23.9.2021 | Svátek má Berta


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Neklidní studenti by raději měli více studovat

Pokud by se snažili více studovat, pak by z nich nepadaly takové hlouposti, kdy si protiřečí a vůbec neví, proč vlastně protestují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pospíšil 8.3.2012 21:13

Budoucí inteligence ?

Akademici mají být zodpovědní za zvyšování intelektuální úrovně studentů, budoucí inteligence společnosti. Odpovídá tomu jejich podpora davových akcí, demonstrací ?

Dav má vždy sklon k hysterickým reakcím , se sníženim kontroly vlastního jednání.Davové akce nikdy nevedly k řešení závažných problémů.Současné studentské akce neodpovídají vysoké intelektuální úrovni ,ale degradují se na akce odborářů.Není dobré podporovat kolektivismus, tam je velmi snadná manipulace. Kolektivní hodnoty je možno brát v úvahu jedině ve společnosti s vysokou kulturní a intelektuální úrovní.

Jsme takovou společností ?

J. Honců 7.3.2012 23:59

Re: "novináři" by měli přestat s těmi rádoby přirovnáními

Vy jste položil nějakou otázku po řešení?

J. Honců 7.3.2012 23:56

Přitvrzení?

Ideálně kalašnikov, ale stačila by i defenestrace.

Volby totiž pouze vymění a to ještě jen na určitý čas, jedny lumpy za jiné.

J. Kofrdekl 7.3.2012 19:11

Vzdělání v politologii a sociologii studiem nezískáte...

K tomu je potřeba se prožvanit...

J. Šimek 7.3.2012 18:02

Re: "novináři" by měli přestat s těmi rádoby přirovnáními

Nějak jsem ve vaší reakci nenašel řešení k poskytování stipendia :o)

P. Zeman 7.3.2012 13:50

Re: Pro koho školné?

Výdyť je to tak jednoduché: nabídka - poptávka. K tomu žádné "moudré" nepotřebujete ;-)

P. Zeman 7.3.2012 13:48

Re: Kecy!

Asi myslel, že by měli přejít z vína na tvrdé :-D. Jsem pro!

J. Kulheim 7.3.2012 13:36

Re: Pro koho školné?

Které obory jsou pro spollečnost nepostradatelné a kdo to bude určovat?

Kde sídlí ta "společnost", která bude rozhodovat, komu studium platit a komu neplatit? Nebylo by lepší kdyby  podniky mohli studentům finančně pomáhat a mohli si částku odečíst z daˇmového základu?

J. Kulheim 7.3.2012 13:31

Re: Kecy!

"Bylo by naopka potřeba přitvrdit."

Co tím chcete říct? V čem by mělo "přitvrzení" spočívat?

M. Gavlák 7.3.2012 12:38

Kecy!

Politici se chovají jako páni světa a utrhli se ze řetězu. Studenti (a nejen oni) mají právo být naštvaní. A protesty je to nejmenší, co lze udělat. Bylo by naopka potřeba přitvrdit. Mladí si musí uvědomit, že nikdo jiný, než občané, nemůže stav napravit.

L. David 7.3.2012 12:35

Rozežranost a nevzdělanost.

To je bohužel obrázek těch studentů, kteří místo aby poctivě studovali ráčejí protestovat.

A sami přitom ani pořádně nevědí proti čemu.

Ať chceme či nechceme, bohužel vždy platí princip: Čím více je někdo zhýčkán, tím je drzejší.

O. Uživatel 7.3.2012 11:25

Uživatel požádal o vymazání
E. Dadák 7.3.2012 11:16

Přesné - děkuji !

Tihle studenti májí být elita národa !  ? Bůh nás opatruj ! Místo řádného studia , chlast a drogy - to je zájímá !

J. Vintr 7.3.2012 11:15

Re: "novináři" by měli přestat s těmi rádoby přirovnáními

To je ta iluze, že studium na vysoké škole = inteligence. Vysokou školu může s úspěchem vystudovat i poměrně velký blbec (třeba v naší politice máme celkem slušné zastoupení názorných příkladů). Nabiflovat se nějaké hlouposti a pak z nich složit zkoušku člověku žádnou moudrost nepřidá. I když to může být "obtížné" a "náročné". Řeči, že investice do vzdělání jsou investicí do budoucnosti, platí jen v případě, že to vzdělání zkutečně posune člověka k vyšší kvalifikaci. Ovšem odhaduji, že tak minimálně dvě třetiny našich vysokých škol, které spotřebovávají příslušný díl státních peněz, neplní jiný účel, než že poskytují dobře placená místa jejich personálu a alibi "studentům", aby mohli ještě pár let žít za peníze svých rodičů ...

