Čtvrtek 13. února 2025, svátek má Věnceslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŠKOLSTVÍ: Plzeňská právnická fakulta

Jiří Němejc
diskuse (11)

Už toho bylo hodně řečeno a napsáno, ale mám zato, že je v tom naprostý zmatek. Tak se to pokusme nějak utřídit. Podle mého názoru je nutno kauzu rozdělit na dvě části, přestože spolu souvisejí.

Jedna část jsou aféry z minulých několika let, tedy: kupování diplomů (titulů), uznávání studia z jiných, více či méně pochybných škol a z toho plynoucí dokončení studia řádově po několika měsících či dnech, konání státních zkoušek pouze před dvou- či tříčlennou komisí, přijímání prominentních studentů bez zkoušek, nedbalé vedení a archivování dokumentace apod. Za to je odpovědný zejména tehdejší děkan, proděkan a předseda senátu fakulty. A nesmíme zapomenout též na funkcionáře univerzity - zejména prorektora pro studijní a pedagogické záležitosti, který z titulu své funkce musel fakultu sledovat a mimo jiné též povolovat několikaleté výjimky z kreditního systému. Na nedostatky měl soustavně upozorňovat rektora a pokud tak činil, pak určitou míru zodpovědnosti nese i tehdejší rektor. To vše je věc orgánů v trestním řízení a pokud vím, nikomu se nic nestalo, odpovědné osoby si v poklidu žijí dál a pravděpodobně se celému systému potichu smějí. Bohužel naše sdělovací prostředky věc zatemnily poukazováním na prominentní studenty, kteří odmítli předložit např. index či kopii diplomové práce. To vůbec nebyla jejich povinnost, základní a prvotní chyba byla na výše uvedených akademických funkcionářích, kteří nepravosti umožnili a bezostyšně pěstovali. Zpolitizováním problému se zřejmě záměrně vytvořil určitý zmatek, který umožnil zapomenout na hlavní aktéry této zřejmé korupce.

Druhá část problému je otázka současné kvalifikace fakulty, plynoucí zejména z obsazení jednotlivých oborů profesory a docenty. Část renomovaných učitelů z fakulty odešla bez náhrady nebo byla nahrazena externími učiteli na omezený úvazek. To má nemalý vliv na vědeckovýzkumnou činnost a z toho plynoucí granty a publikace, což je základ pro kvalifikovanou pedagogickou práci. Tu může zajistit pouze učitel trvale sedící v kanceláři příslušné fakulty (nikoliv cestující externista), který se kromě výuky věnuje vědeckovýzkumné činnosti a též činnosti organizační. To je základ a nezbytnost pro kvalifikovanou pedagogickou práci. Kvalifikaci fakulty nemůže posoudit nikdo jiný než Akreditační komise, která je složena z odborníků, kteří obsazení a činnost fakulty jistě do nejmenších podrobností posoudili. A pokud její výrok je negativní, toto doporučení by neměl změnit ani ministr, který vůbec do fakulty "nevidí" (k tomu jako nástroj má právě Akreditační komisi). Proto nerozumím jeho rozhodnutí, že by nekvalifikovaná fakulta měla ještě čtyři roky nekvalifikovaně vzdělávat příští právníky.

A ještě malou poznámku k manifestacím studentů. Ti naprosto diletantsky smíchali všechno dohromady: nesouhlas se školným, údajný strach o pozbytí svobody (což se netýká svobody bádání a výuky, ale zejména ekonomických záležitostí) a vynucení si dalšího studia na nekvalifikované fakultě. Zkrátka manifestování považovali za dobrou zábavu, přičemž nevěděli co vlastně chtějí.

Zdeněk Roller
13. 2. 2025

Sir Isaac Newton byl bezpochyby génius, mozek k pohledání.

Aston Ondřej Neff
13. 2. 2025

Deziluze z vlády vedené Petrem Fialou je ohromná.

Dokument
13. 2. 2025

Právě jsem měl dlouhý a velmi produktivní telefonát.

Vratislav Hlubuček
13. 2. 2025

Soumrak ateizmu v dnešním světě je překvapivým tématem.

Ivo Fencl
13. 2. 2025

Začátkem roku znova vyšlo tucet povídek Karla Švandy ze Semčic.

Aston Ondřej Neff
10. 2. 2025

Babišovi se můžeme smát, že prohlašuje „Green Deal je mrtvý“.

Ondřej Neff
11. 2. 2025

Janě Maláčové se nepodařilo zvrátit situaci SOCDEM.

Aston Ondřej Neff
12. 2. 2025

Česká sněmovna je všechno, jenom ne hezká.

Aston Ondřej Neff
13. 2. 2025

Deziluze z vlády vedené Petrem Fialou je ohromná.

Tomáš Vodvářka
11. 2. 2025

Budu bit, haněn, osočován, skandalizován jako zastydlý boomer.

Lidovky.cz, ČTK
13. 2. 2025

Musíme zajistit, aby se ruský prezident Vladimir Putin již nikdy v budoucnu nepokusil obsadit ani...

Josef Kopecký
13. 2. 2025

Zásadní reformu sociálních dávek projednávali ve čtvrtek poslanci. Návrh předložený vládou...

kh Kateřina Havlická
13. 2. 2025

Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek zkritizoval Evropskou unii, že vedle Ukrajiny je v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 2. 2025

Obchodním domem v tchajwanském Tchaj-čungu otřásl výbuch. Zahynuli nejméně čtyři lidé a dalších 26...

rat Tomáš Ratner, ČTK
13. 2. 2025

Středočeští hasiči dnes po poledni dohasili rozsáhlý požár v Kersku na Nymbursku, kde vzplanul...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz