25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Matematika

Občas, zdaleka ne soustavně, sleduji polemiku o tom, zda by matematika měla být maturitním předmětem. Jsem od vlastní maturity letos vzdálen už šest desetiletí, tehdy jsme matematiku měli. Povinnou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 19.9.2019 10:23

No, vztah značka-název prvku a jeho vlastnosti jsou dvě různé věci. Vlastnosti těch prvků by měly přijít v druhém sledu. Pokud nepřijdou, je to samozřejmě chyba a zásadní nedostatek, ale to nic nemění na tom, že značky prvků ve spojení s jejich názvy je třeba se učit jako básničku.

P. Aron 19.9.2019 12:16

Přesně tak. Mendělejevova tabulka je v tomto geniální a já jsem chemik a chemii jsem miloval. Ta krásná logika mezi postavením prvku v tabulce a jeho vlastnostmi.

Z. Lapil 19.9.2019 10:57

Mám za to, že podobné systémy by se měl člověk naučit jaksi samospádem, něco na způsob "netečné plyny jsou tyhle a pohleďte, v tabulce jsou pod sebou. Kam koukáš, úplně vpravo!".

Pro mě je hrůzným příkladem biologie. Na základní i střední škole jsem se víceméně marně učil všelijaké druhy trav a asi i nějakou - dnešními slovy - fiziologii (chlorofyl) a anatomii (stonek, listy), ale "o čem" biologie je jsem se dověděl až na vojně z Veselovského knížky Výlet do třetihor, kterou jsem si půjčil v domnění, že jde o sci-fi, ale autor se ukázal být ředitelem pražské zoo a knížka vyprávěním o jeho ročním studijním pobytu v Austrálii. Možná tak svět přišel o dobrého biologa :-).

V. Kolman 19.9.2019 5:05

Velmi rozumný názor - souhlas. Znalost malé násobilky byla v éře logaritmického pravítka nutností. Kdo si nedovedl spočítat PŘIBLIŽNÝ výsledek z hlavy, ten se dost divil, když se jeho výpočty lišily i o několik řádů, byť cifry byly "správné".

K. Pavlik 19.9.2019 1:00

No mne nutili do maturity v cestine. Z dnesniho pohledu jsem mel uplne pitome ucitelky cestiny. Misto aby mne napriklad rekly ze po r se pise tvrde y, pokud se nahodou nepise mekke, tak nas obalamutily dvema pravidly. Jedno bylo uplne pitome, druhe castecne. Pri diskusi s moji zenou jsem ji rekl: ve slove ryze se pise tvrde y neb jiz praotec Cech rekl ze zeme oplyva ryzi a strdim. Konstatovala ze matematici to nemaji jednoduche.

Mimochodem prezil jsem maturitu z cestiny takze nevidim nejmensi duvod proc nekde nemusi prezit maturitu z matematiky.

O. Zuckerová 19.9.2019 2:36

Podle mne spočívá spor o matematiku v jejím zbožštění a privilegování jakožto jediného zdroje logického myšlení. To se ovšem rozvíjí mj. hudbou, slohovými pracemi, analyzami uměleckých děl (možno začít už v raném věku od lidových písní, pokud je ještě někdo zná), atd.atd. Nábožné vzývání matematiky jakožto jediné cesty k zachování lidského myšlení mi silně připomíná hysterku Grétu a její sektu s tím jejich klimaalarmismem.

K. Pavlik 19.9.2019 3:17

No ale proc jsem ja mel delat maturitu z cestiny a rustiny a jini nemuseli matematiku?

Vite na stredni skole jsem 90% sveho sprtani stravil cestinou, rustinu a nemcinou - pokud je to nromali tak matematika musi byt povina.

A. Alda 19.9.2019 11:46

Souhlas pane, a to s vykřičníkem: !!

J. Krásenský 19.9.2019 4:13

Zrovna hudba je s matematikou úzce svázána - již od dob Pythagora.

R. Vacek 19.9.2019 8:15

Hudbou se rozvíjí logické myšlení asi stejně, jako používáním kalkulačky. Matematika učí převést jakýkoliv problém do oblasti matematiky, kde jsou známé nástroje, jak daný problém řešit. A toto se učí v matematice. A teprve časem a tréninkem se to některým podaří zvládnout.

R. Langer 19.9.2019 9:03

Matematika je ZÁKLADEM logického myšlení, není sice jediným zdrojem, ale v principu nutným.

R. Langer 19.9.2019 9:28

Vám na základní škole neřekli, že po r se píše tvrdé Y? Vy jste se neučili hy chy ky ry dy ty ny? ;-)

K. Pavlik 19.9.2019 15:23

To je prave to uplne blbe prvni pravidlo ktere spravneho matematika rozbesni.. Pak mne kdosi rekl ze slova risk i rizoto se pisi s mekym i. Ucitelka dodala dalsi pitome pravidlo : cosi o cizich slovech. Nenasel jsem odvahu ji rozcilit matematickym dotazem proc rizoto je cizi slovo a ryze neni neb jiz praotec Cech na tom Ripu ....