Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŠKOLSTVÍ: Školné? Když už, tak systémově!

Co udělá mladý absolvent medicíny, například zubař, když se mu po šesti letech studia, které věru není žádná legrace a při němž těžko zbude nějaký čas na přivýdělek, otevře v jeho pětadvaceti perspektiva, že bude vydělávat v prvních pár letech na příslušném oddělení v nemocnici asi tolik, co tam má ukrajinská uklizečka? A co udělá, když bude mít, až konečně dosáhne na průměrnou mzdu, vyhlídku na to, že musí začít splácet odložené školné? Vezme tohle všechno na sebe, nebo se poohlédne po místě někde v Británii, kde mu dají skoro desetkrát tolik?

Odpověď na tyhle otázky nejspíš netřeba hledat dlouho. Právě proto by z nich ale měli pravicoví politici při svých diskusích o zavedení školného vycházet. Už proto, že právě v medicíně, ale stejně tak i ve vědě a výzkumu, je tzv. „odliv mozků“ z ČR už v plném proudu. Jistě: všechny tři strany eventuální koalice svorně tvrdí, že školné nesmí bránit nikomu v přístupu na vysokou školu. Jinými slovy, nesmí být strukturováno tak, aby si studium nemohli lidé z chudších vrstev dovolit. Jenže to už se děje odedávna i bez školného. Jednoduše proto, že pro děti z nižších sociálních vrstev byl jejich původ de facto bariérou v přístupu k vyššímu vzdělání už za socialismu, údajné „vládě dělníků a rolníků“. Už tenkrát dokládaly nezávislé sociologické výzkumy reálnou neprůchodnost zdejšího školského systému, kterou jsme si přenesli do současnosti prakticky beze změny. A nejde jen o to, že děti z nižších sociálních vrstev nemají doma bohatě zásobenou knihovnu a chybí jim tak podněty k dalšímu rozvoji: K vrstvám, které si mohou dovolit živit své dospělé děti pět až šest let na vysoké jen s vypětím všech sil, patří hlavně, podobně jako před dvaceti lety, relativně široký okruh mizerně placených intelektuálů.

Jsou to především jejich děti, které se na vysoké snaží aspoň o prospěchové stipendium, když už tu, dvacet let po sametu, pořád ještě není systém stipendií ve formě státních půjček pro všechny, jejichž rodiče by studia jejich dětí finančně vyčerpaly. Slovo „aspoň“ je na místě, protože v reálu je o taková stipendia nouze, a tak je fakulty přidělují mnohdy na základě až absurdně přísných kritérií.

Pokud se tedy koaliční partneři dohodnou na jiné než odložené formě placení školného, nebo nevykompensují okamžité školné systémem stipendií a půjček, bude to jen další zátěž pro ty nadané a pilné, kteří se mají co ohánět už teď. Mohla by to pak být poslední kapka při jejich jistě nelehkém rozhodování, zda na vysokou vůbec jít.

Kdo totiž kouká jen na to, aby rychle vydělal peníze, ten se v Česku obvykle vysoké škole vyhne, protože se mu to nevyplatí. Podle společnosti Profesia, která dělala průzkum platů v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, dohoní zdejší vysokoškoláci v průměru středoškoláky v objemu vydělaných peněz až po skoro jedenácti letech a kdyby spláceli odložené školné, tak by se tento nepoměr ještě prodloužil. Jak na Slovensku, tak v Maďarsku je tato doba kratší. Je to proto, že zatímco český absolvent bere v průměru po nástupu do zaměstnání jen o tisícovku víc než stejně starý středoškolák, který už pět let pracuje za průměrnou mzdu, je například v Maďarsku plat začínajícího vysokoškoláka v tomto srovnání dvojnásobný. Investice do vysokoškolského diplomu se tam tak v průměru vrátí už za necelých šest let.

U nás přežívá naproti tomu z komunismu zděděná platová nivelizace, umocněná dneska ovšem i tím, že se tu vyskytují vysoké školy s učiteli, kteří jsou sotva hodni toho jména. Na kvalitě absolventů se to nemůže nepodepsat. Proti tomu ovšem školné nepomůže. Tenhle Augiášův chlív vznikl v závětří státu a ten ho nejdřív musí vyčistit. O školném by se tedy mělo mluvit především v souvislosti se systémovou reformou celého vysokého školství.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Štěpán Hobza
28. 3. 2025

Sověti se snažili Západ rozdělit za studené války a nepodařilo se jim to. My si to teď způsobujeme...

lupr Lucie Procházková
27. 3. 2025

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz