23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Navrhuji opakovat všechny ročníky

Skutečnost, že protipandemickými uzávěrami společnosti trpí nejvíce školní děti, je všeobecně známa. Naše školy jsou uzavřeny již 37 týdnů, nejdéle ze všech zemí EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 30.3.2021 20:50

Na akualne.cz je článek o možnostech vzdělávání ve 21. století. Vybírám z něj:

Nadnárodní soukromá společnost Google bude provozovat online vzdělávání na úrovni bakalářského studia. Uznávání svých titulů si již pojistila u dalších významných firem jako například Deloitte, Intel nebo T-Mobile ..... Nepotřebuje schválení národních akreditačních komisí, protože jím udělený titul má být uznáván (prozatím) jen několika málo zaměstnavateli. Google tak však posiluje další oblast svého kvazi-státu – bude vzdělávat k obrazu svému a spřátelených firem bez nutné diskuse s veřejností o obsahu tohoto vzdělávání. ...

Vzdělávání ke Google-občanství? ... Stát reflektuje (nebo by přinejmenším měl) ve vzdělávacích osnovách společenský zájem, aby vzdělávací systém „produkoval“ samostatné a života v demokratické společnosti schopné občany. Jaké vzdělávací cíle bude mít kvazi-stát Google? Jaké google-občany bude chtít vychovávat?

Závěr

Prostě (prostřednictvím technologie) roste konkurence v odvětví vzdělávání. Těšme se. Bude změna.

L. Hančar 30.3.2021 20:14

Jsou to Babišovi děti. Na rozdíl od Husákových dětí, které Wikipedie popisuje jako populační vlnu, by lépe seděl název vlna debilizační.

A. Pakosta 30.3.2021 12:29

Také to říkám už od počátku tohoto roku - tenhle školní rok anulovat, všichni žáci i středoškolští studenti budou implicitně opakovat ročník. Těm, kdo se přihlásí, umožnit složit postupové zkoušky a pustit je do vyššího ročníku, prvňáky vzít do školy, kdo by chtěl, ať dostane odklad nástupu do první třídy, stejně je to velmi módní a snad třetina prvňáků je stejně "odložených". Distanční výuka je vhodná maximálně na pár týdnů, a to ještě jen u nadprůměrně motivovaných posluchačů - tedy spíše středo- a vysokoškoláků.

I. Fencl 30.3.2021 12:25

A kdo by ty ročníky učil a kde by na to vzali učebny? Každý rok přece nastupují nové děti, na ty by se tříd a učitelů dostalo???

Š. Hašek 30.3.2021 12:44

Místa dost, školy místy zápasí s nedostatkem dětí, bude více žáků ve třídách. Bude s tím nějaká práce, že?

S úklidem a přípravou prostor pomůže 700 zbytečných "referentek školství" na ministerstvu a školských úřadech. Učitelům se přidá vše, co je nyní v plánu dát všelikým neziskovkám.

Rovněž jsou vyhozené peníze v tom současném sčítání.

Když výjimečný stav - tak výjimečný stavi u diktátů a v družině!!! Napadá mě toho ještě i více.

Zkráceno.

L. F. 30.3.2021 12:04

Zní to jako pokus o paušální řešení důsledku vládní pitomosti (zavřených škol) další pitomostí. Zásadně nesouhlasím. - Chce to spíš pomoci dětem, které neměly k online výuce přístup nebo ji nějak nezvládají, ostatní pustit dál. Ztratily by rok práce a života. Už takhle je celá ta situace na hlavu, pro nás jako pro rodiče stejně jako pro děti.

P. Selinger 30.3.2021 11:34

Souhlas, to tady píšu již dlouho !

J. Fráňa 30.3.2021 10:21

Navrhuji vyřešit problém Turkmenistánskou metodou. Buďto neexistuje Covid, nebo školství.;-D

J. Fráňa 30.3.2021 10:02

A není náhodou vhodný čas, trochu zmodernizovat osnovy? Začít se soustředit na věci pro život podstatné? Je pěkné, že si student pamatuje data vládnutí jednotlivých Přemyslovců, ví co je integrál a učí se algebru. Bohužel si neumí spočítat výplatu, neumí hospodařit s penězi, neví co RPSN, netuší jak se vyznat ve vyúčtování nákladů na bydlení, nechápe zákoník práce atd. Nevede náhodou cesta tudy?

P. Kavan 30.3.2021 12:11

A teď je otázka jestli znalost zákonníku práce je důležitější než algebra. Já osobně si to nemyslím, a pokud by tomu tak bylo, Stálo by za to přehodnotit systém práva.

Nic proti zákonníku práce. Ale kromě ředitelů a účetních potřebujete i ty inženýry, jinak nebudete mít koho řídit a co účtovat. Ve skutečnosti jich potřebujete VÍC, protože jeden ředitel může usměrňovat třeba desítky inženýrů. Jeho role je samozřejmě důležitá, ale role těch inženýrů taky.

Š. Hašek 30.3.2021 12:34

Jelikož si neumí vypočítat RPSN a bez radiopojítka nenajde pokladnu na nádraží, ........ Právě (!!!!) z tohoto důvodu bych trval na starých školních osnovách!!!

Jsem dle starých osnov, chápu dost věcí, i "krajinu na papíru". Bez GPS.

Myšlení a znalosti je nahrazováno kursem ťukání do mašinek. A říká se tomu kreativita. Kulové.

J. Kadeřábek 30.3.2021 16:06

Už se to děje. Maturita je zbytečná říká premiér a ubírá se zbytečná matematika a fyzika a zavádí gender, envronmentální marxismus, studium 156 pohlaví a další nezbytnosti jako je láska k svazu únijním a pod.

