26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Otvíráme dobrovolně dveře čínské propagandě?

Nebezpečí související s pronikáním vlivu Číny na akademickou půdu, jak jsme viděli v živém přenose v souvislosti s čínskými aktivitami na půdě Univerzity Karlovy, nebudí vášně jen u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 6.11.2019 10:26

Zboží z Rudé Číny ? - "šMade in China" !

J. Kraus 5.11.2019 22:37

Ano, studenti jsou méněcenní a je třeba je chránit před nebezpečnými názory. Zatím to vždy fungovalo tak, že čím více zákazů, tím větší zájem. Pravda, dnešní student je zranitelnější než včerejší a je třeba mu předkládat jen myšlenky v Bruselu či Washingtonu schválené. Za to dnešní student bojuje. To za prvé. Za druhé, neexistuje pouze v mravní hnilobě se hroutící západní svět. Čína ho už teď drží hospodářsky pod krkem a chce-li se stát jejím nepřítelem, dobře mu tak. Opuštěn padne první, zatímco zbytek světa si Čína podrží ku svému prospěchu. Tedy celý zbytek asi ne, ty miliardy musejí nějak zmizet, ale aspoň mu nebude nepřítelem. Otázka je, zda je lépe žít v čínském područí či zhroutit se a zaniknout. Čínské dějiny nám jsou už dlouho předkládány, na rozdíl od evropských, v humanisované podobě. Staří cestovatelé evropští, arabští i perští podávají jiná svědectví. Číňan byl považován za Žida Asie a celá staletí propukaly pogromy proti čínským obchodním enklávám, často s jejich úplným vyvražděním.

V takřka tisícistránkových Dějinách Číny od Fairbanka to nenajdeme, ale v knize Cestovatelé, mořeplavci, objevitelé od Schreibera z padesátých let ano. Zkráceně: V roce 878 n.l. vyvrcholilo v Číně lidové hnutí proti cizincům a všemu nečínskému a během pár dní lid vše nečínské vyvraždil, „často strašlivým způsobem, se vším svým zvláštním nadáním a vynalézavostí v ukrutnostech, kdy seraily arabských a perských kupců byly ztečeny statisícovými davy a v ulicích měst se odehrály nepopsatelné násilnosti, jež byly výsměchem vnějšímu přátelství a toleranci, pod jejichž slupkou se stupňovala smrtelná nenávist“. Takové bylo svědectví jednoho z mála přeživších. Vyvražděných bylo na dvě stě tisíc a nastala mnohasetletá isolace Číny od zbytku světa. Ono i dnes se stačí podívat, jak se Číňan chová ke zvířatům. Ostatně, viděl někdo Vietnamce venčit psa? Ale jak řekl Rambo a jak dnes, zatím obrazně, může říci Číňan: moje krev tekla první.

M. Prokop 5.11.2019 21:57

To asi nebyl ten institut, kdo nakukal Zemanovi ty investované miliardy z PRC ...

Že ale Číňani neplatí nic altruisticky, že tím posilují svůj vliv, o tom není pochyb.

Š. Hašek 5.11.2019 21:15

Zopakuji pana Aldu!!!! Pokud universita nemá styk se zahraničím zakrní!!!!!

V článku je dost nesmyslů, zažil jsem školení na vojně ....... "diverze západní byla tehdy i snad v bramborách". Podle politruka.

Dnes by snad i Přemek Podlaha u kompostu musel něco "vo tý Číně a Rusku".

M. Prokop 5.11.2019 21:58

Pokud by bral prachy od toho institutu, tak by zajisté musel.

Š. Hašek 5.11.2019 21:04

Moc dlouhé!

Rodí se nám problémek, že? Nejn nám!

štrasbrusel bude tak dlouho řešit padesát pohlaví, benzín ze pšenice, rovnoprávo, sluneční elektřinu v noci, ............ bude řešit "infiltraci universit čínskou rejží" .....

Až si nás nakonec koupí Čína. Sakumprdum.

