25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SÍŤ: Jsme Mobilové

Je to absurdní, jak v Kafkových románech a přece tak skutečné a přirozené. Síť si nás kupuje svými benefity. Krmí nás informacemi a emocemi. Vrůstá do nás a my do ní. Závislost nás vtahuje a my zapomínáme mluvit s lidmi kolem nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pospisil 12.12.2022 15:20

No dobrá, ale co chcete v tom metru nebo vlaku dělat?

- čumět do mobilu (dle vyznění textu zavrženíhodné)

- čumět do novin (kvalitativně shodné s čuměním do mobilu)

- čumět do knihy (kvalitativně shodné s čuměním do mobilu)

- čumět z okna (zvláště v metru vysloveně povznášející. Ale i v případě nadzemní dopravy to ztrácí kouzlo, jedete-li stejnou linkou po tisící

- čumět na spolucestující (riskujete, že si to očumovávaný subjekt vyloží jako formu provokace a pak si koledujete o facku)

- čumět do blba (lze, ale po první půlhodině to docela ztrácí kouzlo)

- spát (může vyústit v neslušnost, přistoupí-li někdo, koho by bylo vhodné pustit sednout. Navíc spící osoba riskuje okradení)

- interagovat se spolucestujícími (ale to zase nemusí chtít ten spolucestující. Třeba já jako potenciální spolucestující bych to rozhodně nechtěl)

Ale abych navrhl nějakou alternativu - já sám kombinuji čumění do blba/z okna s poslechem audioknihy. Je to pohodlnější než čumět do mobilu / knihy, ale uznávám, není to kvalitativně o nic lepší.

P. Vychodil 12.12.2022 15:39

čtení knihy ja naprosto odlišné od čumění do mobilu...na jiném místě se zmiňuji o knize ̈digitální demence".

Souhlasím, že audioknihy mohou být pro některé jedince zajímavým způsobem trávení času v dopravních prostředcích...zkoušel jsem, pro mne spolehlivý uspávací prostředek...prostě potřebuji svoji rychlost čtení přizpůsobit vnímaným zážitkům, tu čtu pomalu, tu přeskakuji...

když vidím, jede manžel se svojí manželkou, dětmi, (doplňte dle potřeb), připadá mi neslušné, když každý čumí do svého mobilu...a vždycky přemítám, jak to asi vypadá v jjich domácnosti...

P. Molík 12.12.2022 13:07

Věční čumilové do mobilu jsou tak uchváceni svojí virtuální realitou, že chtějí volit svého zástupce na Hrad v rámci internetové iracionální glorifikace Nerudové. Budování kultu osobnosti Nerudové mezi mladými se už nebezpečně blíží k intenzitě budování kultu osobnosti Stalina. Tito mladí a militantní a intolerantní vyznavači kultu osobnosti Nerudové častují starší lidi, kteří většinu života strávili před rokem 89 s tím, že o té komunistické totalitě nic neví, že oni jediní vědí jak to bylo, ač se narodili až po roce 1990. Je budováno skrze mobily tvrdé voličské jádro kandidátky Nerudové, která své osobní ambice preferuje před povinností prezidenta ČR sloužit zájmům lidu.

J. Farda 12.12.2022 13:34

Blboň, v časové jednotce mikrofurt, zůstane makro blboněm nafurt, čehož jste, nejen tímto výronem agitky niterného moudra, přesvědčivým příkladem ... :-)

P. Vychodil 12.12.2022 15:29

souhlas...je ovšem třeba si uvědomit, že v tomto případě toto "mládí" sahá až téměř do 60ti let..."vlastnoručně" ověřeno...

klik tedy existuje reálně probuzených ? V generaci 60+...no nví, když čtu Neffa, vodvárku,... a v generaci mladší ?

V. Kuhaj 12.12.2022 11:42

Postřeh je to asi dobrý, ale ta telefonní čísla, no nevím jestli bych chtěl mít mozkové závity zahnojené cca osmdesáti telefonními čísly. Staromilec by je možná měl v notýsku, ale to už je snad lepší ten mobil, ne? Někdo tam má těch kontaktů několik stovek. A taky si nevzpomínám, že v době předmobilové by lidé v dopravních prostředcích trávili čas smysluplněji. Stádní čumění do blba bylo narušováno dvěma, třemi jedinci, kteří si četli knížku, bylo-li na to dost světla a prostoru. Dneska mají lidi ty knížky holt v mobilu. Taky tam mají šachové programy, sudoku, postřehové a všelijaké jiné hry. Nemám pocit, že čumění nikam je lepší.

P. Princ 12.12.2022 11:12

Vy a kdo ještě ?

