30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Kvalita testů

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
acc 13.2.2007 9:47

Kalkulacky..

Studuji a terminu kalkulacka s grafickym displejem rozumi kazdy kolem mne...je to zazity termin, nehledal bych zde problem...

grafik 16.2.2007 8:44

Re: Kalkulacky..

Přesně tak, kalkulačky, které graficky znázorní třeba průběh funkce, jsou pochopitelně zakázány, normální kalkulačky, které zobrazují jen čisla a pár symbolů, jsou povoleny.

To chápe dost lidí, kromě autora článku - klasika, zcela ve psím stylu: "když něčemu nerozumím, napíšu o tom článek".

Kanuk 13.2.2007 9:00

Přijímací zkoušky na střední školy.

Ten problém, aby se budoucí nositel Nobelovy ceny nebo Národní umělec (nebo takového něco) mohl (skoro) určitě dostat na "střední" školu, by snad bylo možno vyřešit asi takto: 1) Přijímací zkoušky by byly jednotné, pro všechny školy. 2) Konaly by se ve stejný den, na školách, které by si uchazeči zvolili (jako první volbu). 3) Výsledek by byl hodnocen takto a) prospěl a byl přijat ke studiu b) prospěl, ale nebyl přijat ke studiu pro nedostatek míst c) neprospěl. 4) Uchazeči s kvalifikací b) by se mohli ucházet o přijetí na škole, která by měla volná místa. Je možné, že tento základní system by bylo možno nějak vylepšit, ale v zásadě by to mělo pracovat k uspokojení skoro všech uchazečů. Ovšem rodiče budoucího nositele Nobelovy ceny, který by skončil s c) by asi spokojeni nebyli.

jirka.s. 13.2.2007 10:21

Re: Přijímací zkoušky na střední školy.

Ježíšikriste! Vy byste chtěl, aby přijímací zkoušky na střední školy byly opravdu tak jednoduché? Co by pak ale dělaly ty spousty ministerských úředníků, různých pedagogických institutů, metodiků, poradců? Právě jsem dosáhl důchodového věku a jenom během mého života jsem zažil 3x přechod z osmileté školní docházky na devítiletou a zpět.

Kanuk 13.2.2007 8:42

Střední školy.

Uvažoval někdy někdo o tom, aby se odstranila kravina, zavedená komunisty, t.j. "devítiletá základní škola",  jako jediná alternativa? Vím, že se hovoří o osmiletých gymnasiích, ale pod pojmem "střední škola" se stále rozumí 10. ročník.

Pokud je mi známo (pokud se pamatuji) z bývalé "měšťanky" se mohlo přestoupit na kteroukoliv střední školu, bez přijímací zkoušky (ale zřejmě se hledělo na vysvědčení) se ztrátou jednoho roku. Je dost možné, že toto pravidlo platilo jen pro první tři ročníky, protože v tercii se začínal na všech středních školách druhý cizí jazyk vedle němčiny. Ta se učila na všech školách (měšťanky i střední) od 1. ročníku.

Lída 13.2.2007 11:04

Re: Střední školy.

Přestoupit se dalo, ale po poměrně přísných přijímacích zkouškách ze všech hlavních předmětů. Jestli se hledělo na vysvědčení to nevím, ale předpokládám, že se špatným vysvědčením by se tam nikdo asi nehlásil. Tak aspoň přestupoval z měšťanky na gymnázium můj tatínek. A teď zrovna čtu jednu vzpomínkovou knížku, jak dělali v páté třídě přijímací zkoušky na gymnázium a autor se na to půl roku připravoval. Dokonce s najatou paní učitelkou. Po zkouškách pak rovnou řekli, koho přijmou a koho ne.

petr 13.2.2007 8:03

slepice

3 slepice za tři dni 3 vejce, 6 slepic za tři dni 6 vajec ( dvojnásobný počet slepic = dvojnásobný výkon), obdobně 6slepic za 6 dní 12 vajec. Logika je tak těžká.

Kanuk 13.2.2007 8:15

Re: slepice

Pánové Petr a Charlie by se zřejmě nekvalifikovali na členy Cermatu (na rozdíl od Gentlemana).

Vocílka 13.2.2007 9:27

Re: slepice

Ale co když to byly jiné,línější slepice?

