31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dolly 1.12.2008 18:31

Vzdělání?

Vztah ke vzdělání je dán jeho hodnotou. Protože obecně hodnota vzdělání v této společnosti není vidět na výplatě, pak vzdělaní lidé tvoří jen jakýsi skanzen. Řešením by asi nejspíše byla 100 let stará c.k. norma protože současné "reformy" školství nás přivedou leda tak na stromy - pokud tady nějaké zbydou.

Kanuk 1.12.2008 19:55

Re: Vzdělání?

Plný souhlas s c.k. normou. Ačkoliv nás bylo (ve třicátých letech) v obecné škole ve třídě 50, naučili nás UČITELÉ (žádní pedagogové!!) číst, počítat, a hlavně PSÁT, bez pravopisných chyb. Kdo to nedokázal, nedostal se na střední školu. Zavedení devítitřídní základní školy KOMUNISTY byl ne-li největší, tak jeden z největších zabijáků českého školství.

Lady 2.12.2008 1:00

Re: Vzdělání?

Vážený Kanuku, dovolte mi nesouhlasit. Názory jjsout u jak vidím různé a každý z nás je čerpá ze svých zkušeností, já jsem školu proflákala a k samým jedničkám jsem přicházela až k maturitě ani nevím jak .  Převážnou většinu vědomostí jsem vždy získávala čtením. S velkým překvapením jsem pak zjistila jak úžasné znalosti má můj bratranec, těžký dislektik, kterého mně bylo kdysi i líto, protože kvůli této vadě, kterou ve čtyřicátých letech učitelé nebrali vůbec v potaz zažíval ve škole těžké časy. věděla jsem, že je vynikající matematik a fysik, ale s úžasem jsem se ptala, kde nabral všechny ty široké znalosti z oblasti dějin,a literatury, které já jsem získala čtením? A když se mi narodil dyslektický vnuk, děkovala jsem za všechny moderní přístupy dnešní školy a výchovných systémů zasahujících do rodiny, za to že i tyto děti  mohou  odmaturovat, protože nejsou hloupé., - a za takové byli vaši vrstevníci ve třicátých letech pokládáni.

Lady 2.12.2008 1:09

Re: Vzdělání?

A ještě dodatek: pokud vím, 5 tříd zákl. školy a pak buď gymnasium nebo čtyři m욡anky, tedy devět absolvovali žáci až do roku 1952. teprve v tomto roce právě komunisté zavedli tzv. osmiletou zákl. školu a místo gymnazia  jedenáctiletou všeobecně vzdělávací střední školu. Bylo to po sovětském vzoru, tam měli desetiletý systém vzdělávání a na ten se mělo postupně přecházet.K tomu ale už nedošlo,  časem se konal návrat  k osvědčeným devíti letům. Pro upřesnění. nejsem komunistka a tímto je nechci hájit. jen uvádím věci na správnou míru.

quetzal 2.12.2008 1:36

Re: Vzdělání?

vždyť je to jedno na kolik to bylo let.

Komunisti zlikvidovali vzdělání prostě tím, že do něj s úspěchem zavedli několik základních Orwellovských principů, např: pravda je lež, boj za mír, vědecký ateismus apod.

Kanuk 2.12.2008 6:35

Re: Vzdělání?

Vážená Lady. Nějak mi nedochází, proč se snažíte opravit moje sdělení, že "devítiletky pro všechny" zavedli komunisté. Jestli to bylo v r. 1948, nebo 52, nebo 55, je bezpředmětné.  Pokud se pamatuji, tak ty "jedenáctiletky", později dvanáctiletky, byly jen pokračováním základní "devítiletky" pro ty, kteří chtěli něco jako "středoškolské vzdělání". Jedna absolventka takové dvanáctiletky s maturitou se pak dostala ke mně do laboratoře, kde jsem ji musel učit logaritmovat (tehdy nebyla počítátka, i ruční kalkulačka byl luxus) a Ohmovy zákony. A to neměla na konečném vysvědčení žádnou špatnou známku.

 Pokud se týče vašich dislektických příbuzných (zřejmě se jedná o poruchu dědičnou), prosím, nemám nic proti zavedení zvláštních programů pro takovéto děti, to je jistě pokrok. Nepovažuji ale za optimální řešení, aby takovéto děti chodily do stejné školy, jako děti normální. To je asi okoukáno z Emeriky, kde všechny děti musí chodit do téže školy, protože nejbližší jiná škola je desítky kilometrů daleko, ne-li ještě dál.

