25.9.2021 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Cesta do hlubin študákovy levičácké duše

Právě probíhající spor o podobu českého vysokého školství je přímo ukázkovým příkladem, jak se mohou obě strany, třebaže velmi hlasité a přesvědčené o správnosti svých postojů, hluboce mýlit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Václav 13.3.2012 16:09

Panu Zálomovi

Vážený pane, trošičku vyplývá z vašeho psaného projevu, že jste asi studovaný člověk. Zajímalo by mne, kdy a za jaké peníze jste vystudoval. Školství je jeden kamínek mozaiky, která se bortí pod necitlivýma nohama. Mluví se stále o levičáctví a pravičáctví, i když mnozí lidé, mluvíce o tomto problému, neví, o čem to vlastně diskutují.

  Upozorňuji, nejsem levičák,ale ani pravičák, tím, že jsem prožil jako malé dítě válku, za to celou dobu temna v bolševické rezervaci, na rozdíl od dnešních různých "hrdinů" kteří se pod jhem bolševizmu ohýbali, schopni vykonávat různé nedůstojnosti, jenom aby se něco nedobrého nedotklo jich samotných, jsem byl léta za své přesvědčení "vládnoucí třídou". O to více v současné době hledám demokracii, sílu Klausova trhu, hledám proklamovanou svobodu, vědom si i povinností ke svobodě patřící.

 Přicházím na to, že se vše špatné svádí na levici na "socany", při tom zjišťuji, že nejvíce afér a nejvíce gaunerů pochází ze stáje ODS. Zjišťuji. že si mnoho lidí plete pojem demokracie s klepto nebo gaunerkracií, že ruka lumpa a zloděje by měla zdobit naši vlajku místi nápisu, hovořícím, že pravda zvítězí.

Vystudoval jsem vysokou školu za bolševika, i když jinou, než jsem chtěl, ale nebyla, jak tvrdí mnozí, zadarmo. Neměl jsem stipendium a nárok na kolej, musel jsem si přivydělávat na studium, protože by to rodiče finančně neutáhli.

Při nejisté situaci si mnozí nadaní mladí lidé rozmyslí jít studovat dále, když začnou s dluhem, malým platem a hrozbou exekutora i na majetek rodičů. To znamená, že i startovací čára není stejná, že má smůlu student z vysokoškolské rodiny, protže jeho rodiče vědci vydělávají podprůměrný plat. Byl bych pro placení za opravák, nebo opakování ročníku, ale s názorem o levičácké študácké duši asi patříte k té vrstvě lidí, která přišla k penězům asi snadnýmn, možná, že i ne zcela poctivým způsobem.

B. Hudzieczek 11.3.2012 23:08

Re: Kapitalismus je o využívání obsahu pojmu KAPITÁL

U nás momentálně pan K. Marx v kurzu není, nicméně v UK jej mají za jednoho ze stěžejních ekonomů kapitalismu 19. století, který přirozeně z Adama Smithe vycházel.

Autor zmíněného článku podlehl nešvaru odsuzovat a zjednodušovat; hovoří o tom, že nikdo nerozumí pojmu trh; a přitom jsem v jeho stati nenarazil na odstavec, ve kterém by měl snahu tento pojem ozřejmit, pasuje se do pozice auditora studijních oborů - tohle nepotřebujeme, tohle ano-no skoro bych ho postavil mezi Zdeňka Nejedlého a Václava Kopeckého, persony ne příliš šťastného období naší republiky. 

VŠ studium není pásová výroba inženýrů, magistrů, doktorů etc., etc. Absolventi mají velký rozptyl ve svém uplatnění (viz Ivan Langer, lékař - měl by v budoucnu takový absolvent vracet náklady studia?). V letech 1978-83, kdy jsem studoval VŠ nám tvrdili, že studium jednoho posluchače  fakulty přijde erár na bratru 120.000,- Kč /ročně.  Přesto jsem znal kolegy z oboru, kteří pracovyli ve zcela jiné branži. Tak nějak asi dopadnou ti studenti nástěnných maleb - budou se živit možná jako učitelé, archiváři, knihovníci a pár jich čas od času vycestuje do světa  

 Ale i ten student genderového nástěnného malířství může naši společnost obohatit o zajímavé  poznatky. Jde jen o to, aby se takové obory otvíraly přiměřeně potřebám společnosti nebo aby zájemcům o takové obory byly vytvářeny podmínky ke studiu např v Německu nebo v Británii či USA. 

L. Orlita 11.3.2012 23:06

kdo na to má, si koupí titul- takže tržní školstvtí tu už je

je zbytečné se zabývat argumentací pro školné- v současném zlodějském bordelu se moc dobře obhajovat nedá. Ve zkorumpovaném státě si korupční mafie koupí tituly, aby mohla být na místech, zajisťující jim neadekvátní výdělky a korupční zakázky. To je zásadní problém a školné je jen způsob, jak si chtějí korupční mafiáni zajistit další vykrádání státního eráru. Vykrádáný státní erár už nezvládá financovat školy, že. Takže studovat budou jen děti bohatých rodičů (tím se úroveň vzdělání automaticky nezvýší) a pak ti, co si titul rovnou koupí.

M. Prokop 11.3.2012 21:13

Re: Neviditelná ruka trhu,

To je holt problém, když si někdo plete vysoké školy na tržním principu a firmy na dělání peněz.

To vám na tom VUMLu nevysvětlili, že?

