29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Opět povinná maturita z matematiky

Kvůli povinné maturitě z matematiky, kterou veřejnosti ohlásila ministryně pro školy, začali tentokrát střečkovat ředitelé gymnázií. Ten od Keplera, asi jako vyjádření k odkazu astronoma, kterého si škola dala na vizitku, si dal za úkol být v čele protestů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Sedláčková 10.3.2017 14:12

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Pane Plívo, pořád omíláte, že děti baví, když na něco přijdou samy. Ale toto je jen jeden z aspektů (příjemný, ale ne nezbytný) k dosažení rozumné míry vzdělání na každě škole.

J. Plíva 10.3.2017 11:12

Na vyšších stupních jsou studenti schopni sledovat delší výklad; a pak víc záleží na dovednosti učitele. Na YouTube je celý kurs fyziky z MIT, jedna přednáška trvá přes hodinu a vyžaduje hodně pozornosti. Přednáší Walter Lewin - je přiložena diskuze - studenti ho milují.

Neučím. Já mám vzdělání z pedagogiky dospělých. Mám zkušenost s dětmi z šachového kroužku. A tam jsem zjistil třeba to, že když jsou ve skupině děti s různým stupněm umění této hry, nemusím je učit - sami mezi sebou si ty zkušenosti předávají - moje role je v tom jen jim zajistit, aby to mohly dělat.

J. Plíva 10.3.2017 11:00

Existuje idea (už myslím Friedman to navrhoval) financování škol pomocí voucherů - kuponů či poukázek, které by stát přiděloval na dítě a rodiče by jimi platili škole, kterou si vyberou - tak by vznikla potřebná konkurence. Nedávno jsem o tom napsal blog v souvislosti s návrhem kariérního řádu. Píšu tam, že tím kariérním řádem se kvalita školy nezlepší, pokud neexistuje konkurence škol. a konkurenci by mohly zajistit zmíněné vouchery

J. Plíva 10.3.2017 10:54

Není to vrozené - jsem o tom přesvědčený. Pochopitelně na dítě má vliv, do jakého prostředí se narodí. Jsem proti povinné školní docházce - i to zkažené dítě (třeba rodiči) si může najít nějaké místo ve společnosti. a také nemusí. Všechno se nedá řídit k dobru - popřípadě povinnému dobru. Existují slavní lidé, třeba Ch. Dickens nebo M.Twain, kteří ve škole dlouho nepobyli nebo se proti ní bouřili nebo dokonce se pohybovali ve zločineckém prostředí, které později opustili.

Co se týče "nucení", tím myslím nucení k učení. Děti chtějí na všechno přijít samy - top jim dělá radost. Když jsou nuceny se něco učit, myslí při tom na něco jiného. "... dítě bloumá po Africe, loví lvice a my ne."

V. Plocek 10.3.2017 1:11

Re: Moje maturita r. 1975

Pozor, já nezavrhuji matematiku. A doporučoval bych věnovat ji větší pozornost než dosud. Pro mě to ale není otázka maturity matematiky, ale dokonalého porozumění a tím pádem i používání matematiky. což se dosud neděje. Když se zeptáte studentů středních škol na určité matematické pojmy, vysvětlí Vám je většina. Ale pokud chcete konkrétní vysvětlení určitého matematického postupu, tak jsou paní studenti velmi často vedle, protože matematice nerozumí. A to je český problém matematiky.

P. Portwyn 9.3.2017 20:06

Re:

On Komenský napsal leccos, co se neví.. A leccos z toho, co napsal, myslel úplně jinak, než si většina lidí myslí.

Proč by to nemohlo být vrozené? A co třeba vliv rodiny? Rodiče, kteří mají vzdělání za zbytečné a učitele za hlupáky? Rodiče, kteří dítě nevychovávají? Rodiče, kteří jim nedávají dost impulzů, protože "to neřééš woéé"?

Nemít právo se dětí zbavit jde ruku v ruce se "zákazem nucení". Protože dítě má přece právo dělat jen to, co chce, a pokud se dítěti něco nedaří, je to chyba učitele.

