17.5.2022 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Projekt Muslimové očima českých školáků

Nedávno jsem obdržel informaci o chystaném projektu. Nevadí mi snaha poučit žáky a studenty o islámu. Ale poučení by mělo probíhat pravdivě a bez propagandy. Po přečtení materiálů pro školy mám jisté pochybnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 21.4.2014 20:47

Někdy příště

Děkuji za vaši diskusní námahu. Oceňuji vaši výdrž, ale já už reagovat nebudu. Někdy příště.

J. Jurax 20.4.2014 21:47

Re: Jaké je tedy možné řešení?

Napadl mne příklad k naší diskuzi.

V roce řekněme 1935 jsme mohli vychovávat k toleranci k německému nacismu. Nakonec Němci byli naši nejbližší sousedé, s nimiž jsme měli donedávna zcela korektní vztahy, a německá menšina byli naši spoluobčané. Pravda, on ten nacismus měl i své temnější stránky (neměl rád Židy, nás Slovany označoval za nižší rasu vhodnou k zotročení a huhlal něco o životním prostoru), ale jinak bylo Německo vzorem výkonné průmyslové země, v níž byla potlačena nezaměstnanost, dělníci měli různé vymoženosti u nás neznámé (Kraft durch Freude), kriminálníci a buřiči byli za ostnatým drátem a životní úroveň lidu stoupala. Takže na ty temnější stránky by se nemělo moc poukazovat, že, všude je něco. Nehledě na to, že Německo bylo zemí s vyspělou vědou, kulturou i uměním. A city našich sudetských Němců bychom měli chápat, že chtějí do říše, a neměli bychom jim bránit.

Nebo - v roce 1935 jsme mohli burcovat proti v Německu klíčící hrozbě, poukazovat na teror, koncentrační tábory pro odpůrce režimu, vypjatý antisemitismus. Mohli bychom citovat Mein Kampf (slovanští podlidé, lebensraum) a bouřit proti německému nacionálnímu socialismu. A našim spoluobčanům německé národnosti připomenout, že jsou občany republiky. Nechtějí-li jimi být, ať se pakují kam je srdce táhne. Poukazovat na to, že v Německu nejsou nezaměstnaní atd. a že je to země s vyspělou vědou, kulturou i uměním by bylo v těchto souvislostech pošetilé.

Jako každá analogie to kulhá. Ono ve třicátých letech se též projevovaly oba proudy. Jenže ve vztahu k islámu - ten první trend je oficielně prosazovaný všelikými multikulturníky a usmiřovači (politika appeasementu má ovšem pro Evropu tragické historické konotace), taky EU a v neposlední řadě diskutovaným projektem. A taky zjevně i Vámi. A ten druhý burcující trend je ten, jenž se tu hojně ozývá v diskusích a s nímž si dovoluji souhlasit i já.

Dnes už není sporu, že tehdy v těch třicátých letech byl jednoznačně správný ten druhý, burcující trend.

J. Jurax 20.4.2014 21:40

Re: Jaké je tedy možné řešení?

Kulturně převychovávat - s nejistým výsledkem - lze pouze muslimy v naší zemi, ty zahraniční ne. Příklad ze zemí, kde je muslimů víc, ukazuje, že ta převýchova z různých důvodů - ne jen spjatých s islámem - pohříchu selhává. O asimilaci mezi většinovou populaci není zatím - zase z různých, najmě politických a politickokorektních - důvodů řeč, o sebevražedné politice multikulti ano nemluvě. A převychovávat muslimy v jejich domovině dost dobře nelze, že ano.

A kulturně převychovávat nás k bezbřehé toleranci muslimů - ve smyslu zde diskutovaného projektu malujícího korán na růžovo - je přímo škodlivé.

Jako druhou alternativu mi nabízíte blitzkrieg. Směšujete dvě otázky - problematiku již v Evropě infiltrovaných, asimilovaných a hlavně neasimilovaných a vzhledem ke specifice islámu potenciálně nebezpečných muslimů a otázku muslimských států ovládaných militatními islamisty. Leč diskuze je spíš o těch infiltrovaných, případně o těch, kteří v budoucnu infiltrují. Zde to není na blitzkrieg, ale už to vyvřelo - ne u nás zatím - velice nepěkně. A protože předpokálení politici se neodváží nic řešit, aby nebyli nařčeni z hříchu netolerance a čertvíčeho ještě, tlak budí protitlak. Sice jsou stoupenci protitlaku dehonestováni jako rasisté, xenofobové, fašisté, neonacisté a utrapravičáci (jimiž ovšem občas jsou), nicméně nemají zcela nepravdu. A může to škaredě bouchnout - stačí zase nějaká necitlivá karikatura Mohameda třeba, výbuch "oprávněného" rozhořčení hluboce uražených muslimů, výbuch opravdu oprávněného rozhořčení Evropanů, křesťanů i ateistů, kteří si nebudou chtít nechat ve vlastní zemi srát na hlavu - a bude zle.