J. Schovánek 12.12.2022 11:43

My všichni co jsme to četli:-P

R. Langer 12.12.2022 15:04

No, ono to neznamená, že je to špatně... ;-)

P. Vychodil 12.12.2022 10:39

Kniha „Digitální demence: jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum" se zabývá vlivem současných digitálních médií a technologií, tedy televizí, počítačů, mobilních telefonů apod., na mozek a duševní výkonnost člověka...

pro zvídavé doporučuji k přečtení (pokud ji již neznají).

Recenze na knihu zde.

https://www.researchgate.net/publication/287725801_Digitalni_demence

jednoduchá prezentace na toto téma zde:

https://uloz.to/file/YGqSrq8zx/digitalni-demence-final-ppt#!ZGR4LmR2ZmL0BQpmL2IyMGuyMTH1A3u6BUSOqGuED0MgEQx2ZD==

M. Boháček 12.12.2022 10:41

R^

R. Langer 12.12.2022 15:06

Jo, a před tím se to říkalo o knihtisku, kinech, televizi, počítačových hrách a dneska jsme u mobilů.

Přičemž blbec byl a bude blbcem vždycky, bez ohledu na technologie, které mu usnadňují život, a které mu dovolují lépe se množit. ;-)

P. Vychodil 12.12.2022 15:22

o knihtisku a kinu nevím, počítačové hry, televize již spadá do kategorie drogové závislosti, anebo "řízeného" ohlupování ...

přečti, prolistuj si tu knížku...

lze zakoupit jako e-book, třeba tady za 170 kč...no to dneka jsou v hospodě tak 4 piva...

https://www.palmknihy.cz/ekniha/digitalni-demence-14029

to o tom blbcovi souhlasím v případě, že jedinec je skutečně snížené intligence, možná dokonce s nutností internace. Ale digitální demence popisuje degradaci jedince...

jedinec, vychováváný v určitém prostředí, bez ohledu na jeho vrozenou inteligenci, stane se příslušníkem, obrazem jeho prostředí...to nakonec dokazují a nálezy lidkých stvoření, z jakéhokoliv důvodu vychované zvířaty...

M. Boháček 12.12.2022 10:15

Celkom dobrý článok. Až na toto tvrdenie: "Je to pandemie daleko větší, než ta covidová." - k tomu asi toľkoto:

Couey se nyní domnívá, že iluze pandemie koronavirů byla téměř zcela vytvořena překódováním běžné úmrtnosti ze všech příčin na „úmrtí na COVID“ prostřednictvím manipulativního kódování úmrtí a rozsáhlého zneužívání chybných PCR testů, které by mohly být pozitivní v důsledku přítomnosti téměř jakéhokoli koronaviru v podstatě celá reakce na COVID byla jedním velkým podvodem.

Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii nového, nebezpečného viru..., což umožnilo, aby větší procento úmrtnosti ze všech příčin než zápal plic a chřipka bylo upřednostněno jako hrozba pro národní bezpečnost, kterou tvoří úmrtí, jimž lze předcházet očkováním. Takže vy, já i lidé „bez viru“ všichni víme, že PCR test byl použit k nafouknutí počtu případů a k roztažení široké sítě, aby mohli tvrdit, že tato pandemie byla mnohem mnohem větší, než byla, o tom se nikdo nebude přít. Otázkou však je, jak se to podařilo. Fungovalo to proto, že test PCR byl tak slabý a tak nespecifický a tak náchylný k falešně pozitivním nálezům, pokud jste ho provedli v dostatečném počtu cyklů – nebo je jeden z ústředních mýtů, který nám říkali, že SARS-CoV-2 se dvakrát dostal ven, ale zase zmizel, zcela nepravdivý. Mnohem pravděpodobnější je, že na pozadí nevýslovného množství koronavirů, z nichž mnohé jsou příbuzné SARS-1, se PCR test zaměřený na SARS-2 bude hodně překrývat s viry na pozadí, takže každý, kdo má nějaký koronavirus, určité procento z nich bude mít pravděpodobně koronavirus, který se zaregistruje v některém z těchto testů EUA....

https://www.topcz.net/zakladatel-spolecnosti-drastic-se-zrika-teorie-uniku-laboratore-puvodu-covid/

M. Boháček 12.12.2022 10:15

Změnili také způsob, jakým přemýšlíme o úmrtnosti na všechny příčiny a to je obrovský podvod, protože když se teď ohlédnete zpět, přivedli nás k přesvědčení, že se objevila nová příčina smrti – „nová příčina smrti!“ – a všichni, kdo na ni zemřeli, neměli zemřít, protože to byla nová příčina smrti, a kdyby Peter Daszak nevylepšoval viry, neměli bychom tento problém. Přesvědčili lidi na celém světě, že testy PCR jsou toho důkazem a zároveň nikdy nemluvili o úmrtnosti ze všech příčin.