RZ 13.2.2007 14:03

Re: Re: slepice

A další varianta: První z původních tří slepic snáší denně 1 vejce. Ostatní 2 slepice nesnášejí vůbec. Zkrátka zadání úkolu připouští více řešení.

Emil Kopčil 13.2.2007 7:10

Vtip ?

Kdo umí - umí,  kdo neumí - učí,  kdo neumí ani učit - jde na ministerstvo,  a kdo se nehodí ani tam - ten jde k policii.

Jan Hájek 13.2.2007 7:48

Re: Vtip ?

pardon - kdo umí, ten to dělá - alespoň jak to znám já.

kirast 13.2.2007 2:05

Stále se v diskuzích o přijímacích zkouškách ztrácí otázka, co je vlastně cílem vzdělávání.

Nevidím, že by tady byla snaha co nejefektivněji připravit mladou generaci na následujících padesát let pracovního procesu a na život v lidské společnosti. Stále se mi vtírá myšlenka, že skutečným cílem je vzdělávací proces, v němž se realizují cíle pedagogů a dalších lidí na procesu se podílejících, přičemž mládež je zde jenom nástroj a někdy nutné zlo. Jak jinak si vysvětlit stále, řekl bych zlomyslnější způsoby, jak vystresovat jak uchazeče o vzdělání, tak jejich rodiny. Doufám, že ministryně školství se přestane zdržovat otázkami jaderných elektráren a začne alespoň napravovat škody své předchůdkyně, například, že vrátí uchazečům o středoškolské vzdělání možnost pokusit se o přijímací zkoušky na více školách. Pokud vím, na vysokých školách to funguje už léta a žádné stížnosti (až na placení přihlášky) jsem dosud neslyšel.

mol 13.2.2007 1:58

co chcete

Když ani autoři maturit z informatiky neznají standardní předpony pro binární násobky, těžko očekávat, že někdo bude rozlišovat mezi grafikou a grafy.

Reeve 13.2.2007 2:51

Re: co chcete

A jak prosím chcete slovo "graf" vyjádřit pomocí jednoduchého adjektiva? Grafový?

Podle Gentlemenovy  třeskuté logiky je "grafické" všechno, co vnímáme pomocí grafického zobrazení. Takže například takové "graficky zobrazené složení populace" klidně může být vyjádřeno pohými slovy a čísly, hlavně když se to zobrazí na "grafickém" displeji. Podle Gentlemana je tedy každá sekretářka pracující s Wordem odborníkem na "počítačovou grafiku".

Formulaci "kalkulačka s grafickým displejem" rozumí nejen každý učitel, ale kupodivu také každý žák. Nerozumí mu jen ten, kdo mu rozumět nechce.

Mablung 13.2.2007 8:35

Re: Re: co chcete

Rozumí tomu možná žák a učitel, ale já ne. Bylo by skutečně tak těžké místo nesmyslného grafického displeje napsat kalkulačku zobrazující grafy (nebo jinou podobnou formulaci)?

V. Hoffman 13.2.2007 8:52

Re: Re: Re: co chcete

Viete, ono by tomu mali vf prvom rade porozumiet ucitelia a ziaci, vase pochopenie uz tak dolezite nie je.:-)

Jirka 13.2.2007 9:01

Re: Re: co chcete

Podobně každý vojín rozuměl, co je "henten oný bazmek". Termín, který ale měli tvůrci testů použít, je grafický kalkulátor či grafická kalkulačka.

Kanuk 13.2.2007 9:19

Re: co chcete

Binární násobky. Nejedná se náhodou o násobky decimální (nebo dekadické?)?

Krak 13.2.2007 10:13

Re: Re: co chcete

No právě že nejedná, jedná se o mocninu 2

RomanL 13.2.2007 9:45

Re: co chcete

Displeje u běžných kalkulátorů jsou buď numerické, nebo grafické. Grafické umí zobrazovat nejen grafy ale i fůru jiných věcí včetně taháků, proto nejsou povolené. To je to hlavní. Palm povolen nebude, není to kalkulátor a má grafický displej.

V. H 13.2.2007 1:01

Pilotovanych

v tomto pripade pravdepodobne znamena odskusanych v ramci pilotneho projektu. Ergo kladivko, skusobnym skupinam uvedena otazka na rozdiel od Gentlemana nerobila problem. Co sa kalkulaciek tyka, dolezitejsie je v tomto pripade skutocne pochopenie ucitelov matematiky, ktori uz svojim ziakom dokazu presne vysvetlit, ake kalkulacky sa pouzivat mozu a ake nie.

