21.4.2021 | Svátek má Alexandra


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fafa 30.1.2010 0:11

Statni maturity

a ted zcela kacirsky nazor. Co takhle zrusit cele usili o statni maturity a od ceskych maturantu priste pozadovat krome bezne maturity i SAT nebo GRE. Testy jsou anglicky (to by meli maturanti zvladat), autori otazek jsou zcela mimo dosah bezne ceske korupce, vysledky budou porovnatelne s velkym vzorkem maturantu, IMHO celkem pruchozi reseni.

libienski 30.1.2010 8:05

Re: Statni maturity

Zvládat SAT nebo GRE po angličtině na české střední škole? To zní bohužel jen jako špatný vtip.

Fafa 29.1.2010 21:42

Pane Libienski

Co si po válce udělala přípravu a zařekla se, že to už do učí až do smrti - reformy nereformy.

Dobre. Takze kolik uciva na zakladni skole se od valky zmenilo do te miry, ze pripravy 60 let stare jsou uz nepouzitelne?

portwyn 29.1.2010 23:10

Všechno.

Prostě proto, že tak, jako se učilo dřív, se prostě učit nedá.

Učím 13 let. Za tu dobu jsem třeba písemky předělával 3x -4x (jak které). Ono totiž kdybych písemky ¨, které jsem dáva dětem v roce 1998, dal těm dnešním, má třetina nedostečnou.

Zato jsou mnohem svobodnější, pochopitelě. tedy vlastně jsou free a col, abych byl světový. Mrtě, jak by řekli oni ;-)

Jinak učivo pochopitelně zůstává stejné. Můžete Vy specifikovat, jak se za posledních 60 let změnily Newtonovy zákony?

portwyn 29.1.2010 23:12

Oprava překlepů - pardon. Předčasné odeslání

Prostě proto, že tak, jako se učilo dřív, se prostě učit nedá.

Učím 13 let. Za tu dobu jsem třeba písemky předělával 3x-4x (jak které). Ono totiž kdybych písemky , které jsem dával dětem v roce 1998, dal těm dnešním, má třetina nedostatečnou.

Zato jsou mnohem svobodnější, pochopitelně. Tedy vlastně jsou free a cool, abych byl světový. Mrtě, jak by řekli oni ;-)

Jinak učivo pochopitelně zůstává stejné. Můžete Vy specifikovat, jak se za posledních 60 let změnily Newtonovy zákony?

Fafa 30.1.2010 0:02

Portwyne

nezmenily, prave v tom se skvele shodneme. Takze IMHO by se mely dat vykladat na zaklade priprav z roku 1945 (a mozna i z roku 1800). A pokud by Vasi studenti dostavali nedostatecne, tak to je spis obzalobou dnesni skoly.

portwyn 30.1.2010 22:39

Fafo,

jenže já nepracuji s Newtonovými zákony. Pra¨cuji s dětmi. A děti se změnily, jako se změnila celá společnost.

Například to, že do škol přichází stále víc dětí s problémy ve slovní zásobě, protože se s nimi rodiče doma nebaví a šoupnou je pžřed TV, škola těžko ovlivní. To není problém ČR, to je věc celé západní společnosti.

Forstmeister 29.1.2010 20:55

Užití matematiky

I filosof je matematikem, alespoň ve výrokové logice. Jazykozpytec se ve svém jambu či daktylu stává matematikem. Matematika je základem všeho vědění, kdo jí nezvládá, nechť nežvaní. Klasickým příkladem jsou právníci. Blbí jak vyschlá štoudev, ale důstojenství je na eminentes. Dělám jim občas poradce u kauz. Něco tak blbého, jako soudci, státní zástupci a právníci, aby našinec pohledal.

a. 29.1.2010 21:04

Re: Užití matematiky

Dobry vecer! Dekuji srdecne,krasne jste mi rozhybal  branici. Pred spanim je to zdrave.

 Vyroky byly pravdive !

a. 29.1.2010 19:42

Hrebicku do rakve...

...dobreho skolstvi (potazmo maturit)  bylo hodne. Pribijet zacal  genius Zdenak Nejedly.(Tak byl hodnocen v tydeniku Tvorba v roce 1958,povinne jsem odebiral). A ted zacnu a prosim, laskaveho a trpeliveho ctenare, o pripadne doplneni ci upresneni. Zruseni mestanek, vznik JUK (jednorocni ucebni kurz),zruseni JUK, zruseni realnych gymnasii, gymnasii,realek,

