28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Politik, učitel nebo rodič?

Je nejvyšší čas co nejvíce oddělit základní školství od obcí a státu. Ředitelé škol musí mít konečně dostatečné pravomoci a samostatnost. Neměli by být omezování lidmi, kteří školství příliš nerozumí, ale protože jsou právě u korýtka, kecají do něj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Novák 3.7.2018 14:29

Problém není v řediteli školy,

ale ve zřizovateli- správcích obce a to je zase problém jejich voličů - občanů obce.

D. Stirský 3.7.2018 14:18

Článek nepůsobé důvěryhodně, neb

není vůbec známo stanovisko druhé strany. Myslím, že vše bude složitější, než autor píše.

P. Papež 3.7.2018 18:41

Nic jste nepochopil. Je uváděn příklad, ale hlavně jde o celostátní nezasahovani do chodu škol nekompetentnimi "vládci " obci.

J. Ráž 3.7.2018 12:38

Spor, kdo má mít hlavní slovo je trvalý

Nápad, že hlavní slovo, jak má fungovat škola má mít ředitel, je nesmysl. Hlavní slovo musí mít ten, kdo školu financuje a to by měla být obec, jako zřizovatel a rovnoprávně s obcí i rodiče dětí, které tam studují. V případě neshody by arbitrem měl být kraj.

Najít balanc mezi zájmy obce, což je co nejmenší starost s fungováním školy a zájmy rodičů, aby škola poskytovala co nejlepší prostředí pro vzdělávání jejich dětí, je asi nejsložitější věcí, kterou obec musí řešit, neb jde o budoucnost jejich občanů.

Naprosto špatné je, že se do těchto vztahů plete stát, respektive ministerstvo školství nevhodnými direktivními zásahy.

P. Portwyn 3.7.2018 10:41

Pár poznámek

Pokud je to škola o 70 žácích, jedná se o velmi malou školu - 14 dětí v ročníku. Taková škola se musí dotovat. Cokoli pod 20 dětí ve třídě je těžce nerentabilní. Docela by mne zajímal názor místopředsedy Svobodných na dotace.

Není pravda, že o místo ředitele malé školy nikdo nestojí. Někteří naopak dávají menším školám přednost, je s tím méně starostí. Jde o naprosto jinou práci, než je vedení sídlištní školy se 700 žáky. Obecně o místa ředitelů ZŠ není zrovna rvačka. Není se co divit, ředitel je trvale jednou nohou v kriminále. Já bych to dělat nechtěl. Na velkých školách to platí dvojnásob. Ovšem tlak od obce bude na malé vesnické škole nepochybně vyšší.

Škola "1 až 5" se 70 dětmi má pár zaměstnanců - v podstatě stačí 5 učitelek + zástupce + ředitel. Osobní vztah ("přátelský") je celkem logická věc v tak malém kolektivu. Jde mj. o to, zda vztahy k některým zaměstnancům nebyly "obzvláště přátelské". Netvrdím, že to tak bylo, vím o tom houby.

Informace o podstatě sporu jsou zcela nedostatečné. Kvůli jednomu mailu poslanému části rodičů těžko byla vyhozena ředitelka. Věřím, že vysvětlení ze strany města bylo mlhavé, ale přesto bych k posouzení situace musel znát mnohem více faktů.

Mimochodem ruce za záda se nedávají už nějakých 30 let. Někdo by to panu autorovi měl šetrně sdělit.

J. Plíva 3.7.2018 10:23

Jak to zobecnit?

V článku je dobře popsaná jistá konkrétní situace, ve které účinkuje mnoho jednajících: rodiče vesměs spokojení, pár nespokojených, představitelé města, učitelé,kontrolní orgány státu, ředitelka, veřejnost. Všichni prosazují poněkud odlišné zájmy. Dohoda není možná, takže zasahuje větší moc.

Libertariáni nabízejí situaci zjednodušit způsobem, jakým se nejlépe dosahují dohody(například při obchodování): nechť jsou účastníky jen 2(slovy dvě) svobodně se rozhodující strany: rodiče a škola. Což za stávajícího stavu není možné, protože tito účastníci svobodně rozhodovat nemohou.

