21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: O kolik korun stávkující přijdou?

Podle ministra školství byla stávka učitelů debaklem. Podle předsedy školských odborů to byla masová akce. Nikdo se ale zatím nebaví o tom, jak se stávka projeví na platu stávkujících.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 8.11.2019 17:25

Sice se pořád úporně mluví o stávce Učitelů, ale je jasné, že šlo o stávku Odborů, aby obhájili svoji důležitost. Učitelům uškodili, tedy velké většině, a ta by jim měla vytavit účet. Naštěstí pro učitele to myslím Normální lidi docela chápou a Učitelům to " Odpustí". :-/

Š. Hašek 8.11.2019 19:21

Ti normální to chápou. Dobšík je éro politické.

A normální rodiče (nejlépe ve dvou!!!), ve spolupráci se "staroučiteli", budou dále ohýbat stromky, dokud jsou ještě mladé. A roubovat jim do hlav vědění ......

Když se roubuje, tak se řeže ......

F. Navrátil 8.11.2019 13:40

Učitelé by měli stávkovat zejména proti rozkladu celého vyučovacího systému dirigovaného parazitickými neziskovkami. Tento systém škodí učitelům i žákům. Učitele přivádí do péče psychiatrů a žákům brání získat plnohodnotné vzdělání.

Š. Hašek 8.11.2019 15:58

Vidím to podobně.

Jenže, co si budeme povídat, rozklad systému zavinila i ta část učitelů, která z různých důvodů: nechtěla/neuměla učit, hodil se jim mírný chaos neustálých reforem, pohrdala předměty ze kterých dostávala na základce sardele, velice rychle zjistila, že jejich výkon je prakticky neměřitelný, měla drzé čelo (ženy mají hlasitější slovní projev v nepříjemných frekvencích - a mnozí muži/ministři to raději vzdají), .......... Taky mě napadlo, že mezi těmi, co jsem jmenoval, bude hodně těch, kteří/které by slovo frekvence nedokázali vysvětlit ......

Odkoukáno. Faktem je, že mám jen osobní data/zkušenosti z diskuse s učiteli.

V. Kříž 8.11.2019 13:11

tedy, určitě bych nechtěl dělat učitele této zmršené generace dětí a proto si myslím, že (ačkoliv mají proti nám poloviční úvazek a až na špičkové školy - které u nás nemáme - nepotřebují se ani dovzdělávat a mají s ředitelskými a jinými volny tři měsíce dovolenou) že za odvahu, že před ty zmetky vystoupí za katedru, si více peněz zaslouží. Jenže -když si odmyslíme politiky - znáte někoho, kdo by si vyšší plat nezasloužil???

J. Ježek 8.11.2019 11:25

Jen drobná statistika, jak náš protektorát "vydělal" na vstupu do Eurosojuzu.

Když jsme do EU vstupovali, německá průměrná mzda byla 3x vyšší, než česká. Dnes je německá průměrná mzda vyšší 4x. Hurá sláva!!!!!!

To jen aby si někteří hlupáci nemysleli, že otroci v kolonii někdy v životní úrovni dohoní své majitele a pány...

M. Ostrihoń 9.11.2019 14:05

lituji Vas že jste otrok

J. Tachovský 8.11.2019 9:06

Mate v te uvaze jednu zasadni chybu. Stavkujici nema narok na mzdu. Takze tech 40 milionu skolstvi usetri a muze treba vyplatit mimoradne odmeny tem, co nestavkovali.

Tydenni stavka, s kterou odbory vyhrozuji zcela jiste nebude. Ktery ucitel si muze dovolit zasek 10.000 Kc do rodinneho rozpoctu.

Š. Hašek 8.11.2019 9:23

Určitě velice trefná a logická poznámka k věci.

Ač se to nezdá, tak stávka je BOJ. Boj který může vyvolat propouštění, reorganizace, rozdělení platu propuštěných těm nadále zaměstnaným, zhoršení situace, pohrdání veřejností (jak kým, samozřejmě), ....... atd..

No, zažil jsem boje ...... ale pod velitelem Dobšíkem bych nerganizoval ani výlet do Stromovky ......

J. Tachovský 8.11.2019 12:14

Ucitele nemaji sanci. Nejsou bojovnici, ale ucitele. Riskuji, ze prijdou o dost, politici nic neriskuji. Ucitele jsou slusni, politici ne.

Š. Hašek 8.11.2019 16:05

????

