20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Rodiče, spratci, zlatíčka a dezorientovaní učitelé

Máme asi pět milionů odborníků na hokej nebo fotbal. Školství je na tom ale mnohem lépe. Těch odborníků je zde téměř deset milionů. To je každý, kdo dokončil nějakou školu, třeba i pomocnou. A kdo ve škole zatím nebyl, jistě o ní alespoň slyšel, takže i on je odborník.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 22.4.2014 19:12

Vzdělávání je bolestivé,

aspoň pro většinu z nás. Nemusí bolet fyzicky, ale dobře při něm nebývá. Ostatně ani dospívání nebývá bezbolestné. Dnes kdejaký rozumbrada projevuje snahu vzdělávání ulehčit. Výsledek se dostavuje rychle ve snížené vzdělatelnosti dítek.

J. Kanioková 22.4.2014 18:30

Pane autore, ode mne máte 1***

.

J. Kanioková 22.4.2014 18:43

Jen dodám,

že každý člověk je originál a je jedno v jakém věku. Na každého platí cosi jiného. Proto nesnáším jakési předpisy pro všechny stejně. To je základní nesmysl.

A za formování dítek je naprosto základní odpovědnost na nás, rodičích. Od miminčího věku. Aby se naučily respektovat, že existují určité mantinely, za jejichž překročení přichází "odplata". A to co nejdříve, dokud je celé provinění plně v paměti. Jedno staré moudro praví - že nad proviněním nemá zapadnout slunce.

Jaký smysl má seznam hříchů, který na nás "vysypou" učitelé na rodičáku, který nebývá často. Děcka si už houby pamatují, nebo úspěšně překrucují.

F. Eliáš 22.4.2014 19:08

Re: Jen dodám,

Mluvíte mi z duše, a schůzky s rodiči by neměly být snůškou žalob ze strany kantorů. Nicméně ani žák by neměl před rodiči nic tajit.

J. Jurax 22.4.2014 19:39

Re: Jen dodám,

No, co se rodiče nedoví, za to nedostanu výprask (později, až jsem fyzicky vyspěl, jen vynadáno) - to je pravidlo, jímž jsem se úspěšně řídil dlouho do dospělosti ... :-)

J. Míkovcová 22.4.2014 18:14

Generalizace je vždycky ošemetná. ;-)

A na tomhle článku by se ten základní fakt mohl přímo vyučovat. Myšlenky i dobré se najdou, rétorika je zabíjí.

J. Brunner 22.4.2014 23:03

Re: Generalizace je vždycky ošemetná. ;-)

To je i můj pocit.

E. Sevrát 22.4.2014 13:45

Řezat a řezat, za první republiky byly

tělesné tresty ve školách,ale i doma zcela běžnou záležitostí. Za mého mládí v socialismu taktéž běžně fungovala ve školách rákoska a doma řemen. Dítě je jako pejsek, trest musí být přiměřený provinění (tedy nikdy ne surový,ale citelný) a hlavně rychlý,aby došlo ke spojení "zločin a trest". Dítě pochopí,když něco špatného udělá, že to k tomu patří a nemá z toho žádné psychické následky. Koneckonců vyrostly generace skvělých lidí za těchto podmínek a stačí porovnat jenom chování mladých fanoušků fotbalu za první republiky (pan Načeradec), za komunistů a dnes.

P. Boublíková 22.4.2014 12:23

Ani jsem to nedočetla

fagani, drží spratci - jaksi jste strčil všechny děti (potažmo rodiče) do jednoho pytle. Nemám zapotřebí nechat se jako rodič urážet.

Kromě toho, je jasné, že děti se chovají různě k různým učitelům. Jsou tam vždycky dvě strany, na jedné straně (dle vás všechny nevychované) děti, na druhé straně učitel - někdy bohužel zcela bez autority.

V. Vlach 22.4.2014 18:05

Re: Ani jsem to nedočetla

Když nedokážeš přečíst celý článek, tak tady neotravuj vzduch!Pan autor má zcela pravdu a jestli se zde nějaká cuchta stane příslovečnou potrefenou husou, je článek dvakrát dobrý!

P. Boublíková 22.4.2014 18:29

Re: Ani jsem to nedočetla

Tykání si nechte na stranickou schůzi, soudruhu.

Mmch jsem učitelka, to je ale překvapení, že. Podobně jako manželka pana autora.

No, ono často platí - jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Tolik k těm lumpům, spratkům a faganům... s tímto přístupem bych se svými studenty taky nikam nedošla.

K. Pavlas 22.4.2014 11:03

Děti se hajzlíky nerodí.