J. Vorlický 12.12.2022 11:08

Toto všechno už bylo patrné na jaře 2020. Stačilo se podívat kolem sebe a zamyslet se. Couey si na tom teď asi staví kariéru - přejme mu to.

P. Kopáček 12.12.2022 9:54

Nemám mobil...

A onehdy v čekárně u doktora jsem byl asi z osmi lidí jediný, který si četl KNIHU... :-)

R. Langer 12.12.2022 15:09

Já čtu knihy běžně v mobilu, nebo ve čtečce. Je to mnohem pohodlnější. A zdaleka nejsem sám. ;-)

P. Vychodil 12.12.2022 15:56

čteček již jsem "spotřeboval" mnoho. ke čtrní v mobilui (míním na úrovni čtečky, jem se tedy nedopracoval...na ně si přeštu krátkou zprávu, komentář, ale knížku ? Čteš si na mobilu i v posteli ?

D. Stirsky 12.12.2022 8:59

Za 50 let budou dnešní mladí naříkat, jak oni si pěkně ve vlaku či v tramvaji vystačili s mobilem, jak si tam hledali zprávy, prohlíželi fotky... Zatím co dnes, ta hrůza... :-)

D. Stirsky 12.12.2022 8:57

Nu, já dnes viděl v tramvaji bábu a pouštěla si porno. Míhaly se tam nějaké nahotiny. Ale jsou i lidé, kteří v MHD čtou. A můžou číst i knihu v mobilu. Takže taková hrůza to nebdue.

L. Písařík 12.12.2022 10:09

Třeba ta bába v šalině byla na ženský - láska kvete v každém věku.

F. Navrátil 12.12.2022 8:12

Jedu vlakem. Vedle sedí mladí rodiče a čumí upřeně do mobilů. Jejich asi pětiletá holčička chce, aby komentovali krajinu, která ubíhá za oknem. Ignorují ji. Tak jako bude zanedlouho ona ignorovat je.

V. Kolman 12.12.2022 7:55

JE TŘEBA MOBILY ZAŘADIT NA SEZNAM ZHOUBNÝCH DROG A ZAKÁZAT JEJICH POUŽÍVÁNÍ POD HROZBOU DRAKONICKÝCH TRESTŮ.

Používání (výjimečné!!!!!!) povolit pouze na lékařský předpis. Jinak budiž ostatní mobilové zaplombováni zde-ouřední plombou.

Na věčné časy a nikdy jinak!!

(doufám, že to někdo nevezme vážně);-D

M. Kovářová 12.12.2022 13:02

Asi se budete divit, ale u dětí a mladistvých už přestává být problém užívání drog a alkoholu. Nahrazuje je závislost na počítačích a mobilech, což je už celkem dlouho regulérní psychiatrická diagnóza.

V. Kolman 12.12.2022 13:40

Ani mě to paní Kovářová moc nepřekvapuje. Chvíli jsem ale byl vyveden z míry zprávičkou, že už i mladí lidé dávají (naštěstí ne všichni) přednost té magické placce před sexem.

Beru na vědomí, ale přesto to nechápu;-D;-D;-D

R. Langer 12.12.2022 15:19

Upřímně řečeno, závislost na mobilu považuji za mnohem méně škodlivou, než na drogách a alkoholu. ;-)

V. Kolman 12.12.2022 20:10

To jó, ale být mladší, tak bych určitě sex nevyměnil za čumění na elektronickou placku.;-D;-D;-D

J. Rybník 12.12.2022 7:39

Tak zlý to není. Do mobilů čumí hlavně lidi do 30 let. Tyto bytosti už totiž nevědí co to je pospolitost, osobní setkávání. Kluk si s holkou na rande ukazují pitomostě v mobilu, jinak zaujmout neumí. Je v tom nepodnětnost prostředí, sterilita, povrchnost, prázdnota. Můžeme si za to sami. Středněvěcí tuhle bezduchost až tak neprovozují.

J. Basler 12.12.2022 6:45

Podobných článků za poslední léta byly stovky. Řešením je mobil nebo tablet odložit. Otázka vůle a možnosti něco číst nebo případně pracovat, na něčem nebo někde... Ale takových doporučení jsou taky stovky.

Pravda je ale taková, že okolo přelomu tisíciletí lidé v metru víc četli, čteček ale dnes není tolik, jako bylo tehdy knih. Svět se zjednodušuje, mobil moc není na "dlouhé" věci...

Za pár týdnů bude tady nebo jinde další takováto úvaha. Ještě, že máme PC na kterých můžeme psát v pohodě tyhle komentáře - na mobilu kvůli absenci pořádné klávesnice to není moc praktické ;-D