V. Běhal 7.3.2012 9:54

Pro koho školné?

Pro obory, které společnost potřebuje bych školné nezaváděl. Kdo si chce studovat historii umění, anebo nějaké pavědy, ať si studium zaplatí, v plné výši. Máme nedostatek inženýrů a 40 vysokých škol chllí z poloviny úředníky.

J. Šimek 7.3.2012 9:44

Re: "novináři" by měli přestat s těmi rádoby přirovnáními

Pardon, známky v indexu poměrně jasně vydefinují blbé a inteligentní děti. Lepší kritérium pro stipendium vymyslíte stěží :o)

J. Šimek 7.3.2012 9:40

Re: Školné to nevyřeší,

Co je špatného na prospěchovém stipendiu ?

Například ve formátu - všichni zaplatí na začátku semestru "školné" a vracet se bude částka dle prospěchu. Hloupí 0, nadprůměrní klidně násobky.

Proč by třeba neměli vyhození studenti zpětně uhradit zmařené studium ? A taky ti, co přerušili "navždy" ?

P. Čech 7.3.2012 8:45

Re: Něco mi to silně připomíná.

Jaké průzkumy máte na mysli? Průzkumy veřejného mínění, prováděné prodejnými organizacemi, které za prvé pokládají otázky tak, aby odpovědi na ně byly v souladu s přáním zadavatele a nebo se ptají pouze předem určených lidí?Nikde jsem neřekl, že všichni studenti věděli proti čemu protestují. To však neví, a nevěděli ani žádní jiní protestující proti čemukoliv jinému. Každopádně si však myslím, že studenti jsou hrubě nespokojeni se situací ve školství obecně, kdy ministerstvo školství, a nejen ono, je obsazováno lidmi podle politického klíče (stejně jako před rokem 1989, pouze strany se mění). Chtějí změnui a to k lepšímu. Jsem přesvědčen o tom, že mnozí i vědí, jak ony změny nastartovat. To se však nelíbí politickým stranám a jejich nohlsledům a ovčanům (autor článku), protože jde o jejich krky.

L. Orlita 7.3.2012 8:40

"novináři" by měli přestat s těmi rádoby přirovnáními

která nakonec stojí za starou belu. Když studujete v jiném městě, tak vás to studium (nebo to stojí spíše rodiče) stojí takové peníze, že školné je amorální. Nemluvě o tom, že v tom případě budou stejně studovat blbé děti zbohatlíků a na ty chudší (inteligentní) se nedostane, protože jen blbej novinář si může dělat iluze, že v našem korupcí prolezlém státě, získají stipendium (ostatně jací vykuci studují na středních soukromých školách, o tom si můžete udělat obrázek již teď- drzé, liné děti). A to nemluvím už o tom, co se stane se školným? To je nějaké všimné pro dalšího svinského úředníka? Velmi pochybuji, že se to nějak odrazí ve zkvalitnění školy samotné.

P. Čech 7.3.2012 8:35

Re: Polanecký pořád stejně:

Nemíchejte jablka s hruškami. Úroveň vysokého školství nemá se studenty nic společného.Úroveň vysokého školství je z většíčásti daná samotnou existencí ministerstva školství a úrovní jeho ministrů a úředníků. Ministerstva, které je možno zrušit bez náhrady vč. jeho přímo řízených organizací a jeho kompetence předat Krajským úřadům, které jsou zřizovateli většiny škol. Podobně lze postupovat s dalšími 7 ministerstvy a rázem uvidíme, že se šetří prostředky, rovnající se schodku státního rozpočtu. Že není třeba zmrazovat důchody a zvádět vyšší DPH.To pouze diletant a exhibicionista Kalousek neumí přijít na nic jiného, stejně jako jiní, t.zv. ekonomičtí ministři, kteří ekonomiku viděli z okna rychlíku. Stejně jako NERV v čele s bývalým komunistou, Vladimírem Dlouhým.

V. Váňa 7.3.2012 8:34

Ne zcela souhlasím

Že zdaleka všichni studenti nevěděli o co jde, a přesto se připojili, je asi bohužel smutnou pravdou.

Na druhou stranu například návrh na to, kdo bude rozhodovat o tom, kam se bude ubírat vědecká práce na akademické půdě, vypadal jinak, než uvádí autor. Nejde ani tak o to, že by ve vedení univerzit zasedli politici, nýbrž o to, že tam NESMĚJÍ být zvoleni členové akademické obce pedagogové ani studenti). Nezlobte se, to je zase od pangejtu k pangejtu - žádné racionální řešení.