V. Církva 5.11.2019 17:51

Co se týká Číny. Evropan většinou přichází do styku se vzdělanými Číňany v práci, anebo úslužnými v restauracích. Jsou celkem fajn, s některými se dá i mluvit o světě a politice. Jsou většinou pozitivní a družní a pracovití. Nemyslím že by se vyvyšovali, ale zažil jsem už poznámky, tady se nic nezměnilo, to u nás za tu dobu (mají pravdu, jsou i pracovití, ale to se to žije když tam kapitál teče horem spodem)...

Kromě toho mne na Číně štvalo, že se veškerá výroba za současného zefektizování = Číňané odsouhlasí všechno za cenu snížení kvality, přesunula do Číny. Zboží je tak výrobně levné, přičemž v Evropě jsou lidé placení za neproduktivnní profese, či přímo na pracáku. Takže se kupní síla v Evropě místo zvyšování snížila, pracující pracují déle a za méně a naopak plno lidí se věnuje zbytečnostem (za to teda už nemůže Čína, ale evropský socialismus). Už to mi dost vadilo.

K tomu se v posledních letech přidává arogance k zákazníkům, protože jsme i my malé země pro Čínu zákazníci z důvodu negativní obchodní bilance. Proto jde o nehoráznost! A do toho samozřejmě čínský komunismus a šmírování. Proto mně čínské zboží irituje čím dál víc a to i přes nebo právě pro zvyšující se kvalitu. Evropanům to ale nevadí a v klidu kupují šmírácké Huaweie. Nechci, strčte si je do zadku!

Š. Hašek 5.11.2019 20:59

Ale, no tak!

J. Chaloupka 5.11.2019 15:05

To mi připomnělo vtip: pesimista se učí anglicky, optimista čínsky a realista střílet.

J. Nevrkla 5.11.2019 13:31

Nějak jsem nezaregistroval, jak Čína mění myšlení západních studentů. Ale rozhodně jsem zaregistroval, jak ho mění muslimské země. Což takhle zveřejnit jejich dotace západním univerzitam.

M. Valenta 5.11.2019 14:55

Studentů nevím, ale myšlení jedno prezidenta změnila dokonala.

Š. Hašek 5.11.2019 21:17

Bacha, zdá se mi, že nejste zcela zdráv.

V. Církva 5.11.2019 17:52

Obojí. Přes to vše mám dojem, že islamizace Evropy probíhá víc z blbosti levičáků, než kvůli petrodolarům.

V. Církva 5.11.2019 17:56

Respektive islamizace probíhá nejvíc zezdola přes export lidí a mešity (ty bezesporu financované jsou). Jakkoliv souhlasím, že Islám je mnohonásobně nebezpečnější, ani Čínu bych nepodceňoval. Ale máte pravdu Číňany ještě můžeme nějak ekonomicky dohnat, či ubránit naše území. Muslimům už Západ Evropy věnovali.

P. Zinga 5.11.2019 12:27

Takže nezatajujte a nepřekrucujte, pane Petryčko! Všechny Vámi jmenované instituce jedou s vládou, dokonce i Sorošovy "univerzity".

V. Novák 5.11.2019 15:43

Inga Petryčka není "pan", vy falokrate!

No jo, já vím, že u feministek, najmě pak gramaických se to těžko rozeznává...

P. Pavel 5.11.2019 17:25

U tebe se zase nováku nepozná jestli lezeš do rusácké nebo do čínské prdeIe.

J. Krynický 5.11.2019 12:11

Trnem v oku jsou Konfuciovy instituty, zatímco meshity a "kulturní centra" sponzorovaná Tureckem, SAúdskou Arábií a Katarem jsou naprosto v pořádku.

V. Čermák 5.11.2019 11:52

Pročpak ta Panika? Žeby Ideologický vlak PaL nabíral zpoždění? Když už jsme se jednou otevřeli světu, nechápu, proč bychom se měli uzavírat před brzo největší světovou ekonomikou. A co se týče výrazu "Propaganda", tak já jako obyčejný občan zrovna s Čínskou, dokonce ani s Ruskou jaksi nepřicházím do styku. Zato tou Spojenecko-Pokrokářskou jsem krmen od rána do večera.;-O. Toš tak...