Š. Hašek 30.3.2021 9:30

Je to možné ...... Možná žádoucí!

Nás bylo ve třídě skoro stále kolem 36, 10 kluků, 26 holek. Půlili jsme se na ruštinu.

Také jsme se museli učit a matikářka vždy "naše myšlení" vyzkoušela praktickou aplikací. Nikoliv pocitem.

Mnozí se ani nemuseli biflovat (nebylo ani přímo vyžadováno), ti potom šli na střední ...

M. Kanda 30.3.2021 9:19

Za takové nápady vám, autore, pěkně děkuju. Jsem starší rodič a můj sym ukončí vzdělání ve chvíli, kdy mi bude 67 let. Abych ho udržel na studiích, budu muset tři roky přesluhovat. Počítám, že s vypětím sil to zvládnu. Ale problémy mi to dělá už dnes a rok navíc určitě nedám.

Takže jestli chcete o rok prodloužit docházku, tak také navrhněte, ať stát uhradí rodinám všechny vícenáklady.

R. Langer 30.3.2021 9:43

Hm, jestli to chcete nechat tak, jak to je, tak dostuduje doma... ;-D

M. Kanda 30.3.2021 10:09

Nechci to nechat jak to je, chci urychlený návrat do normálu.

M. Strelec 30.3.2021 10:30

To asi chceme všichni. Ale jak na to?

Š. Hašek 30.3.2021 9:50

Možná Váš syn také trošku mákne, pomůže. Nebo ne?

A nebo si myslíte, že bychom do budoucna mohli zavést opakovaně roční prázdniny? A maturity rychlovky? Aby to vodsejpalo.

M. Kanda 30.3.2021 10:08

To jsou vaše nápady, nic takového jsem neřekl. Úplně by stačil návrat do normálu. A letní prázdniny zkrátit na 14 dní, ostatní prázdniny v průběhu roku zrušit.

P. Zima 30.3.2021 15:06

Pane Kando, Váš syn se jistě celý ten čas distanční výuky dobře učil. Jako starší rodič máte předpoklady být zodpovědným a rozumným. Jako výhledově přesluhující důchodce máte velkou motivaci si zajistit aby syn v průběhu školy nezaostával a nedej bože nepropadl. Pak Váš syn jistě je schopen udělat rozdílové zkoušky a být připuštěn do dalšího ročníku.

Takových jako Vy zřejmě bude více, takže by to nemělo pro tentokrát být nic výjimečného a nastaveného primárně pro pár "geniálních" dětí.

P. Kubáč 30.3.2021 9:10

Obávám se, že argument o "nedostatku tříd" je lichý - pořád stojí školy postavené pro generaci husákovských dětí a pořád je možné chodit do školy na dvě směny. To že dneska má každý nevychovaný hajzlík ve třídě dva dospělé asistenty - se vyřeší přechodným navrácením rákosky do vzdělávacího procesu.

J. Fráňa 30.3.2021 9:29

Jasně přes prázdniny stát vykoupí všechny bývalé školy, udělá rekonstrukci a sežene učitele, školníky a kuchařky. Jenže, učitele nejsou, sedí ve škole, protože nějakej tydýt jim prodloužil studium o rok, to samé kuchařky atd. Nebo hold učitelé, kuchařky, školník a družinářky budou makat 16 ky. Kroužky pro děti budou v noci, protože vedoucí kroužků přes den pracují. Dopravní podniky posílí školní spoje do 22:00. Opravdu rozumné.;-D

P. Zima 30.3.2021 15:12

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Mimořádná situace si žádá mimořádná řešení. I neideální řešení jsou pořád lepší než neřešení a tváření se že se nic nestalo.

J. Moravec 30.3.2021 8:53

Mě by jen zajímalo co jsou to ta “tvrdá data”. Nebo. “ tvrdá revoluce” - viz. pan Sember níže. Možná chtěl říci “krvavá”. Osobně mi vadí nejvíc trend v zanedbávání a rušení technických předmětů, se kterými mají děti problém. Humanitní vědy najsou cestou ven z montoven.

J. Fráňa 30.3.2021 8:43

To je kravina. Prý prvňáčci budou chodit do školy odpoledne. Rodiče je budou ráno hlídat a společně půjdou na odpolední směnu od 14:00 do 22:00 hodin. ;-DK tomu si přidají socialistické pracovní soboty a je vymalováno. Ten člověk je pod drogama.;-D

B. Jech 30.3.2021 8:50

Přesně tak. Autor článku buď žádné děti nemá nebo je nechává, aby se flákaly. Žádný rozumný rodič, který na své děti dohlíží, aby z výuky ve ztížených podmínkách získaly maximum a jeho děti výuku zvládají, by nikdy nemohl chtít, aby jeho děti celý ročník opakovaly.

P. Zima 30.3.2021 15:17

Jestli se neflákaly, jistě hravě udělají rozdílové zkoušky a postoupí do dalšího ročníku. A jistě takových bude více a tím se rozloží a zmírní tlak na celé školství.

L. Harvánek 30.3.2021 8:58

Moje děti také ve škole směnovaly. Nevím už přesně, jak to zorganizovali, ale prvňáci a druháci chodili do školy jen dopoledne. Asi to bylo dáno počtem vyučovacích hodin. A když jsme u těch sobot, pamatuji si, že v sobotu se chodilo do práce na 6 hodin a to i ve vícesměnném provozu. A do školy jsme s sobotu chodili také.

J. Fráňa 30.3.2021 9:20

Všiml jste si, že je rok 2021? A ÚV KSČ již nemá vedoucí úlohu? Proto je autorova úvaha směšná.

P. Zima 30.3.2021 15:21

Je rok 2021, KSČ nemá vedoucí úlohu. No a ...