Pokud někdo vzdělaný (??!!) nemá šanci, tak volí jiné metody boje. Znám i navenek "slušné" učitele/ky, které "zapálením a hořením své duše a lásky" ...... zničili hodně! Minimálně mají prsty v tom, že ministrů školství bylo více, než je zdrávo. Jeden byl odvolán na základě dopisu několika řadových zaměstnanců, protože byl "nemoderní". "Slušní moderno učitelé" se potom i mnohdy nepřímo podílejí na Buzkové a Valachové.

Š. Hašek 8.11.2019 8:52

Pokud jsem zjistil, tak ten vrchní odborář neměl následující:

Podpisové seznamy stávka ano/ne.

Neměl data od učitelů, jak dlouho a o kolik se bude stávkovat.

Neměl data od učitelů, kam až stávka (třeba co do délky) půjde, pokud se jim vláda vysměje. Pozn. ta vláda jim přidává.

Napadá mě toho ještě víc stran organizace "bojové akce". Domnívám se totiž, že stávka je bojová akce anikoliv sešlost u chlebíčků, kafe a mattonky.

Zažil jsem několik stávek jako účastník. Až na jednu výjimku jsem byl ale stávkokaz, protože stávky byly politické (hejhula si vzpomněl, že zaměstanci odvolají ministra!!!). nebo stávky byly organizovány zahraničními odbory ..... a my z ČR ve službě, protože ti odboráři nekontaktovali ČR, ....... my jsme (ale teoreticky) mohli být propuštěni na hodinu, protože místo služby se poflakujeme.

To mě jen napadá, v souvislosti se školskými odbory, ten jejich hejhula je fakt hejhula. Zkráceno.

Z. Lapil 8.11.2019 14:13

Pochopil jsem, že podpisové archy byly záležitostí jednotlivých škol; nakonec - jsou to jednotlivé právnické osoby nebo tak něco.

Co zaujalo mě: stávka má být ohlášena s dostatečným předstihem, nebo tak nějak. Leckde to, zdá se, vypadalo tak, že v úterý žáci dostali papírek "Zítra je škola zavřená". To mi jako "včas" (nebo jak to zákon formuluje) nepřipadá. Zákon sice hovoří jen o stávkách v souvislosti s kolektivním vyjednáváním, což není tento případ, takže zákonem vlastně není upraveno nic, ale počítám, že by soud rozhodl na způsob "přiměřeně se použijí ustanovení onoho "kolektivního" zákona.

S tím, že vedení stávky vypadalo naprosto hejhulovsky, naprosto souhlasím.

Š. Hašek 8.11.2019 16:11

Jsem rád, že jste i zde přítomné veřejnosti připomněl "kolektivní vyjednávání".

Nejsem si jist, zda Dobšík tento institut vůbec použil!!!

Pokud nepoužil, potom nastupuje Zákoník práce - tam se hovoří i o okamžité výpovědi. Pokud někdo nepracuje, kdy se mu zlíbí!

Znovu opakuji, být učitelem, tak bych nezvyšoval znalost jména Dobšík (včera se tomu říkalo stávka!!!) ani náhodou!!! Je to gauner, učitelé jsou mu šumák.

Z. Lapil 8.11.2019 18:00

Nepoužil, nemůže - každý kantor má jiného zaměstnavatele.

Někde tady v diskusi je rozebráno, že právo na stávku není omezeno tím, že na to není zákon (rozhodnuto Nejvyšším soudem). Stávka je papírově "nepřítomnost z důvodů na straně zaměstnance", je tedy omluvená, leč neplacená.

Říct "zítra stávkuju, takže nepřijdu do práce", je samozřejmě čuňárna. Škola sice není zrovna nepřetržitý provoz, ale přesto.

Š. Hašek 8.11.2019 19:23

Tak nějak ......

D. Polanský 8.11.2019 8:12

S těmi průměry platů opatrně. V soukromých firmách obvykle vedení pobírá vůči svým zaměstnancům extrémně vysoké platy, takže průměr na zaměstnance pak vychází vcelku hezky. Spíš bych vycházel z mediánu. Kupříkladu ge. ředitel tunelovaných OKD kdysi za rok bral na odměnách na rok přes 500 milionů. To pak horníci museli mít ten rok opravdu krásné průměrné platy.

J. Schwarz 8.11.2019 8:00

Jen tak na okraj s těmi "odchody za lepšími platy" počítala při svém sbližování i Evropa, proto taky zavedla "strukturální fondy" z důvodu kompenzace ztrát méně vyspělým zemím. Při volném pohybu osob vyspělejší země prostě přeplatí schopné a chytré lidi vychované za nemalých nákladů i v zemích chudších. Tedy žádná "solidarita" nebo "dobročinnost", ale kompenzace negativních externalit. Proto jsou úvahy o omezení "evropských dotací" zemím, co nejsou dostatečně "solidární" / čti poslušné / v otázce migrace svinstvem a podrazem.

