24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Přidat učitelům? Nejdříve ať splní podmínky

Ředitelé gymnázií podporují požadavek učitelů na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy. Člověk tak nějak automaticky souhlasí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 8.10.2019 17:32

Hradec. Pamatujete si správně :-)

Z. Lapil 8.10.2019 15:11

Pardubice? Vy jste, tuším, projevoval znalosti chrudimských škol.

P. Portwyn 8.10.2019 14:26

Taky znám jednu dobrou tohoto zaměření, kus na sever odsud.

Z. Lapil 8.10.2019 9:20

Popravdě to vlastně nevím. Počítačová grafika včetně nějaké výtvarné průpravy, Photoshop... Ale znám pár "historek z natáčení", takže vím, že to není tiskárna diplomů, ale střední škola dbalá své pověsti.

P. Portwyn 7.10.2019 21:13

Dodatek - "tou Vaší" míněna škola, jejíž existenci nezpochybňujete. Chci říct, že gymnázia si většinou úroveň jakeš takeš hlídají, dnes i soukromá.

P. Portwyn 7.10.2019 21:11

Ono se to na tamté taky postupně zlepšilo. Furt je to soukromá škola, ale děti tam jsou většinou chytré. Ovšem to je gymnázium, ta Vámi zmíněná bude nejspíš obchodka nebo tak něco ;-)

Z. Lapil 6.10.2019 23:49

Vždyť to píšu, vy ani nevíte, že nevíte. Fakt.

Neposlouchejte tolik rádio a vyražte mezi lid.

Z. Lapil 6.10.2019 23:48

Okna mají společného to, že soukromým školám je stát nezaplatí, takže právě na ně se musí vybírat školné.

Soukromé školy znám dvě. Jedna střední odborná, učí tam několik místních špiček v oboru. Školné nevím, ale myslím, že kdyby bylo nějak nehorázné, věděl bych o tom. Druhá je základní, dost dobrá, školné 2000,- měsíčně. Využíváno je na exkurze a pomůcky. Samozřejmě - není to nula, ale není to nic, co by běžná rodina nedala. Ujišťuju vás, že za ty peníze stojí. Zájem rodičů jednoznačně přesahuje možnosti.

Na té druhé je hloubková inspekce rok co rok (na státních školách údajně zhruba jednou za tři roky; to jen kdyby přišla řeč na spravedlnost) a zatím nikdy nenašla podstatné pochybení.

Pak vím ještě o jedné, ale ta není soukromá, jen nestátní.

Jak jsem byl napsal: možná mám kliku.

J. Jurax 6.10.2019 23:03

No jo, a Vy s argumenty ... :-)

J. Jurax 6.10.2019 22:52

To máte těžký.

Nebádat Galvani nad těmi žabími stehýnky, tak si teď zasílame své repliky nanejvýš holubí poštou.

Kdežto pfilozófové poberou fakta a informace od archeologů a historiků a vyplodí řadu moudrých teorií, každý jinou, a nad nimi učeně polemizujíce navzájem si je vyvracejí. A pokud se nějakou teorii pokusí uvést do praxe, je z toho akorát průser.

P. Pavel 6.10.2019 22:34

To jste si sní asi moc nepovídal, že. Zkuste si nejdřív přečíst školský zákon nebo organizaci školního roku, než se příště ztrapníte.

P. Pavel 6.10.2019 22:30

Zřejmě i proto máte problém se čtením, dobrý muži.

P. Pavel 6.10.2019 22:25

Co mají okna společného s katastrofální většiny soukromých škol? Možná neznáte význam slova "většiny". Ovšem ty kvalitní soukromé školy se dají v celé ČR spočítat na prstech. A tam je samozřejmě školné velmi vysoké. O bídné úrovni těch zbylých "soukromek" se každý může přesvědčit nejen z dostupných inspekčních zpráv, nejen z výsledků maturit (významnou část neúspěšných tvoří právě absolventi soukromek) ale i z běžného zpravodajství. Viz třeba zkrachovalé soukromé školy, o jejichž žáky se musel postarat kraj, apod.

Z. Lapil 6.10.2019 20:49

Možná nejsme úplně ve při. Je to samozřejmě otázka míry. Velmi dobře si dovedu představit trenéra třeba skokanů na vozejčku.

P. Čech 6.10.2019 20:02

A co "učitel" ruštiny, který byl za dva měsíce rekvalifikován na "učitele" angličtiny? To bylo u nás běžné. Správné by bylo jen to, že pokud někdo něčemu dobře nerozumí, neměl by to učit, protože to nemůže n a u č i t .

P. Čech 6.10.2019 19:59

Nejsem proti těm 130%, dokonce bych dal i více, ale skutečným učitelům, kteří své povolání berou jako poslání, nejen jako zaměstnání. A "blbí učitelé, kteří nic nenaučí"? Pokud takoví existují, a znám jich osobně nemálo, nedivím se, že rodiče o nich takto mluví. Neměli by se tak ovšem vyjadřovat před dětmi, které jsou žáky těchto "učitelů".

Z. Lapil 6.10.2019 12:01

Jasně, přesto trvám na tom, co jsem napsal: zkoušet učitele fyziky z fyziky je méně podstatné, než zkoušet ho z učitelství.

Mlčky předpokládám, že ten fyzik nebude dětem bulíkovat, že hypotéza o éteru coby neznámém médiu nesoucím světelné vlnění je něco víc než ukázka logicky správné, leč novými poznatky vyvrácené úvahy.