Witch 2.12.2008 6:52

Re: Vzdělání?

Kanuku, dneska je úroveň čtení tak mizerná, že dyslektici s dobrým rodinným vedením, kam patří třeba trénink vnímání čteného a různé procvičovací metody, jsou v běžné škole i hvězdami. Moje dítko, stižené těžkou dysorthografií, patřilo mezi nejlepší žáky, dokonce dělalo zkoušky na 8.letý gympl (a málem se i dostalo), aniž tato porucha byla do osmé třídy ZŠ rozeznána! Potom jsme už odstraňovali pouhé zbytky.

Posleda 2.12.2008 8:55

Re: Vzdělání?

To je chvályhodné; skutečně se píše "dyslektik", ne "dislektik". A  slavnou Nejedlého reformu školství odstartovali až v r. 1953 (po těch dvou funusech v březnu a před měnovou reformou v červnu).

quetzal 2.12.2008 1:37

Re: Vzdělání?

vždyť je to jedno na kolik to bylo let.

Komunisti zlikvidovali vzdělání prostě tím, že do něj s úspěchem

zavedli několik základních Orwellovských principů, např: pravda je lež,

boj za mír, vědecký ateismus apod.

lesov 1.12.2008 18:04

Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

"Ale najít v těch slovech a větách nějaký smysl, vnímat jejich krásu,

ošklivost či protivnou plytkost - kdo tohle dnes umí?"

Já, já to umím a proto nic nečtu, protože se to nedá číst...! ;-D

Jo a taky si myslím, že ta negramotnost je plánovaná, no řekněte, na co skladník, uklízečka nebo popelář potřebuje vysokou?! :-/

A učitel, jeho hlavním posláním, je přežít. Naučit biologický odpad myslet, na tož jej něco naučit, je nadlidský úkol.

Rudla 1.12.2008 18:40

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

I skladník nebo uklízečka si může přečíst Vergilia v originále...

Kanuk 1.12.2008 19:10

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

No jo, ale jaký plat pak bude chtít? Jediné řešení pak bude, poslat toho čtenáře Vergilia na pracák a najmout Ukrajince nebo rákosníka. (Kromě toho, učí se dnes ještě latina na SŠ?)

Kadrec 1.12.2008 19:58

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

já se ji na gymnáziu učím..

Kanuk 1.12.2008 20:05

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

Blahopřeji a skoro závidím.

Lady 2.12.2008 1:12

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

Ne, latina se učí až v primě na osmiletém gymnaziu.

Kanuk 2.12.2008 6:17

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

To bych považoval také za přehnané - ode zdi ke zdi. Snad na všech gymnasiích 1. republiky (výhradně osmiletých) se učila latina až v tercii. Od primy se učila němčina, i na prvních měšťankách.

Lída 2.12.2008 11:11

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

Jak na kterém, gymázia, kde se učí povinně latina, jsou určitě v menšině.

Witch 1.12.2008 19:07

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

Tak to Prr! Jednou z mých velikých životních hrdinek je paní se ZDŠ a kupou dětí, která větším dětem strčila krajíc chleba, nohou šlapala na kolíbku a četla. Četla, až se jejímu mužovi v hospodě smáli, ale byla jednou z mála lidí, kteří mi něco o knížkách dovedli říct. Nebyla to nějaká pošahaná fantasmagorička. Uměla sakra tvrdě na té vesnici dřít, ale potom prostě mohla uniknout do světa, kde byla kýmsi jiným a někde jinde. Dnes jí může být přes sedmdesát, jestli se neudřela. Báječná, skvělá Máma Helclová!

Kanuk 1.12.2008 20:04

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

nic nečtu, protože se to nedá číst...S tím docela souhlasím. Z poválečné české literatury jsem četl velmi málo, protože čtení knih, ve kterých autor používá jazyk ulice, považuju za ztrátu času. K. Čapek psal reportáže ze světa zlodějíčků a děvek, a nepoužil při tom snad jediné sprosté slovo. Četl jsem, že něco podobného bylo v Lolitě od Nabokova, za kterou snad dostal Nobelovku. Nehádám se.

quetzal 1.12.2008 23:07

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

Tak Kanuku zkus treba Karel Michal: Pohadky pro vsedni den, skoro cokoliv od Oty Pavla, ...