J. Lepka 3.7.2018 9:33

Chybí ovšem informace podstatná:

Kdo umí, umí, kdo neumí, učí a kdo neumí učit, ten to všechno řídí. Zde, zdá se, převládá bod C.

P. Lenc 3.7.2018 9:25

Je to

pořád dokola.Stačí malá skupinka a nejen jako v tomto případě, která vyvine dostatečný, často hodně hlučný tlak a přičinlivý, případně zastrašený úředníček, případně politik "začne konat".Příkladů je víc než dost.Ekologové, humanitární "neziskové" organizace, můžem dosazovat další...

A. Alda 3.7.2018 10:07

Souhlasím.

Tady zase někdo ječí, že není zrovna po jeho. Přitom si může spolu s ostatními nespokojenými rodiči z Bobrovníků založit vlastní školu soukromou a tu si pak budou řídit podle svého.

Kdo platí, rozhoduje.

P. Lenc 3.7.2018 13:17

Re: Souhlasím.

Jo, ale to by bylo právě "za jejich"....

Z. Lapil 3.7.2018 14:00

Re: Souhlasím.

Ne tak úplně. I soukromé školy vznikají se souhlasem státu (což má smysl, pokud chceme být státem ujištěni, že naše děti bude učit učitel s patřičnou bumážkou), a stát souhlas uděluje velmi nerad, protože "škol je dostatek".

Jinými slovy - stát vám soukromou školu nemusí povolit. "V zájmu lidu" ne proto, že nemáte budovu, lidi a vůbec.

A. Alda 3.7.2018 15:24

Tož stát platí tu vzdělávací činnost škol.

Ostatní platí zřizovatel. Obvykle obec, nebo nějaké biskupství či farnost, v několika případech bohatí podnikatelé.

M. Prokop 3.7.2018 8:48

:-P

"Stejně jako je nejvyšší čas osamostatnit školy a jejich vedení od politiků."

Pak ovšem jsou jen dvě možnosti: Uvrhnout školy do "péče" úředníků, nebo je zcela osamostatnit včetně placení.

Obávám se, že ani jedno řešení není prosto problémů.

A. Alda 3.7.2018 10:09

Autor vůbec neví, co říká.

Vůbec netuší, co to ten resort školství vlastně je, jak funguje, jak fungoval dřív. Neví vůbec nic. Ani to, že ještě nedávno byla právě pro větší "samostatnost" škol situace taková, že dokud ředitel školy nebyl pravomocně odsouzen za trestný čin, nemohl ho odvolat vůbec nikdo. A jaké těžké problémy to v celém státě způsobovalo.

P. Portwyn 3.7.2018 8:47

No a co teda?

Obec je řídit nemá, stát je řídit nemá. A kdo tedy? Ředitel má být samovládcem?

Takže to stát bude financovat, ale nebude mít žádné pravomoci.

Nevím, jak u libertariánů, ale u nás konzervativců platí "koho peníze, toho rozhodování".

Chápu, že pan autor nesmí napsat dobré slovo o státu, to by se stranickým kolegům nelíbilo. Nicméně zatím se řízení školy obcí zdá horší, než řízení škol státem.

Ano, vím, že řízení obcí autor kritizuje. Jenže jaksi nevidí dost podstatný problém - totiž vydírání ředitelů ze strany rodičů, kteří skrz město vykonávají tlak. A nejsou to obvykle rozumní rodiče, ale ti, kteří se snaží přikrýt asociální chování dětí.

M. Prokop 3.7.2018 8:49

Re: No a co teda?

Váš předposlední odstavec je poněkud podpásovka.

P. Portwyn 3.7.2018 10:19

Re: No a co teda?

Je zcela v logice věci. Inteligentní člověk chápe, že někdo tu školu kontrolovat musí, a měl by to být ten, kdo ji financuje.

Autor hloupý není, takže jaký jiný důvod než ideologie Vás napadá?