J. Kryštof 8.11.2019 7:03

Autore nepiš nesmysly:

Účast zaměstnance na stávce je realizací ústavního práva a je omluvenou nepřítomností v práci a zároveň překážkou v práci. Na stávkujícím zaměstnanci nelze, při respektování práva na stávku, požadovat dodržování všech povinností, jak vyplývají z pracovní smlouvy a z ustanovení § 38 odst. 1 zák. práce. Nedodržování těchto povinností není porušením povinností vyplývajících z pracovního poměru a zaměstnance nelze z těchto důvodu postihovat, viz i citovaný rozsudek NS. Po dobu účasti ve stávce nenáleží zaměstnanci plat vzhledem k ustanovení § 109 odst. 1 zák. práce, dle kterého zaměstnanci náleží plat za vykonanou práci. Realizace takového opatření předpokládá, že budou vypracovány seznamy účastníků stávky, které budou předány zaměstnavatelem místu odpovědnému za výpočet platu. To zajistí, aby plat za dobu stávky byl vyplacen pouze těm zaměstnancům, kteří se stávky nezúčastní. Pokud by byl plat vyplacen i účastníkům stávky, došlo by k porušení zásady vyjádřené v § 109 odst. 1 zák. práce a příjemce platu by v takovém případě získal ve smyslu § 324 zák. práce bezdůvodné obohacení, které by byl podle § 451 odst. 1 občanského zákoníku povinen vydat.

Z. Lapil 8.11.2019 14:17

Něco takového jsem taky četl, když jsem hledal, jak s placením. Takže - co se mě týká - máte nejspíš pravdu.

M. Krátký 8.11.2019 6:23

český průmysl je převážně orientovaný na export do Německa ( a pod. ) - dost často se píše, že jsme další spolkovou zemí Německa. Tak hergot, jakto, že to není vidět na našem růstu mezd za tuto vysoce kvalifikovanou práci !?!?!?

D. Polanský 8.11.2019 8:15

Vysoce kvalifikovaná práce je tvořivá práce, tj. programátoři, vývojáři, konstruktéři, provozní inženýři apod.

M. Krátký 8.11.2019 13:05

Vývoj a výroba a i obsluha CNC portálové frézky, kde X = 38 metrů, Y = 6 metrů a Z = 4 metry a váha obrobku třeba 28 tun ( a pod obráběcích strojů ) je někdy i víc než vysoce kvalifikovaná práce - hezký den R^R^R^

R. Langer 8.11.2019 14:58

Na práci se zakázkami pro takový stroj se většinou účastní všichni výše jmenovaní, i když kolem zrovna neběhají v montérkách. ;-)

O. Prokop 8.11.2019 0:21

Počty politikům nejdou. Pak Babiš slíbil( cha cha), že v roce 2021 budou učitelské platy na 150% průměru. To znamená, že za rok by měli platy vzrůst ne o 10%, 15 %, ale o více než 25 %.

J. Babjak 8.11.2019 4:45

Babišovi hlavně nejde plnění předvolebních slibů. Z toho, že by mu nešly počty bych ho nepodezíral...

P. Harabaska 8.11.2019 17:45

Babiš opravdu sliby neplní "do mrtě". Ovšem ve srovnání s jeho předchůdci na postu předsedy vlády je pravý lidumil a dobroděj. Totéž platí pro celou jeho vládu. Ještě jsem např. od ministryně Schillerové nedostal do schránky složenku na 125 tisíc korun jako od Kalouska, abych se podílel na zaplacení dluhů, které napáchaly vlády od roku 1990. Mnohé z nich jenom nečinně přihlížely rozkrádání republiky.

J. Babjak 8.11.2019 18:08

No, já nevím. Kalousek to posílal jako reklamní letáček, kdežto Babiš to promítá rovnou do daní. A schválně - o kolik těch 125kkč narostlo za Babišovi vlády?

P. Harabaska 9.11.2019 7:06

Kalousek to posílal jako reklamní letáček a řada starých osob se kvůli tomu dostala do psychického stresu. Proč se bojíte o nějaké tisíce korun, když nám přibyli tři noví dolaroví miliardáři?

J. Schwarz 8.11.2019 8:02

Na 150% průměru z roku 2017.