Blitzkrieg se hodí na militantní islámské režimy typu Íránu a neexistující Palestiny. Ty - zatím - nepředstavují pro Západ vojenskou hrozbu, takže jej v dohledné době nebude třeba. A i kdyby jej třeba bylo, bojím se, že by se ve změkčilé Evropě nenašel politik, který by si troufl velet šavle hore. Viz "europodpora" Izraele, který je ve válce od svého vzniku.

J. Václavíková 20.4.2014 16:36

Re: Sílu postupně ztrácí autority, nikoliv náboženství

:-)))) Výstižné.

J. Farda 20.4.2014 15:59

Re: Islám a lidé knihy

Nedávno byli Vámi jmenování pánové v ČT. Hovořili tak, jak říkáte, islám je mírumilovný a inspirativní. No, co se mně týče, tak radši ne. A náš Zeman, kterého mohu jen někdy, má svatou pravdu výrokem "Ne každý muslim je terorista, ale každý terorista je muslim." Já vím, je tu úchyl Breivik .... , ale co je v naší civilizaci obvykle jen výjimkou, je u nich běžnou praxí. Tak se paní Netzer a dívko Kopretino mějte!

M. Pivoda 20.4.2014 10:37

Jaké je tedy možné řešení?

Takže navrhujete vojenský Blitzkrieg, nebo raději zdlouhavou kulturní převýchovu?

J. Jurax 20.4.2014 2:19

Re: Je to psáno i někde v Koránu

Ačkoli neexistují žádná přesná čísla, uvádí se, že v Evropě v současné době žije zhruba mezi 10 a 15 miliony muslimů.

Přesná čísla nejsou proto, že v některých evropských zemích se má za nekorektní sbírat informace o náboženské orientaci.

J. Jurax 20.4.2014 2:07

Re: Spíše politická prozíravost než politická korektnost!

V rámci politické prozíravosti je nezbytné mladé evropské (a tedy i české) generaci popisovat islám bez příkras, nezastírat nebezpečí z něj plynoucí a předcházet tak neřešitelným problémům v budoucnosti.

V důsledku významné technologické převahy USA a Evropy nad arabským světem, bezprostřední nebezpečí Česku nehrozí. No, to si až do 11. září 2001 mysleli mnozí i v USA. Mysleli si to i v Madridu a v Londýně, Holandsko (Theo van Gogh). A tam, kde se muslimové přemnožili, jsou incidenty, pouliční bouře, demolování majetku ne zcela vyjímečným jevem (Francie, Velká Británie, Švédsko, Itálie).

U nás vzhledem ke struktuře (zejména vyšší vzdělanost, ale taky národnostní roztříštěnost) zde žijících muslimů zatím nebezpečí vskutku nehrozí.

Ovšem můj vrstevník emigrovavší v osmašedesátém do Švédska říkal, že tehdy si to tam mysleli taky. Měli tam muslimů pár a spali klidně. Dnes už si to nemyslí a když poslouchají místní muslimské předáky, klidně nespí.

A ještě - Evropa i USA má významnou technologickou převahu. Ale není politická vůle jí využít. Na jedné straně Husajn Obama do jedenácti let vzdělávaný v madrase, na druhé straně pošahaní, politicky korektní, krátkozrací a zbabělí pitrýskové v bruseli, kteří tleskají likvidaci sekulárních diktátorů v rámci arabského jara militantními islamisty. A v rámci demokratizace podporují potlačení role armády - jediné záruky sekulárního vývoje - a tudíž bujení islamistů v Turecku. A doma se na muslimské fanatiky bojí zadupat, aby nebyli nařčení z hříchu prosazování evropských hodnot a evropského způsobu života v evropských zemích.

J. Jurax 20.4.2014 1:21

Re: Učení se ze zkušeností a ve škole

Takže: Pokud se budou malováním islámu na růžovo vychovávat v neznalosti o jeho pravé podstatě české děti (v českých školách), nemůžeme být optimisté do budoucnosti.

