22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Slovní hodnocení výzvy senátora Drahoše

Ministr Robert Plaga (ANO), Drahošova platforma pro vzdělávání a Bob Kartous z EDUinu mohou způsobit totální rozvrat české školství. Proč někteří poslanci a senátoři naslouchají více lobbistům z neziskovek, než učitelům z praxe?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 29.5.2020 7:55

Přesné!

Něco ve stylu: mírné sucho, občas prší, mrholí, liják, Sahara, občas vysvitne Slunce ......

Znám experty, kteří tvrdí, že pět známek nevystihuje situaci. Asi by jich chtěli padesát. A že kvůli známkování ročně skočí pět žáků z jedné každé třídy z okna.

A zapomínají, že odjakživa žactvo dostávalo spousty známek, ze spousty předmětů ..... a "nějak se to setřáslo".

Ostatně, já si též myslím, že jedna reforma za tři roky způsobí jen zaostávání. Je třeba jít s dobou a reformovat po každých pěti měsících. Pokrok!

V. Novák 29.5.2020 10:43

Žáci neskáčou z oken kvůli známkování, ale kvůli rodičům. A to slovní hodnocení nezmění.

J. Jirka 29.5.2020 7:19

< ... učitelé jsou kvalifikovaní profesionálové... >

Tak tímhle vtipem jste mne hned po ránu dobře pobavil!

Š. Hašek 29.5.2020 7:39

Jsou.

Vy jste nechodil do školy?

Feřtek je typický modernistický zapálenec, který též chodil do školy (automechanik), ale neučil ani hodinu.

Opět příklad spolku, který se spřáhl s televizí ČT09 a referenty na ministerstvu školství. Kteří rovněž neučili ani hodinu.

V. Novák 29.5.2020 10:45

Asi J.Jirkovi v té škole strašně ubližovali...

P. Velichovský 29.5.2020 12:58

Přesně tak, Kartous tam má i rodinu, takže tlačenka zajištěna do všech diskuzí s "experty" na školství. Je zajímavé, že Babiš Plagu nechá rejdovat s opozicí...ale to je jeho taktika - obejmout všechny.

R. Tichý 29.5.2020 6:59

Je mi lito, ale absolvovani pedagogicke skoly nezarucuje kvalitu pedagoga. Pan Sarkozi nevi, ze pedagogicka VS je pro vetsinu vysokoskolaku "posledni volbou", aby meli "nejakou tu vejsku"?

Hodnotit skolsvi lze podle srovnavacich testu- v tech s CR stale potapi....

Š. Hašek 29.5.2020 8:18

Až po reformách .....

Potápí se méně, než v takovém Španělsku, USA .......

Všechno začalo "číslama"! Mudroslavové zjistili, že máme slabý koeficient středo a vysokoškoláků. Nějak mi to připomnělo koeficienty spotřeby vajec na obyvatele, nebo počet praček. Ale to bylo za Novotného .....

J. Pokoutný 29.5.2020 8:54

Souhlas, ale aby se nškdo mohl vyjadřovat ke školství, měl by nějakou dobu (několik let) učit. To ovšem soudruzi Drahoš, Feřtek a Kartous nesplňují rovněž. Elf Kartous ovšem není nebezpečný jen školství, jedná se o patologického udavače. Viz:

https://www.youtube.com/watch?v=puVOwizzlHs&t=63s

a

https://www.youtube.com/watch?v=qAGDJPjUOI0

P. Velichovský 29.5.2020 13:33

Je to welcome aktivista! A je nějakej opálenější...

https://blisty.cz/art/99048-hanba-evropy-zejmena-te-stredni.html

P. Adámek 29.5.2020 9:11

Mám z toho vyvozovat soud "Jelikož absolvování pedagogické školy nezaručuje kvalitu pedagoga, je nepodstatné, že nyní může vyučovat i člověk bez pedagogického vzdělání"?

J. Hejna 29.5.2020 10:45

Vyvozovat můžete, pane Adámku, co chcete, ale raději se s tím vyvozeným nechlubte, abyste nabyl za - co chcete.

R. Tichý 29.5.2020 12:01

V zásadě ano. Kvalitu výuky posoudí ředitel a rodiče.

Ředitel z pozice zodpovědné osoby, která ručí svou pozicí při nespokojenosti rodičů.

Rodiče jistě nenechají své dítě učit někým, kdo nic neumí.

V. Bartl 29.5.2020 16:22

jo, určitě, pane Adámku. Ale na druhé straně, Paeddr je krásná pičovina. Ve většině případů.

J. Jurax 29.5.2020 17:57

Můžete. Je to sice výrok hovadný, ale budete ve vysoké společnosti ministrů a profesorů.

P. Velichovský 29.5.2020 13:05

Máte pravdu! V PISA testech se od revoluce ČR potápí, pomalu, sem tam nahoru, ale o proti stavu před 30 lety to jde dolů. Proč - přišli aktivisté, zrušili povinnou matiku, učit může kdokoli, vytratila se disciplína, nejsou jednotné osnovy, takže školy si dělají svoje ŠVP, děcka přecházející školu nemají návaznost, chybí sjednocení plánů, učební látky. Do toho experimenty jako Hejného metoda, takže se rodiče nemohou s dětmi připravovat (a vliv podnětné rodiny je důležitý), školství je na posledním místě zájmu politiky (jen proklamativní kecy). Všichni byli v tzv. první linii, policajti, vojáci, skafandry měli jak na měsíc, prodrbali se miliardy, ale aby Plagy dal učitelovi noťas, tak to nééé. Učitelé si vše pořizovali za své a doma to pižlali, platili internet, programy na editaci prezentací apd. Ve školách není takové vybavení. Tam jedete na 8 - 10 let starých PC, W7, správce vám nedovolí si instalovat, co chcete, takže vše doma a za své! Prostě Plaga ven!