M. Prokop 11.3.2012 21:11

Re: Hezké, dlouhé, nečetl jsem ale zaplaťpánbůh,

Bezpáteřní kariéristé mají dost často levičáckou duši.

I. Hil 11.3.2012 21:08

Hezké, dlouhé, nečetl jsem ale zaplaťpánbůh,

že študáci mají levičáckou duši. Bylo by smutné kdyby to byli rovnou bezpáteřní karieristé....

M. Pernický 11.3.2012 11:45

Re: Varietas delectat

  Jestlipak víte, že slovo nebo pojem INTELIGENT pochází  z Ruska  a znamena

  osoba, ktera umí číst a počitat, takže se bavite jen s inteligenty .

J. Václavíková 10.3.2012 22:53

Re: Neviditelná ruka trhu,

To je těžké, když každý, kdo má v zadku díru, je kompetentní posoudit, co se má na školách učit.

M. Procházka 10.3.2012 22:49

Neviditelná ruka........

Pane Zálom,ještě horší je to,že je podporují velice hlasitě i jejich profesoři,učitelé,kteří si myslí,že mají pravdu.Ještě se nevymanili z krachu fakulty v Plzni a Dobeš je poddajný jako žvýkačka.

O. Uživatel 10.3.2012 22:44

Uživatel požádal o vymazání
P. Skřivan 10.3.2012 22:19

Neviditelná ruka trhu,

to už jsem někde slyšel ... ? :-)))

Třeba takový základní výzkum v tržní podobě, to by byla úplně převratná věc: veškerý výzkum by se převrátil a potopil. :-) ... ale přátelé trhu by tleskali. Hlupáčkové nepochopili rozdíl mezi občanskou společností a divokým západem volné soutěže ... .

Tržní vysoké školy jsou blbost: tečka. Kam se podíváte, jsou vysoké školy všechno, jen ne firmy na dělání peněz ... .

J. Šejnoha 10.3.2012 22:09

tak se pěkně pohádejte

Naše diskuse  jsou čistě  akademické, protože  vše  zásadní stejně  rozhodne a  nařídí 

EU komisariát.   

Samozřejmě to bude  hodně v socialistickém duchu.

J. Šejnoha 10.3.2012 22:06

Re: Je to však právě trh, co může vzdělání vrátit vznešenost a ctnost.

My máme v parlamentu konzervativce ?

Pokud vím, tak tam máme jenom ultralevicové,  až  umírněné, levicové populisty.

Ti umírnění si říkají pravice.

Jinak si myslím, že  všechny diskuse  jsou čistě  akademické, protože  vše  stejně  rozhodne a  nařídí  EU komisariát.  Samozřejmě  v socialistickém duchu.

O. Uživatel 10.3.2012 22:04

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 10.3.2012 22:04

Uživatel požádal o vymazání
J. Šejnoha 10.3.2012 21:59

Re: "Je to trh, co může vysoké školství očistit od nesmyslných a směšných oborů, které nejsou nikomu ku prospěchu a pouze produkují davy ignorantů honosících se vysokoškolským titulem."

To je pravda, ale velký přebytek nepoužitelných absolventů zbytečných oborů vytváří tlak na  zřizování dalších  zbytečných ústavů, kam se tito absolventi posadí,  aby se  snížila nezaměstnanost a zajistil "sociání smír" ve  společnosti.

O. Uživatel 10.3.2012 21:53

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 10.3.2012 21:50

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 10.3.2012 21:48

Uživatel požádal o vymazání
J. Kanioková 10.3.2012 21:48

Skvělý rozbor této situace, užitečný článek...

J. Václavíková 10.3.2012 21:47

Re: Mi takových lidí někdy spíš líto...

Aspoň jim chudáčkům zvednete adrenalin :-)

P. Helcl 10.3.2012 21:33

Re: "V současnosti, řekl bych, dva velmi abstraktní pojmy respektive velmi vágní "

Řekl bych nejen EU:-)

M. Prokop 10.3.2012 21:25

"V současnosti, řekl bych, dva velmi abstraktní pojmy respektive velmi vágní "

No proto také celá slavná EU létá v průseru ......

J. Kanioková 10.3.2012 21:25

Jste vedle, myslela jsem vás..

M. Prokop 10.3.2012 21:24

Re: Kapitalismus je o využívání obsahu pojmu KAPITÁL

Kapitalismus je něco, ne "o něčem".

V tom dalším raději začněte od Adama Smitha, to je důležitější než ty marxistické zmatky.

J. Kanioková 10.3.2012 21:22

ČSSD a KSČM jsou taky političtí neokonzervativci ?

M. Prokop 10.3.2012 21:21

Re: Je to však právě trh, co může vzdělání vrátit vznešenost a ctnost.

Milerád se vzdám veškerých státních peněz (ač "neokonzervativec" nejsem, kdo ví, zda vůbec víte koho tak označit), ovšem až mne stát přestane odírat daněmi o minimálně polovinu mnou vydělaných peněz.

M. Prokop 10.3.2012 21:18

"Je to trh, co může vysoké školství očistit od nesmyslných a směšných oborů, které nejsou nikomu ku prospěchu a pouze produkují davy ignorantů honosících se vysokoškolským titulem."

To je slepice a vejce zbytečných úřadů, ať už místních nebo eunijních.

Dokud budou existovat zbytečné až škodlivé úřady, dotud budou pro ně školy produkovat titulované příživníky. Ať už za peníze z daní nebo za peníze dotyčných.

O. Uživatel 10.3.2012 21:11

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 10.3.2012 21:09

Uživatel požádal o vymazání