vznik 11 ti letek, 12 letek,SVVS ,zruseni 11letek,12 letek,SVVS ( 5 letky posly sami )    osmiletek,devitiletek,zase v ruseni devitiletek, vznik ucebnich oboru s maturitou a to vse do 89. A pak zase zadny rozum do hrsti. Ale soukrome skoly! Bez historicke zkusenosti,bezhlave!  Neviditelna ruka trhu vse vyresi ! Prd ! Mas penize?Kdo by nedal na vzdelani vlastniho ditete?Maturanti "tecou" po silnici jako kase v pohadce "Hrnecku var ",jenze to neni kase ,ale blato. A totez ve vysokem skolstvi,jenze drazsi. A zase druha jakost manazeru,sociologu,novinaru( tam spise uz na bazar).Kde vsak brat kvalitni hrace na svetovou ligu,kdyz kvalitni dorost neni ani pro ty stare,dobre techniky a mediciny,matfyzy. No ,radeji toho necham,ale ted jeste otazku. Ktera lidska cinnost by neco takoveho vydrzela temer uz  60 let.  Moje odpoved,zadna   

arch.JJ 29.1.2010 18:39

.....celkem zbytečný a přespříliš dlouhý článek a proto

....nedá se číst tato slátanina celá. Např. vyslovený předpoklad, že si téměř každý student vybere stupeň maturitní zkoušky lehčí, je zcestný. Dá se nadto očekávat, že mu každá slušná vysoká toto jeho rozhodnutí osolí, pokud ho vůbec vezme mezi uchazeče. Dál, než k této větě jsem nedospěl, to opravdu nestojí za přečtení......

Pavel Kořenský - eurosabotér 29.1.2010 18:46

Re: .....celkem zbytečný a přespříliš dlouhý článek a proto

No, to je otázka. Pokud někdo od útlého dětství touží být chemikem (veterinářem, elektrotechnikem, architektem apod.) tak se jistě bude pilně učit, zvolí si maturitu těžší a bude rád když se dostane na vytouženou PřFUK (ČVUT apod.)

Jenže, značná část lidí se učit moc nechce, je jim víceméně jedno co budou dělat a zajímá je jen papír (maturitní) aby se mohli dostat na nějakou fakultu humanitní pavědy kde po několika letech (či měsících, pokud je to v Plzni) proflákaných v kavárnách či pivnicích obdrží jiný papír, osvědčující že dotyčný jest vzdělán vysokoškolsky a může se stát např. státním úředníkem. Tito lidé si jistě zvolí maturitu lehčí a myslím, že jich bude sakra hodně.

Jenda 29.1.2010 19:29

Re: .....celkem zbytečný a přespříliš dlouhý článek a proto

Kazda, at uz slusna nebo mizerna, vysoka skola si jakekoli soleni rozmysli, protoze by proste nemela dost studentu.

Veničan 29.1.2010 21:55

Re: .....celkem zbytečný a přespříliš dlouhý článek a proto

Pavel Kořenský - eurosabotér 29.1.2010 18:14

No,

jako rodič dítěte, které bude příští rok dělat přijímačky na osmileté gymnásium jsem z těch maturit poněkud zmatený.

Může mi někdo znalý problematiky vysvětlit, proč se vlastně kdysi zrušily klasické maturity ve stylu matematika + český jazyk + cizí jazyk (za nás povinně ruština) + volitelný předmět. První tři věci v provedení písemném (někdy v únoru mám dojem) a všechny čtyři pak v květnu ústně.

Bylo to celkem přehledné, logické a lze říct, že to snad i fungovalo, pokud ponecháme stranou jistou míru protekce, korupce apod.

Lucc 29.1.2010 18:32

Re: No,

Výborná otázka! Řekl bych, že mnoho reforem, revolucí a podobných taškařic se dělá jen pro tu věc samou. Zde asi politici chtěli ukázat, že v úřadu jsou, zviditelnit se. To byla hlavní motivace. Možná že tam byla i snaha něco změnit, možná i k lepšímu. Ta však, zdá se, zapadla do marastu jánabráchismů, korýtkářství a prostě do typické chobotnice mnoha českých veřejných zakázek.

piglet 29.1.2010 18:48

Re: No,

Ministrině Petra Bůzková slíbila, že se postará, že její dcera nebude muset maturovat z matematiky a jako čestná žena slovo dodržela.

Mimochodem, prý se sama dokázala vyhnout maturitě z matematiky, přestože v té době byla na její škole povinná, neznáte někdo něco bližšího?

Pavel Kořenský - eurosabotér 29.1.2010 18:58

Re: No,

No, já s Peťulou chodil do stejné třídy na gymplu, takže o tom vím docela hodně.

Je pravda, že už tenkrát na gymplu říkala, že až bude ministryní školství, tak zruší maturitu z matematiky, protože jí matika nikdy moc nešla.

Ale sama se tomu nevyhnula a u paní profesorky Nedbalové (naše třídní) z matematiky maturovala. Měla tuším trojku (z milosti).

piglet 29.1.2010 19:28

Re: No,

Sakra, tak jestli mě nešulíte a já Vám věřím, pak to co píšete je doslova bomba. Mladičká gymnazistka, která o sobě veřejně prohlašuje, že bude ministriní je pro mne děsivější než hrabě Drakula.