Soukromá škola se dítěte rovněž zbavit nemůže, protože žák = peníze.

P. Portwyn 9.3.2017 20:00

Re:

Já nemluvím jen o výkladu. Každá smysluplná práce vyžaduje pozornost. V normální hodině na II. stupni se formy střídají (výklad, skupinová práce, samostatná práce) - na feřtekoviny o samém výkladu zapomeňte, ten pán ví o dnešní realitě kulový.

Když necháte 25-30 dětí se hádat, bude smysluplně pracovat cca 10. Ostatní budou buď koukat do prázdna, hrát si na mobilu (zakázat mobil nesmíte, to by bylo nucení) nebo prudit ostatní, hulákat "vtipné" pitomosti. Mluvím o II. stupni (puberta), do elementární výuky nekecám.

Pokud dáte dětem skupinovou práci, musíte ji dát v malých skupinkách (max. 4). Jinak se vždycky aspoň jeden fláká. Mnohokrát odzkoušeno.

Učíte?

J. Plíva 9.3.2017 18:31

Budu mluvit o základní škole: Učitel podle Hejného nechce, aby vnímaly jeho, snaží se ve třídě předložit problém (jakousi hádanku, která souvisí s tím, co chce, aby děti objevily) a nechá je to luštit. Každé dítě má jiný názor, hádají se a dokazují své pravdy, dokud se na něčem neshodnou. Učitel jim nepředkládá hotová řešení, jen jim říká na co se mají dívat. Takže skoro celou hodinu mluví děti. Mají radost, že něco objevují. To vše ze začátku vyžaduje hodně času a trpělivosti, což je mnohým učitelům nepochopitelné. ale existují školy, kde se tak učí (viz YouTube) a třídu zhruba ve 4 třídě doženou a předčí páťáky, kde se postupuje obvyklým způsobem. Takže učitel nic nevykládá a nepotřebuje udržovat jejich pozornost.

J. Plíva 9.3.2017 18:16

To je zajímavý citát. Já bych se Komenského zeptal, kde se v některých dětech bere ten otrocký duch a duševní lenost. Přece to není vrozené. Takové děti podle mého názoru musely projít špatnou zkušeností. A pochopitelně škola není nápravné zařízení, tak by měla mít právo se těchto dětí zbavit. Což dneska jaksi nemůžete, pokud nejste soukromá škola.

J. Jurax 9.3.2017 18:11

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Při vší úctě k profesoru Hejnému nesouhlasím. Společná radost z objevování je hezká věc - jenže ne všechny všechno takzvaně baví. Já bych, pokud se pamatuji víc než půlstoletí zpátky, radostně objevoval v matematice, fyzice a taky v dějepise a literatuře (a slohu, kupodivu nikoli však v pravopise), v chemii míň, v biologii vůbec a v cizím jazyce naprosto ne - to jsem se prostě musel tvrdě nadřít; opravdu to nebylo zajímavé, i když samozřejmě potřebné a užitečné.

A vysoké školy vyzkouší - jenže se na ni napřed musíte dostat. A to bez maturity zpravidla nelze. Ergo maturita není blbost, ale první pořádná zkouška - ne nadarmo se jí říká zkouška dospělosti. Ty další - v životě i na případné vysoké škole - budou mnohem horší. Ve světle zkoušky z teorie množin nebo diferenciálního počtu byla i maturita z povinného cizího jazyka (tehdy ruštiny) procházka vonným sadem a čeština se všemi zatracenými veršotepci taky; matika i dobrovolně zvolená fyzika pak byly pohodovou debatou na zvolené téma - pravda, u té matury mi to tak ještě nepřišlo ... :-)

Nehledě na to, že zkoušet až na VŠ, jestli něco umím a tudíž jsem s to studovat daný obor, je jednak pozdě a jednak nákladné časově a pro toho, kdo to platí, i finančně - v současnosti u nás obvykle stát, tedy všichni - neboť dost takových pokusníků rok dva jakž takž studuje, než je definitivně vyhodí (zpravidla na matice, pokud volí obor, kde je).