A pokud jde o tvrzení, že vzdělání je investice do sebe sama, i to je pravda jen napůl. Nelze pominout důvody, které autor uvádí, tj. cena na trhu práce a lepší mzdové ohodnocení. Na druhou stranu - vzdělání je i investicí do budoucnosti státu. A vždycky bylo. Budeme-li říkat, že ne, lžeme si do kapsy.

Rozhodně souhlasím se zavedením školného. Koneckonců studenti před volbami prohlašovali, že si je rádi zaplatí. Na druhou stranu by bylo tragédií nikoli pro jednotlivce, nýbrž pro stát, kdyby mohli z důvodu finanční nedosažitelnosti studovat jen ti ekonomicky zaopatření. I tady je asi třeba volit cestu rozumu a nikoli naplnění státního rozpočtu. Třeba tak, že půjčky na školné budou méně zúročené a budou je poskytovat všechny peněžní ústavy za standardních předem daných podmínek. A řekněme, že by je nesměli odmítat až do výše nějakého objemu vztaženého třeba k rezervám nebo k nějakému jinému ukazateli velikosti ústavu.

P. Lenc 7.3.2012 8:34

Re: Něco mi to silně připomíná.

Pane Čechu,podle průzkumu většina studentů vůbec nevěděla proti čemu vlastně protestují.Je to trapné,ale takový obhájce "neparlamentní"demokracie by to měl vědět.

T. Kočí 7.3.2012 8:29

Re: Polanecký pořád stejně:

Za normalizace byly přednášky povinné,zejména MDH.Pan Pol. má pravdu.Viz doktory.Jejich představa o platu je tak 100-150 tis.Ale přispět na studium,to ne.Dobrý doktor si takový plat asi  zaslouží a tak nebude mít problém školné zaplatit z jednoho měsíčního platu.Bude-li možnost si na to půjčit.Je dost tristní sledovat výplodky studentů,proč stávkují.Něco jako záloha ČSSD.   

R. Jonák 7.3.2012 8:26

Re: Školné to nevyřeší,

Máte pravdu, ale většian těch protestujících byla hlavně z fakult, po jejichž absolventech žádná firma určitě nesáhne, protože absolventi různých fakult jako např. filosofických a různí politologové a další, ti určitě těžko nudo schánět zaměstnání a tak z čeho pak by měli chudáci splácet půjčky na školné.

P. Čech 7.3.2012 8:26

Re: Polanecký pořád stejně:

Článek silně připomíná emotivní a fanatické výlevy komunistických "novinářů" z doby před listopadem 1989.

P. Čech 7.3.2012 8:23

Něco mi to silně připomíná.

Zvláště autorův článek.Připomíná mi slova Milouše Jakeše vůči umělcům a slova soudruha Štěpána v ČKD, který udílel rady studentům (dospělým lidem), nazývajíc je dětmi.Oni totiž studenti ve své většině dobře vědí, co chtějí. Pan Polanecký to ví také. Evidentně však chce něco jiného.Aby studenti mlčeli a tupě zírali na t.zv. "reformy" současné vlády a činy vlád minulých. Aby četli pouze stranický tisk a hýkali tak, jak si přejí politické strany bez výjimky. Takoví však studenti nikdy nebyli, nejsou a nebudou.

E. Heusinger 7.3.2012 8:23

Re: Školné to nevyřeší,

Banky zadarmo nic neudělají. Úroky za bezúročné půjčky budete platit ze svých daní. Ale hlavně, že bude školné a zvítězí ideologické poučky.

J. Šimek 7.3.2012 8:06

Re: Školné to nevyřeší,

No to jsou i v USA a GB a přesto mají úroveň v jiné lize, že ? Máte pseudoproblém :o)

T. Blecha 7.3.2012 8:03

Re: Školné to nevyřeší,

Prospěchové stipendium. Bezúročné půjčky. I firmy můžou platit studentům školy( Jelikož začíná být nedostatek vysokoškolsky vzdělaných lidí v oborech elektro a strojírenství tak si myslím, že to nebude dlouho trvat a firmy samy začnou poptávat studenty z těchto oborů).

Šikovný člověk si cestu ke vzdělání vždy najde. S tímhle systémem nám ze škol lezou hlavně pobíratelé dávek. Když školy nebudou placené podle počtu studentů, ale podle kvality absolventů tak úroveň kvality poroste sama.

E. Heusinger 7.3.2012 7:54

Školné to nevyřeší,

Kern des Pudels je úplně jinde.  Jak chcete zajistit vyšší úroveň když ve školách budou rozmazlení frackové, za které školné zaplatil papínek s naditou prkenicí?