Tak to vyzera, ze Gentleman si vyskusal niektore testy a slapol rovno do ..... A nemoze to vydychat.;-D

Trotl 13.2.2007 1:20

Re: Pilotovanych

Hm, dost často narážím na matení pojmů. Nemyslím, že by to měli učitelé podporovat. Např. již klasické ¨"pájka-pájedlo" "fréza-frézka" málokdo odpoví správně. Když budeme podporovat záměny pojmů tak se nedomluvíme. Občas jsem nucen u některých slov objasnit jejich obsah, abych si se svým oponentem rozumněl.

Reeve 13.2.2007 3:06

Re: Re: Pilotovanych

No vidíte, a v angličtině se "pájka" i pájedlo" řeknou stejně ("solder"), a přesto si ti kluci ušatí rozumějí. 

P.S.: Drtivá většina elektrikářů místo "pájedlo" říká "páječka", to je taky hrůza, viďte?

A když si k vám známý přijde půjčit "trafopájku", také mu nebudete rozumět?

MB. 13.2.2007 7:46

Re: Re: Re: Pilotovanych

Nabizi mi specialni slitinu pouzitelnou do transformatoru.

Kanuk 13.2.2007 9:13

Re: Re: Re: Pilotovanych

Omyl. "Solder" je pájka a pájedlo je "soldering iron". Ale stejně jako čeští elektrikáři řeknou pájedlu pájka, angličtí elektrikáři mu řeknou solder.

Reeve 13.2.2007 2:43

Re: Pilotovanych

Když se někdo ptá odoborníka, nesmí se divit, že dostane odbornou odpověď. Gentlemanovo "já tou nerozumím" svědčí pouze o tom, že problematiku testování považuje za téma na úrovni "co bude k sobotu k večeři", tedy za něco, o čem každý může poučeně tlachat bez sebemenších znalostí.

Ano, máte pravdu, "pilotování" úloh je jednou z fází jejich ověřování. Úlohy se zadají dostatečně reprezentativnímu vzorku řešitelů a na základě výsledků se určují jejich psychometrické charakteristiky, z nichž jednou z nejcennějších je tzv. diskriminace. Tento koeficient - velmi zjednodušeně (tzv. "pro Gentlemana") řečeno - určuje, do jaké míry úloha "pozitivně diskriminuje" úspěšné řešitele v porovnání s neúspěšnými. Jinými slovy, úlohu s dobrou (vysokou) diskriminací by mělo správně vyřešit mnohem více těch úspěšných řešitelů, zatímco ti neúspěšní by na ní měli pohořet. Může nastat případ, kdy úloha má velmi nízkou či dokonce zápornou diskriminaci, například tehdy, když ji ti "chytřejší" zbytečně považují za chyták, zatímco ti "hloupější" ji vyřeší správně. Pak taková úloha nemá v testu co dělat, protože celkové výsledky testu (jeho validitu) zkresluje. Proběhla-li pilotáž na dostatečně početném vzorku (o čemž v případě Cermatu nepochybuji), je zjištěný koeficient diskriminace natolik kvalitním ukazatelem, že mu lze věřit mnohem více než subjektivnímu dojmu jakéhokoliv člověka. Ať už je to odborník, anebo pouhý... Gentleman.

MB. 13.2.2007 7:50

Re: Re: Pilotovanych

Pilotaz nebo katapultaz, to je fuk... Nejednoznacne zadani nema v uloze co delat. S jedinou vyjimkou, kdy zamerem ulohy je, aby studenti prisli na to, co v zadani chybi aby byla resitelna jednoznacne a doplnili to.

MB. 13.2.2007 7:43

Re: Pilotovanych

Tak mi prosim poradte, je Palm Vx (nebo T3) graficka kalkulacka?

Charlie 13.2.2007 0:28

Co je na tom těžkého ?

3 slepice snesou za 3 dny 3 vejce, kolik vajec snese 6 slepic za 6 dní?  Podle mne 12.

1 slepice za 3 dny 1 vejce za 6 dní  2 vejce.

6 slepic 6 x tolik tedy 12 vajec.

1 slepice za 3 dny 1 vejce za 6 dní  2 vejce.

6 slepic 6 x tolik tedy 12 vajec.