlanti dál mudrují, jak Kosovo Srbsku chybí. Chorvati nejsou o nic lepší. Ještěže ten nenávistný jugoslávský slepenec je minulostí. To totiž nejsou Češi se Slováky, jak se spousta západních politiků a intelektuálů dodnes plete a veřejně plácá.

Z. Ukolébavka 22.7.2020 16:30

Proč myslíte, že má pravoslaví a katolicismus k sobě daleko?

V. Církva 22.7.2020 16:43

Nemělo by mít. Pokud někdo čte Bibli neměli by. I jazyk Srbů a Chorvatů je podobný. U nás funguje ekumenická rada církví. Generika ukazuje blízkost Srbů a Chorvatů. Ale je faktem že Srbové a Chorvati se tloukli. S balkánskými Muslimy se pak nekompatibilita dá pochopit.

F. Navrátil 22.7.2020 16:59

Velitelé byli pouze Srbové? A co první chorvatský prezident Franjo Tudjman, generálmajor a personální šéf armády ( něco jako u nás náčelník hlavní politické správy)? A co Stjepan Mesič, první chorvatský premiér, který předtím zastával funkci šéfa předsednictva SFRJ, tedy kolektivní hlavy Jugoslávie a tím i vrchního velitele armády?

J. Ptáček 22.7.2020 17:10

Pravdu máte. Konec konců i Tito byl Chorvat, aspoň se za něj považoval. Přesto mám informace přímo od místních, že opravdu, odhadem, víc než 90% velitelů byli Srbové. S těmi informacemi to jednoduché není, takže spoléhám na důvěryhodnost místních. A mělo by to i logiku. Srbové po válce Chorvatům právem nevěřili, nijak se nemilovali, tak proč by jim dávali velitelské funkce a dokonce zbraně.

V. Němec 22.7.2020 13:14

Velká sprostota takto psát tendenčně a bez souvislostí!!

V. Petr 22.7.2020 12:35

Mimochodem, víte o tom, že rodiče "zločince" Ratka Mladiče zavraždila SS divize Handžar, kterou pro Hitlera z bosenských! muslimů zverboval Velký jeruzalémský muftí Hussainí?

T. Povolná 22.7.2020 13:16

Pane Petře, nevím, zda se mýlíte, či si skutečnost schválně přikrašlujete, každopádně otec Mladiče padl v boji proti Ustašovcům, kteří neměli nic společného s divizí Hanschar. Krásný den:-)

V. Petr 22.7.2020 13:48

Možná máte pravdu. To ale moc nemění na základním faktu kolem konfliktu mezi Srby a balkánskými muslimy, což byli z hlediska Srbů potomci zrádců, kteří během staleté turecké okupace přešli k nepříteli. Jakmile se rozpadla Jugoslávie (z hlediska Srbů stát, se kterým se ztotožňovali), okamžitě vypluly na povrch staleté konflikty, probíhající v ozbrojené formě naposledy během WW2. Ve 20 století nezapomeňte na Balkánské války ani na WW1.

Srbové nechtěli žít pod vládou muslimů ani Chorvatů.

J. Nový 22.7.2020 18:44

Myslím, že teď už víte, proč se moderní dějiny neučí...je spousta pamětníků. A jejich názor se nemusí shodovat s oficiální propagandou. Zdalipak jste slyšela o Malé dohodě? A přijde vám slušné bombardovat spojence? Myslíte si, že Mnichovská dohoda byla prasárna? A sebrat Srbům kus historického území není prasárna?

V. Petr 22.7.2020 12:14

Moderní historie, pokud by se vykládala objektivně, bude v NAPROSTÉM ROZPORU s "evropskými hodnotami" EU a s politickou korektností. Rudozelená pakáž se snaží mohutně falšovat i středověkou historii, např. zptročování křesťanů muslimy!

Z. Ukolébavka 22.7.2020 12:05

Autorko, mohla byste sem napsat, co VŠECHNO by se ve školách mělo o Srebrenici učit? Jestli byste se spokojila s tendenční wikinou, nebo byste šla hlouběji a vzala zgruntu vše? Teď nemyslím humanitární bombardování, ale něco o teroristických gerilách, co se ukrývaly právě v tom táboře, odkud odcházely podřezávat civilní krky?

V. Petr 22.7.2020 12:15

R^R^R^

J. Prikner 22.7.2020 11:15

Tato sociální aktivistka , která se narodila před 30léty ví prd o tom co se dělo v jugoslávských válkách . To co ví se dozvěděla z aktivistických školení, která jsou manipulována neziskovými lháři a to by chtěla učit. I naše děti. Měla by mítminimální soudnost a nepsat o tom, co opravdu neví.