Lady 2.12.2008 1:19

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

Jak ráda si přečtu a nechám pohladit svoji dušičku četbou knihy napsanou krásnou a dokonalou češtinou. Máme i takové časopisy na vysoké úrovni, třeba Českého bratra. Ale zkuste si Kanuku přečíst třeba americký román Krev mé krve (jméno autora už mně vypadlo) napsáno i perfektně přeloženo v hovorové řeči. věřím, že to přečtete s velkým zaujetím. Aje to časově téměř z vaší generace.

Kanuk 2.12.2008 6:55

Re: Myslím, že nám v'89 odzvonilo všem.

Na jednom blogu, který sleduji, byl výňatek z překladu knihy "Poslední kabriolet". Obdivoval jsem, jak překladatel přeložil hovorovou angličtinu (teda američtinu) do hovorové češtiny, žádné sprosťárny, ale i tak, knihy tohoto druhu mi nic neříkají. Já jsem primitiv, mne víc zaujme Tajuplný ostrov nebo Hrabě Monte Cristo.

Pepek 1.12.2008 18:04

blbci s inteligenty v jedné cele, natvrdo na 9 let

Většina problémů ve škole vychází z nesmyslného předpokladu rovnosti žáků ve třídě. Kdo chce oslovit chytré žáky, nudí hloupé, a naopak. Osvícené hlavy používající osvědčenou cestu středu nudí pak všechny. Zvládnout rozptyl IQ žáků 60-70bodů v jedné třídě ZŠ snad není ani možné.

lesov 1.12.2008 18:10

Re: blbci s inteligenty v jedné cele, natvrdo na 9 let

Dobře, tak přjď  sem, ustřelím ti pr*el neb ti z ní lezou jen hov.., tak co s ní...!

Doufám, že až tvé druhé dítě bude blbější, než to první, tak  že ho shodíš ze skály nebo do něj alespoň budeš kopat, aby se to první nenudilo, ty před-poklade. ;-D

woka 1.12.2008 16:43

je evidentní, že mládež je zkažená,

děti neposlouchají dobrých rad svých rodičů a blíží se kvapem konec světa. Říkali už staří Babyloňané...nebojte, ono to nějak zase půjde...

Kopecký 1.12.2008 17:18

Re: je evidentní, že mládež je zkažená,

Jo, jo, dobře míněné rady moudrých rodičů jsou házením perel. Ta zatracená mládež byla, jest a bude "zkažená"!  Deo gratis.

brána 1.12.2008 18:02

Re: je evidentní, že mládež je zkažená,

Ano ještě zvlčilejší byla za dob pana Sokrata. Veřejně se posmívala demokratům. Ta dnešní o něčem takovém naštěstí ještě od nikoho neslyšel.

Fromm 1.12.2008 18:30

Re: je evidentní, že mládež je zkažená,

Každá další generace je špatnější než ta předchozí. Nastala doba, kdy jsou lidé tak špatní, že se klanějí moci.

Radimka 1.12.2008 18:49

Re: je evidentní, že mládež je zkažená,

Poslyšte Bráno, Kopecký alias Fromm je úchylnej grafoman, nepustí mě ani na chvíli k našemu společnému počítači a nechce mi říct, co si tu furt píšete. Apropó, myslíte že ten zběsilý písemný frkér je projev vaší společné patrně vrozené grafomanie nebo projev vaší společné potřeby do všeho kecat a korigovat tak názory své i jiných, nebo je to znamení osamělosti, dlouhé chvíle nebo potřeba vzájemnosti, sdílení, hledání názorové blízkosti nebo všechno dohromady? Napište laskavě vaši psychosociologickou analýzu , a to rychle šupitopresto než se můj spolubydlící navrátí do obydlí a od PC mě mačisticky vyžene.

brána 1.12.2008 19:10

Re: je evidentní, že mládež je zkažená,

Pslyšte Radimko váš spolubydlící není grafoman, ale je potřeby vzájemnosti, sdílení, hledání názorové blízkosti, všehno dohromady a podobných neřestí. Važte si toho. Cose mne dotejčí jde o výhřez opuštěnosti, zběsilé touhy po vyjímečnosti ve společnosti stejnětakých za  souběžné úpěnlivé snahy o bystré sledování procesu mé demence. Pozor již jde.