Š. Hašek 5.11.2019 21:20

R^

R. Vacek 5.11.2019 11:47

Kde jinde, než ve školství by se měla podporovat široká výměna názorů, možnost diskutovat nad různými tématy a ukazovat různé postoje? Právě ta pestrost třeba ukáže, že náš způsob řízení společnosti je ten nejlepší na světě. Pokud se tohoto srovnání někdo bojí, tak to vypadá, že o tomto není sám moc přesvědčen.:-/

V. Čermák 5.11.2019 11:56

Trefil jste hřebíček na hlavičku. Podobně jako se Komouši a jejich místní Kolaboranti Báli ukázat lidem Západní kulturu, Bojí se EUvládci a jejich domácí Kolaboranti ukázat lidem kulturu ČínskouRv...

V. Církva 5.11.2019 18:06

No možná je tato propagace Číny trochu zveličovná. Evropa má i větší problémy. Ale Čína mne svou arogancí s jednou Čínou a bojůvkami při vítání strýčka Si už taky štve.

Jinak, co se týká komunistické čínské kultury. Díky, nechci. A ekonomiku postavenou na 16 hodinové pracovní době si strčte někam.

Š. Hašek 5.11.2019 21:24

Malinko zmatek, pane Církvo.

Máte tam výraz komunistický a řešíte 16 hodin v práci. Vztah mezi ostrovem a pevninou bych taky nechal stranou ležet.

Vám se nezdá, že štrasbrusel a my s ním, jsme až po uši v "určitých" malérech? A vůbec ne v čínských!!!!

Š. Hašek 5.11.2019 21:21

R^

V. Novák 5.11.2019 11:08

Není Vysoká škola finanční a správní soukromá?

J. Fridrich 5.11.2019 11:05

" ŠKOLSTVÍ: Otvíráme dobrovolně dveře čínské propagandě?" - Kdo je otevírá, to snad víme - tedy někteří.... Dodám i té rusácké...

Š. Hašek 5.11.2019 21:09

Nevím, jak Vy. Ale já si informace třídím, až si je vyslechnu. Přečtu.

Vám je někdo třídí předem? Vy si je necháte třídit předem? Jako za Husáka?

Rychetský říkal, že volný tok dat je nebezpečný pro blaho národa! Asi myslel nebezpečný pro jeho blaho, blaho Šabatové, blaho štrasbrusele, Vaše blaho, ......

J. Fridrich 6.11.2019 6:55

Info by měl někdo třídit vám. Naše BIS ( dle Zemana čučkaři...) upozorňuje na nebezpečné aktivity Ruska a Číny na našem území. Rozumní světoví státníci si svých tajných služeb a jejich informací váží... U nás je tomu jinak - i když jsme s KGB a NKVD měli v poválečných desetiletích velmi smutné zkušenosti... Víte o tom ?

J. Vavruška 5.11.2019 10:17

Jděte se vycpat. O problematice Tibetu, Tchajwanu apod. přece nemusíte chodit diskutovat zrovna do Konfuciova institutu. O tom si můžete diskutovat kdekoliv jinde, například u paní Lomové na FF UK.

Zrovna tak přece nebudete nekriticky věřit všemu, co vám bude vykládat zástupce nějaké zahraniční instituce, ať už je to KI nebo třeba British Council, či Nadace Konráda Adenauera. Nebo tím panikářským článkem chcete naznačit, že Češi jsou nemyslící opice?

Kromě toho, když budete chtít zkoušku z čínštiny "s kulatým razítkem", potřebujete ji absolvovat v Konfuciově institutu. Přihláška zabere pár minut, zkouška pak předepsaný čas, a nikdo vás přitom nebude indoktrinovat nebo přesvědčovat, není na to ani čas.

Pokud někoho opravdu trápí čínská rozvědka, měl by se zaměřit na čínské restaurace a banky.