14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Mravnost v pedagogice

Tímto zamyšlením navazuji na článek o inkluzi z 21. 12. 2018 (zde). Chci se nyní věnovat otázce mravnosti pedagogických pracovníků i mravnosti v pedagogice jako takové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 14.3.2019 17:36

Mám obavy, že jak teď zvyšují učitelům

platy, bude to pro ně už učitelství jenom dobrý kšeft a hlavně při obsazovaní míst se naplno uplatní protekce.

J. Jurax 14.3.2019 23:06

Natolik se zase učitelům platy nezvýšily.

J. Ticháček 14.3.2019 17:02

Já bych se na Komenského vykašlal.

Alespoň v těchto souvislostech. On své spisy psal v době, kdy učitel děti vychovával. Rodiče mu děti přivedli, případně poslali, a kantor té doby je měl v péči několik let. Měl tedy na starosti nejen výuku, ale i výchovu.

Dnes je situace poněkud odlišná. Učitel má děti něco naučit. Ne je vychovávat. Výchova je starostí jejich rodičů.

- až na pár výjimek internátních škol, které v našem prostředí nemají nijak zvláštní zastoupení, ve kterých bydlí v jedné koleji žáci i pedagogové

J. Ticháček 14.3.2019 17:08

Re: Já bych se na Komenského vykašlal.

Omlouvám se, během editace jsem příspěvek odeslal. Místo vymazání a nahrazení posledního odstavce mi ujel palec. Poslední odstavec měl zmínit britské internátní školy, ve kterých jsou učitelé zároveň vychovateli, spolu s dětmi bydlí i se svými rodinami a rodiče jim děti svěřují na mnohem delší dobu, nežli je u nás zvykem.

S. Lorenc 14.3.2019 20:18

Re: Já bych se na Komenského vykašlal.

To je právě ten omyl, jak je zmíněno v článku – viz citace z Peroutky. Škola nesmí rezignovat na výchovu, to se člověk dočte nejen v Komenském, ale i v současných skriptech. Ale o tom je celý ten článek :-)

F. Houžňák 14.3.2019 15:01

Aha, takže říkáte, že nikdo, no, to je docela hubený

výsledek vašeho tažení. Vymýšlet si falešná obvinění, která se pak při podrobnějším zkoumání rozpadnou, to umí každý, zjevně i vy. A "Americká organizace obětí pedofilie kněží kritizuje kardinála Duku", no, to jsou ti praví, kteří přesně do poslední podrobnosti vědí, co se v Čechách kdy dělo, děje a dít bude. Ani pořádně nevěděli, jak se Duka jmenuje, ale dožadovali se, že budou určovat, co Duka smí a nesmí. Nakonec Duka to, jak jste se jistě dočetl, popsal docela přesně, o co všem těmhle obviňovačům jde. Jenom si pamatuju, jak minulý týden ukazovali v televizi nějakého kněze, který před pěti lety dostal podmínku za údajné zneužívání nějakého dítka, a teď rozsudek zrušili, protože zjistili, že si to to ubohé zneužívané dítko celé vymyslelo. Vy jste to neviděl?

I. Vermis 14.3.2019 15:23

Re: Aha, takže říkáte, že nikdo, no, to je docela hubený

No jasně, když někdo někoho křivě obviní, tak se tím půjde chlubit, že?

"Lidé rádi věří tomu, čemu věřit chtějí." © G. I. Caesar

F. Houžňák 14.3.2019 15:34

Jistě, to se ještě nikdy v dějinách nestalo,

že byl křivý svědek usvědčen na základě jiných faktů. To se nemusíte ničím chlubit a vyhmátnou vás. Je vidět, že ztrácíte soudnost. Za mých maldých let jsme se takových jako vy ptali "Blbej, nebo navedenej?", neznáte?

J. Tachovsky 14.3.2019 14:01

Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Co je na normalnim sexu nemravneho ? Po celou historii a ve vsech kulturach byl povazovan za nedilnou soucast zivota. To az nase "temna mati cirkev" (K. H. Borovsky) z nej udelala neco spatneho.

J. Vlček 14.3.2019 14:17

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Pane Tachovsky, autor někde zavrhuje sex jako takový?

Na sexu pochopitelně není nic špatného a zavrženíhodného, ale nemusí to být něco, čím se budou zabývat děti školou povinné a rozptylovat svoji soustředěnost na normální výuku. Nebo byste snad uvítal výzdobu školních zařízení pornografickými obrázky?

J. Tachovsky 14.3.2019 14:23

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Psal o veselych studentkach pedagogocke fakulty. to jsou uz dospele zeny. Jinak si nedelejte starosti, pubertalni deti sexualita rozptyli tak jako tak. Na to skolu nepotrebuji a s tim skola nic neudela.

J. Vlček 14.3.2019 14:29

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Takže, podle vás je zcela normální, když si to ty veselé dospělé studentky rozdají se spolužáky třeba na školních lavicích, tak jste to myslel?

J. Tachovsky 14.3.2019 14:33

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Vy asi budete nejaky tupy. O skole jsem nenapsal ani slovo.

J. Vlček 14.3.2019 14:44

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Pak mám dojem, že tupý jste naopak vy, neboť tématem článku nebyl sex a jeho nemravnost, ale naopak mravnost a pedagogika. Nevím, proč by vám měl autor cokoliv vysvětlovat o nemravnosti sexu jako takového.

