17.10.2019 | Svátek má Hedvika


ŠKOLSTVÍ: Back in the USSR

25.1.2016

Ne, písničku od Beatles tu nehledejte. Reaguji na materiál, který snad má pomoci dětem chápat pozici současných migrantů z arabského světa. Tvrdím, že něco podobného jsem zažil ve svém dětství a už delší dobu pozoruji, že se to vrací. Tenkrát jsem ve škole musel buď deklarovat obdiv komunismu a Sovětskému svazu, nebo aspoň držet hubu a krok. Jinak bylo u většiny učitelů (a především u ředitelky školy) zle.

Podnětem k napsání tohoto článku byly zprávy, že se chystá výuka o imigrantech, která by snad měla nějak napravit vztah dětí k nim. Dostal se ke mně materiál Hello Czech Republic - Doma v nové zemi. Ten obsahuje video (na YouTube) a komiks ve formátu PDF. Aby bylo jasné, jak se to má používat, je k tomu i příručka.

Příběh je napasován na současné události a příručka jasně ukazuje, že cílem je (mimo jiné) aby každý žák dokázal vyjádřit smysluplná etická stanoviska založená na znalosti lidských práv a základních demokratických hodnot i na osobních zkušenostech. Materiál jasně deklaruje, co považuje za taková stanoviska. Zvlášť když hovoří o lidských právech a demokratických hodnotách. Každý si pod tím představí něco jiného, a když se jde na dřeň, mohou vylézt nepěkné věci. Třeba, že demokracie znamená vládu většiny. Komunisté tomu říkali diktatura proletariátu. Děkuji, nechci. Já raději svobodu, kde každý rozhoduje o svém. O cizím majetku a životě se nehlasuje.

Mé vlastní děti po večerech doučuji a už několik let se občas divím. Poprvé jsem se podivil, když jsem našel modrý hadr v učebnici vlastivědy (tuším, že pro 4. třídu ZŠ) jako náš státní symbol. Asi nemusím připomínat, že Česká republika podle dodatků k Lisabonské smlouvě nepatří mezi státy, který jej uznávají za symbol EU. Tak proč jim to (povinná) škola tlačí do hlavy?

A teď tohle - hodiny výuky správného etického postoje. Mladý člověk se zase na základní škole učí, že musí říkat ne to, co si myslí, ale to, co chce vrchnost - a vydávat to za svůj názor. Pokud nebudou mít takové děti korekci ve formě střetu s jiným názorem, nejspíš přejmou to, co se jim naservíruje. Tomu se říká indoktrinace a do škol to nepatří.

Škola má poskytovat vzdělání, může dítěti zpřístupnit i jiné pohledy, než zná z rodiny. Ale v žádném případě nesmí diktovat názor svůj či názor vrchnosti jako jediný správný.

Autor je místopředseda Svobodných

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.