Protože muslimové nás svým dětem rozhodně na růžovo nemalují. Korán hovoří jasně. Pro ně jsme nevěřící psi, které lze tolerovat, pokud budou znát své místo, nebudou urážet city muslimů svým konáním či oděvem a samozřejmě uznají nezpochybnitelnou nadřazenost koránu.

Ano, jsou zdvořilí, žijí-li mezi námi, někdy příjemní a milí - dokud je jich málo nebo dokud nás nepotřebují. A pokud jim nesaháme na korán a Mohameda a moc neopruzujeme s křesťanstvím. Nejsou všichni militantní fanatici - ovšem ty militantní fanatiky nejenže neodsuzují, ale vždy je podporují, byť někdy skrytě.

Ale vánoční strom na náměstí ještě mít smíme - jistě je provokuje jako v roce 2012 v Bruselu, ale je jich u nás málo.

Počtěte si http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici-volicum/Vladimir-Dlouhy-Muslimske-vanoce-v-Bruselu-253677

M. Pivoda 19.4.2014 20:59

Spíše politická prozíravost než politická korektnost!

Jurax: V rámci politické korektnosti pravdu učit nelze.

Spíše bych váš výrok přeformuloval takto: V rámci politické prozíravosti, není nutné rozdmýchávat negativní vášně u mladé evropské (a tedy i české) generace a nezadělávat tak na neřešitelné problémy do budoucnosti.

V důsledku významné technologické převahy USA a Evropy nad arabským světem, bezprostřední nebezpečí Česku nehrozí. Spěte proto klidně.

M. Pivoda 19.4.2014 20:43

Učení se ze zkušeností a ve škole

Ano, hůře může být. Dokonce je to "hůře" nutné, aby mohlo dojít k radikální změně ve společnosti.

Nicméně zdá se, že Arabové se učí ze zkušenosti dost rychle.

Název článku ale byl "Muslimové očima českých školáků". Takže: Pokud se budou k nenávisti vychovávat i české děti (v českých školách), nemůžeme být optimisté do budoucnosti.

J. Jurax 19.4.2014 15:47

Re: děs

Jde tady o peníze a korupci, tupost prostou i multikulturní a samozřejmě i o vymyté mozky a užitečné idioty.

J. Jurax 19.4.2014 15:44

Re: Za vším hledej ženu - i za mírem končícím v krvi

Asi tak ...

J. Jurax 19.4.2014 15:42

Re: tak tenhle odstavec...

Ono to má jednu vadu - plnohodnotnou lidskou bytostí hodnou úcty je jen muslim.

I když sunnité a šiíté se radostně vraždí mezi sebou jen to bouchá.

"Nejlépe je to vidět na zásadním zlepšení postavení žen oproti předislámské Arábii" - a jakéže tedy bylo postavení žen v předislámské Arábii? To v těch žvástech pro sichr nebude, že ...

J. Jurax 19.4.2014 15:37

Re: Islám, soumrak civilizace

No, ale ta televize, internet, věda atd. jsou tam importovány. Počet nositelů Nobelových cen za vědu z muslimského světa je nula.

Vědci nejsou kamenováni z pragmatických důvodů - ani primtivní raketu, tank či dálkově odpalovanou nálož mulla celoživotně studující jen korán a jim tudíž totálně zblblý nevymyslí.

A umělci - ono jak kde.

J. Jurax 19.4.2014 15:31

Re: Arabské jaro

Takže bude ještě hůř ...

J. Jurax 19.4.2014 15:29

Re: Nebudeme toto téma zde pižlat, článek je o něčem jiném

Aha ... :-)

J. Jurax 19.4.2014 15:27

Re: hm

No, Rusko není demokracie. A nedemokratické státy jsou v případě ohrožení akceschopnější a mohou si dovolit prostředky, které si demokratické státy buď dovolit nemůžou nebo je musí složitě kamuflovat. V tom je naděje Ruska proti muslimské expanzi.

J. Jurax 19.4.2014 15:23

Re: Islám a lidé knihy

No, madam, můj příspěvek by tam určitě nezveřejnili :-)

J. Jurax 19.4.2014 15:21

Nejde o pravdu

nýbrž o vymývání mozků. Cui prodest?

V rámci politické korektnosti pravdu učit nelze. A samozřejmě - mimo jiné to podporuje i EU ... a že naše ministerstvo školství za tohle vyhazuje naše peníze mne pobuřuje. Na přidání učitelům není a na tohle ano?