O. Prokop 6.10.2019 11:59

Zapomínáte, že ti žáci jsou obrazem svých rodičů. A když děti doma slyší poznámky doma o blbých učitelích, kteří nic nenaučí, tak se ptám proč by se měli pro takový povl obětovat ? Co se týče peněz, tak v kulturním světě je těch 130% průměru. Když to dokáží chudší státy, tak proč ne prosperující ČR?

P. Čech 6.10.2019 11:45

Neřekl jsem, že zřizovatelé budou rozhodovat o platech konkrétních učitelů. O tom by měl rozhodovat ředitel školy. Zřizovatel pouze přiděluje peníze na provoz školy vč. platů učitelů obecně.

P. Čech 6.10.2019 11:43

Aby mohl učitel učit a naučit, musí především sám vědět. Kdo ví málo a nebo nic, může sice učit, ale ne naučit.

P. Čech 6.10.2019 11:41

Proč? Jak jednoduché! Přece proto, že jim to systém dovoluje. Jde o systém, který dovoluje tomu nejhoršímu a těm nejhorším vyplout na povrch a kázat ostatním (těm schopnějším) co a jak mají dělat.Přesně to sebou nese náš politický systém, který postrádá to hlavní. Skutečnou demokracii- vládu většinové občanské vůle.

P. Čech 6.10.2019 11:36

No přece ten učitel, ev. ještě nějaký politik a úředník ministerstva školství. Ti druzí dva proto, aby se zviditelnili.

P. Čech 6.10.2019 11:34

Ne, nejsem učitelem. Skutečným učitelem se, podle mého názoru, člověk rodí, nikoliv stává. Právě proto je skutečných učitelů tak málo. Dosti dlouho jsem však chodil do škol (17 let) a byl jsem "učen". Vím tedy, o čem mluvím. Skutečně dobrých učitelů jsem zažil sedm. Ostatní byli jen t.zv. učitelé, kteří svou práci brali jako zaměstnání, nikoliv povolání. A v tom je ta potíž.

Z. Lapil 6.10.2019 11:25

Učit se je možné různými způsoby. Například hlasováním o odpovědi na otázku "Padají předměty shora dolů nebo zdola nahoru?" A pozor - zdůvodněním této oidpovědi. Přihodíte-li k úvaze protinožce, budou hlavičky pěkně šrotovat, než jim dojde, jak to Newton myslel. Čtverec vzdáleností a konstantu 6,67*10exp-11 jim můžete přihodit, až budou vědět, co to je. A nebo si to najdou na internetu. Bez ironie - vím-li, co hledat, jako bych znal odpověď.

Z. Lapil 6.10.2019 11:20

Celé školství je zásadně reformováno, co jsem na světě, i když je pravda, že první z těch reforem se týkala změny paní učitelky na soudružku učitelku. V rámci normalizace, dřív to neznám.

Podle mě by úplně stačila svoboda v zakládání škol. Rámcový vzdělávací program opravdu nutně nepotřebuje školy typu vychovávající kreativní osobnosti stylem "tady seď a dělej, co ti řeknu".

Pokud vám uniklo: i děti s domácím vzděláváním jsou žáky určité školy a ta za jejich znalosti zodpovídá a přezkušuje je. V ideálním případě spolupracuje s rodiči, děti se zúčastňují školních aktivit (exkurze, v "mém" případě například záchranářská akce s pravými originál záchranáři a nepravými zraněnými z řad žáků). Připomínám - vzdělávání laiků je součástí práce podobných složek a je do jisté míry jedno, jestli sanitka drží pohotovost v garáži nebo ve škole na dvoře.

M. Hoblík 6.10.2019 11:17

Učitel má být chudobný, aby se přiblížil lidu. Vlivný a movitější má být jenom pan řídící. Přidejte hrobníkům, ti se skutečně nadřou a navíc mají odpovědnost. Učitel se poflakuje, do prázdnin to nějak přečká a potom se zase fláká. Odpovědnost žádná, hodnocení výsledků práce učitele je nemožné. Kdo přišel s tím, že učitel má být bohatý?

Z. Lapil 6.10.2019 11:09

Nejenomže nevíte, vy ani nevíte, že nevíte.

Já doma kantorku měl. Ujišťuju vás, že jste naprosto mimo.

Z. Lapil 6.10.2019 11:07

Připomínám, že tohle zjednodušení novináři/odboráři používají i u řidičů a doktorů. U státních úředníků nevím, ti asi noční služby ani pohotovosti nemají.

Mimochodem: pohotovosti mají i kantoři, pro případ, že někdo odpadne. Obvykle skrze náhlou nemoc, při plánpvaných absencích (trvající nemoc) je suplování stanoveno předem, pohotovosti se netýká.

Z. Lapil 6.10.2019 11:03

Myslím, že s tou katastrofální úrovní nemístně zjednodušujete. A nebo mám nehoráznou kliku.

Připomínám: soukromé škole stát platí učitele (tabulkově) a provoz; možná ještě něco. Neplatí investice (výměna oken), neplatí příspěvky na obědy (v téže jídelně mají "soukromí" žáci dražší obědy). Podrobně to neumím. Takže soukromá škola = placená škola je hodně zjednodušující tvrzení.

Z. Lapil 6.10.2019 10:57

Rodiče, škola...

Vím teď o jedné soukromé střední škole, kterou charakterizuje výrok ředitelky před letošním přezkoušením "propadlíků": "Chci, aby absolvent naší školy něco znamenal. Když se vám někdo nebude zdát, prostě ho vyhoďte."

Čímž rozhodně nenaznačuju, že bych existenci vámi zmíněného typu škol zpochybňoval. Bude jich asi nepříjemně hodně.