Za zcela typické ovšem považuji, že ti, kteří mají s matematikou největší problémy jsou přesně ti, kteří pak dělají vše pro její likvidaci.  Osobně nevidím důvodu, proč  by dobrý právník musel mít samé jedničky zestřední školy a nemohl jít studovat práva se čtyřkou z matematiky. Nikdo z nás neumí všechno (snad jen Miloš Zeman a Václav Klaus ;-).  Moc se mi líbil názor, že maturovat se má z jazyků: jazyka mateřského (čeština), jazyk světový (angličtina) a jazyk univerzální (matematika).

piglet 29.1.2010 19:30

Re: No,

y

Jenda 29.1.2010 19:32

Re: No,

Vy jste o sobe nikdy nic podobneho neprohlasoval? Fakt?

Az ja budu ministrem tak zrusim tohle, zakazu tamto, ...

piglet 29.1.2010 19:56

Re: No,

;-)

Je mi jasné, že nemám šanci Vás přesvědčit, že ne (doložitelné důkazy nemám). Zkusím Vás tedy přesvědčit jinak. Mé představě, jak má vypadat gymnazista odpovídá Dany Smiřický a ne ambiciozní hočičky a chlapečci, kteří už se jen jen tetelí, až se naplní jejich sny. 

Kromě zrušené povinné maturitní matematiky ovšem proti Petře Buzkové až tak nic nemám (a pamatuji si, že některá její prohlášení nepostrádaly ducha).

Pavel Kořenský - eurosabotér 30.1.2010 0:05

Re: No,

Ne, skutečně si nevymýšlím, mé jméno je pravá a Peťula sedávala v průběhu těch čtyř let střídavě v lavici předemnou a za mnou. Gymnázium Jana Keplera, maturitní ročník 1984, 4.C.

Akorát ta formulace, kterou tenkrát používala byla možná o něco mírnější. Nepamatuju si to přesně, takže je klidně možné, že říkala nikoli "Až budu ministryně školství..." ale "Kdybych byla ministryně školství...".

Pavel Kořenský - eurosabotér 30.1.2010 0:07

Re: No,

oops, "pravé" jsem chtěl napsat a taky "přede mnou" se píše zvlášť.

Jednoduše 29.1.2010 19:40

Re: No,

Všichni chodili do školy???-prachy prachy many many ať jsi blb či velká kráva.žije ten kdo prachy ti dává

libienski 29.1.2010 17:44

Nedivme se, že učitelé i studenti odmítají státní maturitu

Je to zatím totiž jediná objektivní kontrola jejich čtyřleté práce se studenty. V maturitách jak je známe dne, totiž neexistuje žádné objektivní měřítko kvality. Až se zavedením státních maturit se budou moci jak studenti tak ale i učitelé mezi sebou srovnávat. Je jasné, že je to děsí, ale není jiná cesta.

Eva D. 29.1.2010 18:00

Re: Nedivme se, že učitelé i studenti odmítají státní maturitu

Nic proti státní maturitě jako takové. Ale to, co se vaří a jak se to vaří a míchá, to původní velmi dobrou myšlenku šíleně poškodilo.

Všelijaké "odborné školy na všechno"  tlačí na to, aby i jejich absolventi udělali maturitu, politici nemohou dopustit, aby u maturity propadlo moc lidí a tak je z toho dort od pejska a kočičky. A ty ošklivé psy z toho břicho nebolí, leckdo se už přiživil.

A gymplákům a dalším, kdo chce na VŠ, stejně nakonec úroveň prověří až praxe. nejdřív to, kam se dostanou, pak to, zda tam vydrží a jak se tam udrží.

Ono je to na VŠ podobně. Není titul jako titul, není Mgr. jako Mgr., akorát zatím nepřišel někdo na nápad sjednotit to jednou státní zkouškou. Zkuste si to představit, ekonom z KU v Praze, z VŠE, ze soukromé manažerské školy XY. Všichni mají stejný VŠ titul. Maslíte, že by test  nastavili podle těch nejtězších a "zrušili" tím ty slabé? Kdo by je studoval, bez titulu? :-)

libienski 29.1.2010 18:07

Re: Nedivme se, že učitelé i studenti odmítají státní maturitu

Ne já si iluze nedělám. Jak se tady před 10ti 15ti lety kupčilo s maturitou, tak se dnes totéž děje s VŠ tituly. Není co divit, když jsme dnes v žebříčku korupce někde za Botswanou.... Navíc tady ještě pořád existuje obsese z titulů, takže si jej na stará kolena pořídí kdejaký vexlák z kdejakého současného stranického sekretariátu:-)

budoucí maturant 29.1.2010 18:05

Re: Nedivme se, že učitelé i studenti odmítají státní maturitu

    Vaše 4 řádky prozradily VŠE - o obsahu a organizaci chystaných nových maturit  nevíte NIC.

libienski 29.1.2010 18:09

Re: Nedivme se, že učitelé i studenti odmítají státní maturitu

No to nic. Neuděláš to v létě, tak si to zvopákneš na podzim a když ani to nezabere, tak si holt prodloužíš mládí a napotřetí to dáš, kámo:-)