Dtto zaměstnavatel - aby se Vás vůbec odhodlal vyzkoušet, musíte až na vzácné výjimky mít papír, že splňujete žádané vzdělání.

Ono to vysvědčení sice s určitou chybou, ale přece jen vypovídá o tom, co umíte.

P. Portwyn 9.3.2017 16:16

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Dokončení

"Avšak u ušlechtilých chlapců a svobodně smýšlejících duchů stačí užívat jiných druhů trestů.“ (Velká didaktika, kap. XXVI., § 13)"

Takže Komenský sám pracoval s TRESTY - a co jiného je trest, než prostředek nucení? Oproti Komenskému samozřejmě má dnešní učitel svázané ruce.

P. Portwyn 9.3.2017 16:13

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Jinak když řeknete A, řekněte i B Komenský by žáka, který nedodržuje pravidla, vyloučil ze školy: "Takoví se dají ve školách záhy poznat sami a mají být včas odstraněni ze škol nejen pro svou lenost duševní, která bývá obyčejně znakem otrockého ducha, nýbrž pro špatnost obvykle s ní spojenou (...)"

Což dneska jaksi nemůžete.

P. Portwyn 9.3.2017 16:07

Re: Ředitelé

Však jsou. Ovšem ti ředitelé se vztekají, že je trh deformován.

P. Portwyn 9.3.2017 16:06

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

No vidíte - a přitom ty první tři měsíce si děti prakticky jen hrají. Takže by žádná zvědavost klesat neměla...

Ne, teď vážně. Dítě si fakt nemůže ve škole dělat, co chce. Představte si situaci, kdy se dítě rozhodne, že se místo výuky půjde proběhnout na hřiště. Podle Vašich teorií mu to musíte umožnit - jinak ho nutíte. Jenže zároveň mu to umožnit nesmíte, protože ho nesmíte pustit z dozoru.

Prosím nevykládejte mi, že učitel má po dobu nějakých 180 dní po 4 hodinách denně na každou sekundu zaujmout 25 rozdílných osob, aby pořád napjatě vnímaly. Tohle prostě nejde... Neexistuje knížka, film či PC hra, které by to dokázaly. Zrovna tak neexistuje člověk, který by to dokázal.

P. Portwyn 9.3.2017 16:01

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Jo tak. No tak hurá, budeme jezdit na červenou.

J. Plíva 9.3.2017 15:17

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Existují solidní výzkumy zvídavosti děti, které ukazují,že zvídavost dětí po nástupu do školy po 3 měsících rapidně klesá. Zvídavost před školou se projevuje spoustou otázek na dospělé nebo starší kamarády. Zvídavost je dobrovolná. Dobrý učitel proto děti do ničeho nenutí, ale podněcuje jejich zvídavost.

J. Plíva 9.3.2017 15:11

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Co jsou to povinnosti? Nucení. Nikdo nemá být k ničemu nucen - říkal Komenský. Pokud není učení dobrovoolné, vyvolává odpor. jen si namlouváte, že v nich vychováváte sebezapření

J. Vlk 9.3.2017 14:58

Re: Ředitelé

A proč by zrovna děti neměly být předmětem trhu, když jím mohou být i mrtvoly. Zvonili jsme že postaru se žít nedá :-) :-) :-)

R. Langer 9.3.2017 14:47

Re: Moje maturita r. 1975

No, v podstatě máte pravdu, nicméně je dobré si umět spočítat, kolik stojí čtvrt kilo salámu... ;-)

R. Langer 9.3.2017 14:44

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Nebude.

P. Portwyn 9.3.2017 8:10

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

No a kdy tedy hodláte dětem dát nějaké povinnosti?

Protože pokud první povinnost přijde s nástupem do zaměstnání, tak se ten mladý člověk složí.