Ty z nich děláme my, dospělí. Je jen otázka, která instituce - rodiče, společnost, škola - na tom má lví podíl.

F. Eliáš 22.4.2014 10:26

Výchova není hlavně věcí rodičů

Výchova je pouze věcí rodičů nebo jiných pěstounů. Škola vzdělává, rodiče vychovávají. Jestli dostane dítko na základní škole trojku, má buď neschopné rodiče, nebo je duševně postižené.

J. Kanioková 22.4.2014 18:51

Souhlas,

jen s tím postižením moc ne. Dnes je plno dg., které nějak brzdí reakce, často v pozdějším věku odeznívající, nebo se s tím dítko naučí "zacházet". Třeba dislektik a podobně.

J. Jurax 22.4.2014 19:00

Re: Výchova není hlavně věcí rodičů

S tou trojkou jste to přehnal - dostane-li dítě trojku, je buď líné, nebo není pro daný předmět talentováno. Trojka koneckonců znamená "dobře".

Neschopnost rodičů přichází v potaz až v druhé řadě, pokud vůbec - ohledně té lenosti.

A škola především vzdělává a trochu vychovává, rodiče především vychovávají a trochu vzdělávají. Ono se to prolíná, přičemž míra prolnutí je individuelní a odvislá od mnohého.

F. Eliáš 22.4.2014 19:06

Re: Výchova není hlavně věcí rodičů

Přehnal, ale líné dítě by jeho rodič neměl tolerovat. Mě by naši zmlátili. Na výchovu je na základce už příliš pozdě.

J. Jurax 22.4.2014 19:36

Re: Výchova není hlavně věcí rodičů

Na základce - najmě na prvním stupni - rozhodně není na výchovu pozdě.

A líné dítě by rodiče tolerovat opravdu neměli - jde jen o to, aby správně zhodnotili, zda je dítě líné nebo jen nenadané obecně nebo jen pro daný předmět. To může být celkem problém, zvláště u rodičů přehnaně ambiciózních. Ono pro některé dítě je trojka z matiky (češtiny, cizího jazyka, přírodopisu, resp. chemie, fyziky a biologie - dosaďte podle potřeby) známkou hodnou pochvaly a pro jiné je opravdu k seřezání.

M. Krátký 22.4.2014 8:40

Vážený autore,

váš příspěvek je dobrý, ale mohl být velmi výrazně ještě lepší, kdyby se vám vešel do tří odstavců. Takhle to nikdo nepřečte ani do třetiny.

J. Skála 22.4.2014 9:11

Já jsem to přečetl

celé (rychločtením, jinak to nejde), ale říci, že je příspěvek dobrý, je přehnané. Je tam mnoho dobrých myšlenek, které si ale většinou protiřečí. Odnesl jsem si tento dojem: Za stav našeho školství mohou hlavně žáci, rodiče, učitelé, ředitelé a  ministerstvo.

J. Jurax 22.4.2014 19:01

Re: Já jsem to přečetl

A školníci ...

J. Jurax 22.4.2014 1:22

No, on autor bude mít nejspíš dost pravdy

ale ono ani pedagogové nejsou bez viny. Maturoval jsem pravda již v roce 1967 a i studia mých potomků jsou už nějaké desetiletí minulostí, ale co si pamatuju, kromě pedagoggů, na něž dodnes s obdivem vzpomínám, vyskytovali se i učitelé, vlastně učitelky blbé jak daleko viděly a to bohužel nebyly krátkozraké.

Je ovšem pravda, že dostal-li jsem přes ústa či byl-li jsem po škole, bylo svrchovaně moudré se touto zkušeností doma nechlubit, natož si stěžovat. Rodiče (mimochodem vysokoškolsky vzdělaní) vyznávali zásadu, ze pan učitel či paní učitelka (doma se říkalo paní, soudružka na veřejnosti) věděli, za co mne trescou, a pedagogicky mi ještě pár lepanců přidali a uštědřili domácí vězení nebo tak něco.

Obdobně jsem činil i já svým potomkům a nezdá se, že by utrpěli újmu. Spíš naopak ...

P. Lenc 22.4.2014 9:14

Re: No, on autor bude mít nejspíš dost pravdy

Přesné, pamatuji totéž.Jen na odlehčení, mám to od známé, učitelky. Sedí na lavičce tři ženy.Jedna je hrozně ošklivá, druhá hrozně hloupá, třetí je také učitelka.Ale musím napsat, že mám na tehdejší učitele, včetně učitelek, krásné vzpomínky.Samozřejmně, byly vyjímky, ale ty jsou vždy.