Viz http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/11954-ctete-o-nebetycne-prasarne-kterou-podporuje-vlada-chcete-aby-ceska-republika-vypadalo-takto-.aspx. A taky http://muslimove.cz/

Jsem neznaboh, ateista a bezvěrec a nechápu, proč vůbec poučovat školáky o středověkém reliktu, jakým je nábožensví. To by zrovna mohli být poučování o astrologii, výrobě kamene mudrců či dutosvětosti a podobných pošetilostech. ¨

A když už, pak proč o cizím náboženství nám nepřátelském, když už žáčkové nejsou podobně poučování o náboženství v tomto prostoru obvyklém, tedy křesťanství.

J. Jurax 19.4.2014 15:00

Re: Muži jsou nadřazeni ženám, protože Bůh dal jedněm

No holt jiná kultůra. Máme možnost se jí multikulturně obohatit.

Nejsem si ovšem jist, že kdybych prosazoval tuhle súru jako multikulturní obohacení vůči své paní a svým dvěma dcerám, kdo by byl bit - ne že bych je nepřepral, ale je to přece jenom jeden na tři a ta mladší se věnovala bojovým sportům a moje paní hrávala závodně volejbal a její podání i smeč bývaly vyhlášené :-)

M. Pivoda 19.4.2014 13:53

Sílu postupně ztrácí autority, nikoliv náboženství

Náboženství neztrácejí až tak moc svoji sílu ani v dnešní době, ale (jak jsem uvedl výše), dnes sílu ztrácejí autority. To je rozdíl.

Sarkastický dodatek pro pana Vintra: A také vznikají či rozšiřují se nová náboženství. V posledním čtrtstoletí se v Česku například poměrně dost rozšířilo náboženství o všemohoucnosti nevidelné ruky trhu. Lidský intelekt byl v této zemi ponížen pod velmi primitivní mechanismus, jaký představují tržní síly.

M. Pivoda 19.4.2014 13:39

Arabské jaro

Nechlubím se Arabským jarem, protože ono ještě neskončilo.

M. Pivoda 19.4.2014 13:37

Technologie

1. Ale je to právě současná (americká) technologie (odposlechy, drony,...), která drží extrémisty na uzdě. A další technologie je ve vývoji. Bohužel je ve vývoji i ta technologie, která bude moci změnit lidské chování. Což je dost nebezpečné, protože technologie je vždy dvousečná zbraň.

2. Neposuzujte celou arabskou populaci dle extrémistických arabských skupin. Ty nejsou typické pro většinovou populaci. To je jako byste chtěl posuzovat celou Českou republiku dle nějaké odlehlé rómské vesnice. Bohužel i v USA jsem někdy přehlížen jako občan z postkomunistické země.

3. Doporučuji vám zajet si na dovolenou do některé arabské země, abyste mohl získat názor i z přímého kontaktu.

P. Papež 18.4.2014 23:58

Re: Držme se tématu

A vy jste školák?

J. Kanioková 18.4.2014 22:59

No, spíš podezírám,

že v tom bude mít prsty EU

P. Vaňura 18.4.2014 22:56

Multikulti prostě znamená, že všichni jsou dobří,

pouze příslušníci euroatlantické civilizace jsou špatní a mohou i za vše špatné u těch ostatních.

To je podstata multikulti, ostatní je kamufláž a žvásty!

P. Vaňura 18.4.2014 22:49

Re: Budoucnost může být jiná, než byla minulost

Arabským jarem bych se moc nechlubil.

J. Vintr 18.4.2014 19:59

Re: Vidím to jinak

Ano náboženství ztrácejí vliv a sílu, kromě Islámu. Což ovšem neni ve skutečnosti žádné náboženství, ale absolutně netolerantní ideologie, která má za cíl zachvátit celou planetu.

J. Vintr 18.4.2014 19:55

Re: Budoucnost může být jiná, než byla minulost

Žádná technologie neovlivní lidskou mentalitu. Jestliže má někdo mindrák z toho, že "jeho" kultura a náboženství jsou zaostalé a směšné a jestliže je od malička krmen nenávistí ke všemu co k té jeho kultuře a náboženství nepatří, bude se podle toho chovat. Ti lidé mentálně žijí ve světě vzdáleném od nás pěkných pár století zpátky. Představa, že oni budou ochotni se přiblížit k nám, je zcela naivní, což třeba dokazují ne zrovna ojedinělé případy, kdy jsou "lidé", žijící už pár desetiletí v Evropě, schopní zavraždit vlastní dítě jenom proto, že nechtělo žít podle těch jejich středověkých obyčejů.