M. Rozbořil 29.5.2020 17:10

To už dávno není pravda, pro "vystudování" na diplom jsou teď mnohem příhodnější obory. A jejich absolventi neumí ani pracovat, ani učit. Pouze ze sebe nechají dělat experty a "vynalézají" novoty, aby se zviditelnili.

J. Jurax 29.5.2020 18:02

Ehm ... absolvování jakékoliv vysoké školy nezaručuje, že absolvent bude ve vystudovaném oboru odborníkem. Nicméně zvyšuje pravděpodobnost, že se jím může stát.

M. Černý 29.5.2020 6:28

Zmínka o nutnosti řidičského průkazu jakožto kvalifikaci k řízení motorového vozidla neni vhodný argument. Na příklad britská královna nemá a nikdy neměla řidičský průkaz. Ani vysokoškolský diplom nezaručí vždy kvalitu výuky, je to jen předpoklad. Je ale řada skvělých kantorů, kteří nikdy nestudovali pedagogiku. Netřeba připomínat Jana Amose Komenského.

L. Harvánek 29.5.2020 7:02

A motorová vozidla řídí? i ve svém věku?

Ostatně v době Jana Amose Komenského i o moc let později pedagogika nestudovala. Vždyť za dob Marie Terezie (zavedla školní docházku) vyučovali ve školách často vysloužilí vojáci. Ti měli ale jednu výhodu: dokázali si zjednat pořádek a naučili děti to základní: číst, psát a počítat.

M. Černý 29.5.2020 10:06

Možná vás to překvapí, řídí. Řídí velmi ráda už od války, kdy pracovala jako řidička i nákladních vozů. A protože korunu nosí jen vyjímečně a obvyklý klobouk by ji při řízení vadil, mívá na hlavě šátek. Ne vždy ji proto policista pozná, takže už se stalo, že ji při kontrole málem zatknul za řízení bez dokladů. Britská královna totiž ze zákona nemusí mít řidičský průkaz.

V. Novák 29.5.2020 10:47

A to si nemohla udělat řidičák ani jako ta WRENka nebo u čeho že to sloužila?

V. Novák 29.5.2020 10:49

A víc se od nich ani od vzdělání nevolnických "selských hřbetů" nežádalo.

Š. Hašek 29.5.2020 8:50

Souhlas, pane Černý.

Stran kantorů přesně vystihuje situaci "posedlost papírem". Jsou profese, kdy praxe, osoba rozhodují. Ale nevím, jak získat tu praxi (třeba jen střední školu a začít vychovatelstvím).

A. Pakosta 29.5.2020 10:28

Pane Černý, ukažte mi aspoň jednu fotografii britské královny za volantem, když už s tím argumentujete! Myslím, že královna ani nesmí řídit na veřejnosti auto, bylo by to dozajista porušení dvorského protokolu.

Rovněž byste mohl jmenovat pár těch "skvělých kantorů" kteří učí, ač nikdy nestudovali pedagogiku - ale raději ne, protože takoví nepochybně překračují zákon. A o Komenském se vyjadřujete, jako by k těm amatérům patřil, což jistě víte, že není pravda.

Zajímavé je skutečně, jak tu kdekdo hájí kantora - amatéra bez vzdělání. Zkuste si to představit u lékaře. A přitom má učitel, stejně jako doktor, podstatný vliv na kvalitu budoucího života svého svěřence-žáka, i když jej patrně nemůže svou případnou pedagogickou chybou okamžitě zabít.

M. Černý 29.5.2020 11:38

Na příklad zde: https://images.app.goo.gl/6WgVjwgpMdrzR7HG9

J. Hejna 29.5.2020 10:48

Tím jste chtěl naznačit, že Komenský nestudoval na Vysoké škole pedagogické?

P. Victorin 29.5.2020 6:20

Češi a pedagogika, jsou na tom podobně jako s husitstvím. Někdejší prvořadí evropští bojovníci, po smrti Jana Žižky se pobili mezi sebou a od té doby před každým vojenským ohrožením našeho státu, se vždy už jen vzdávali. Obdobně, zatímco za života J. A. Komenského Češi představovali, nikoliv pouze evropskou, nýbrž dokonce světovou špičku v pedagogice, kterou víceméně drželi přes osvícenou císařovnu Marii Terezii a jejího syna Josefa II., přes císaře Františka Josefa, po dobu historicky krátkého trvání tzv. Masarykovy republiky, víceméně i přes dementní Hitlerův Protektorát, pak ale po tzv. Vítězném únoru 1948, veškerá pedagogika padla, nikoliv až "na dno" - nýbrž "pod dno", a od té doby se dosud prakticky nevzpamatovala.

PS Současný paedagogický komik Plaga, J. A. Komenského nepřipomíná ani náznakem

J. Strakoš 29.5.2020 5:52

Pokud někdo dostuduje ped.školu nebo minimum a začne učit, je za chvíli většinou oddělen od praxe (čest výjímkám), takže sice má papír, ale nemá zkušenosti. Stejně tak je to se senátorem - má papír, ale ne zkušenosti z praxe.

U senátora to ovlivníme max. volbami, ale připadá mi to ironické, že na jednu stranu poukazujeme na absenci praxe a na druhou stranu lidi s praxi nechceme jen tak pustit do výuky.