J. Jurax 14.3.2019 23:12

Sex je nemravný?

J. Jurax 14.3.2019 23:09

Nakonec proč ne? Nezáviďte jim ... :-)

S. Lorenc 14.3.2019 14:39

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Rád vysvětlím: na normálním sexu není nemravného nic :-)

I. Vermis 14.3.2019 14:50

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Potíž je jen v tom, že různí lidé si pod pojmem "normální sex" představují různé věci...

J. Vlček 14.3.2019 14:59

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Pane Vermisi, nemyslíte, že zavádíte diskusi zcela na jinou rovinu a jiné téma? Připomínám, že téma článku byla pedagogika a mravnost. To, že autor mluví o normálním sexu, je jen odpověď na dotaz mimo mísu od pana Tachovskyho.

I. Vermis 14.3.2019 14:53

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

https://domaci.ihned.cz/c1-66507980-stampach-duka-o-zneuzivani-chlapcu-vedel-nepripusti-chybu-obeti-jsou-u-nas-stovky - ale předmanželský sex jistě Jeho Eminence považuje za nemravný...

F. Houžňák 14.3.2019 15:03

Hm, copak z toho Štampach chce asi

vyrazit ...

I. Vermis 14.3.2019 15:13

Re: Hm, copak z toho Štampach chce asi

https://www.getsemany.cz/node/799 - copak z toho chtěl asi tak "vyrazit" ten student teologie, který na věc upozornil? Dle jistých diskutérů šlo nepochybně o zarytého ateistu, který se vloudil do církve se záměrem škodit, škodi a škodit!

F. Houžňák 14.3.2019 15:32

Aha, nebyl on ten František Merta, "odsouzený

za pedofilii", ten, co o něm teď v té televizi říkali, že byl soudně zproštěn viny? Myslím, že ano. No a dotyčný Novák, pokud si pamatuju, se jednoduše mstil za to, že propadl kvůli lenosti u zkoušek. No jo, to jsou ti praví. Nějak se do toho zaplétáte, ve své nenávisti.

L. Písařík 14.3.2019 15:55

Re: Jeste by nam mel autor vysvetlit jednu vec

Přidám se, bez sexu by zde nikdo nediskutoval.

J. Jurax 14.3.2019 23:15

No, možná jsou tu někteří ze zkumavky ...

Z. Lapil 14.3.2019 13:21

Uvažuju a uvědomuju si,

že my dospělí dětem - svým vlastním, žákům i úplně cizím - vzory JSME. V dobrém i špatném (když budeš chlastat, dopadneš jak tamhleten soused).

Slovo autorita bych v podobném textu nepoužil a také proti rozsahu požadované mravnosti mám námitky, ale to jsou drobné detaily. Napsal bych to hodně podobně, kdybych to uměl.

J. Vlček 14.3.2019 11:55

Pane Lorenci,...

...díky za velice zajímavý a specifický vhled do pedagogické činnosti a jejího vlivu na společnost, prostřednictvím působení na každého jedince, počínaje již maličkým žáčkem ve školní lavici.

V. Student 14.3.2019 11:03

Mravnost jak u koho.

Těch, kteří pracují s druhými a vystupují v roli nepodmíněné autority, patří nejen učitelé. Taky psychologové a různí terapeuti, o psychiatrech nemluvě.

Takže za prvé: nechápu, proč je řeč pouze o pedagozích, kteří jsou ze všech výše jmenovaných skupin placeni nejhůře.

Za druhé: protože je hodně ignorantů (osob ignorujících důležitá fakta), kteří si myslí, že učit může v podstatě každý, tak do pedagogické profese taky žvaní.

A protože pedagogové jsou dnes jediná "humanitní" profese, která svým kritikům neoplácí stejnou mincí, slýcháme co chvíli, a od kdekoho, co všechno dělají pedagogové špatně. NO jak jinak, když poukážete na chyby takových psychologů nebo psychiatrů, brzy se dozvíte o svém nízkém sebevědomí, nezvládnuté agresivitě či paranoidním způsobu myšlení, protože každý přece ví, že v těchto profesích se nechybuje, že?

Takže pedagogové představují takový klidný kout, kde se dá kritizovat bez rizika. V tomto případě příležitosti využil křesťanský autor. Možná v dobré víře, že tím prospěje dobré věci, ale asi by měl vědět, že pedagogové vinu na diskutabilním stavu morálně etického vývoje dnešní mládeže opravdu nenesou.

S. Lorenc 14.3.2019 14:34

Re: Mravnost jak u koho.

Děkuji za doplnění. To, co zmiňujete, ovšem naleznete i v článku. Ten je primárně o pedagogice, tedy výchově, což se ostatních pomáhajících profesí zdaleka tolik netýká.

M. Krčmář 14.3.2019 15:06

Bohužel,z velké části mohou. Je to dáno několika důvody,já jmenuji jen dva. Za prvé:na peďák jdou převážně ti,co se nedostali na práva,ekonomku atd. Za druhé: nemají přirozenou autoritu, což je docela hezky zachyceno v článku výše. Přidám třetí: každej smrad si může na pedagoga vyskakovat, kterýžto mu nemůže ani odvětit,že je smrad. Řešení:rákosky do škol.