Mimochodem zkoušení není za trest. Je to jednak diagnostická metoda, jednak způsob, jak děti dokopat k tomu, aby se systematicky učily. Sám zkouším nerad, ale na druhou stranu těžko přimět děti k soustavné práci jinak je dost problém. Trénink je prostě potřeba při všem, co se má dělat pořádně. A některé části tréninku vyžadují sebezapření. Budou ho potřebovat i v práci - jako se musím zapřít já, když jim dávám test, a přitom bych radši učil :o)

P. Portwyn 9.3.2017 8:04

Re: S matikou je to takto:

Je pravda, že skutečně všestranné lidi najdete v podstatě jen mezi přírodovědci.

Ona ta cesta je prostupná jen jedním směrem. Jak tu už mnohokrát padlo - z mnoha slavných fyziků velcí filosofové, ani z jednoho filosofa slavný fyzik.

P. Portwyn 9.3.2017 8:01

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Máte pravdu, zapomene.

Ovšem mnoho (nevím, jak dříve, dnes ale většina) dětí nemá touhu pochopit, jak funguje spalovací motor nebo zářivka. Je jim to jedno.

Výuka jim slouží jen jako matérie, na které se trénují "pracovní kompetence" - to je nové slovo to, že se mají naučit dělat věci pořádně a domluvit se na té práci se spolupracovníky.

Mám to štěstí učit na dobrém gymnáziu, kde většina dětí chce vědět. A těch pár (obvykle dívky), které to fakt nezajímá, se aspoň naučí pořádně vyplnit tabulky :o) protože jsou hodné a pro mne se přemůžou... Ale učil jsem roky na základce, a vyslechl jsem mnohé. Tam je občas úplně jedno, co a jak učíte.

J. Plíva 9.3.2017 7:04

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Ano, dobří učitelé to tak dělali dávno před Hejným.

J. Plíva 9.3.2017 7:01

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Máte pravdu. Já to chápu takto: Je biflování dobrovolné a povinné. Dobrovolnému předchází touha se něco naučit, povinnému touha dostat dobrou známku, aby člověk prolezl, - co se naučil takto, víceméně zapomene.

J. Plíva 9.3.2017 6:57

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Dle Hejného se nezkouší a netrestá. Děti objevují společně a mají společně radost, když se na něco přijde. Maturity jsou pitomost. Vysoké školy a zaměstnavatelé si stejně vyzkouší, kdo co umí bez ohledu na vysvědčení.

J. Plíva 9.3.2017 6:53

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Budou potřebovat určitou pomoc. Když se budou učit od 1. třídy podle Hejného, tak už je v 5. třídě bude bavit objevování vzorců.

V. Plocek 9.3.2017 1:31

Re: Moje maturita r. 1975

Z dřívějšího pohledu jakýkoliv odborný předmět ze střední školy, dnes angličtinu, protože jak se dnes jeví v komunikaci kdekoliv ve světě tak je důležitější než ta matematika. Jen tak mimochodem. Před 14 dny jsem byl v Norsku mimo hlavní civilizaci a jediném obchodě smíšeného zboží všechny prodavačky komunikovali i v angličtině. Zatímco naši mnozí studenti neumí anglicky ani pořádně pozdravit.

J. Jurax 8.3.2017 23:58

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

No, jen jsem zvědav, jak si touhle metodou dítka někdy v kvintě sama přijdou na vzorec pro diskriminant kvadratické rovnice ...

J. Jurax 8.3.2017 23:55

Re: Dětská otázka": Je to povinné?

Ale no jo, jenže když ho to nebaví a přesto se to naučit musí, aby nebyl blbcem (vyňatá slova, trojčlenku, čas předminulý, kvadratické rovnice v komplexním oboru) a aby nedostával furt kule?

Protože matematiku jako vyučovací předmět dosud žádný progresivní myslitel nehodlá rušit, a propadlíka z matiky k maturitě i bez matematiky stejně nepustí ...

Nehledě na to, že něco se nabiflovat prostě musíte. Prázdná hlava, do níž není nic nabiflováno, nic nepochopí a nevymyslí ani trakař ...