Úterý 21. ledna 2025, svátek má Běla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Ježiškote, ještě že tady toho Jendu máme, aby nám připomenul, jak to tehdy bylo. Sám napsal, že jeho kamarád byt DOSTAL. V tom byl kámen úrazu minulého režimu, takových, kteří by byt rádi dostali, byla neubývající řada. Kdo chtěl opravdu bydlet a byl ochoten se odstěhovat za prací, mohl v severozápadních Čechách nebo na severní Moravě bydlet v řádu měsíců.

Bydlet dnes hned, znamená mít mnoha miliónový ranec, nebo si dát pod krk kudlu v podobě hypotéky, kterou může (ach ta neskutečná výhoda) splácet i další generace.

Fakt nevím, co je lepší....

VC

Tak 3 pokoják v Brně dnes stojí víc než 6 milionů. Na černém trhu v 80kách 200tisíc. Takže vzhledem k platu dnes dvojnásob i víc.

To bylo ale pro veksláky co nechtěli čekat. Na pořadníku, pravda na několik let se zaplatil družstevní poplatek. Ten byl v 70 kách kolem 20tisíc. No a pak se platilo měsíčně pár stovek Kč (za státní průměrný 3 pokoják ca 175 měsíčně)

PP

P67e59t66r 45P50a11v64e78l

11. 1. 2025 9:23

Tak třeba současný president bytovou krizí netrpěl. Měl k osobnímu užívání i konspirační byt ve Vršovicích, a ani činži neplatil. Tam působil přes pracovní týden, o víkendu se jel rekreovat domů do Prostějova.

RV

Jak jsme na tom s byty vidí každý sám okolo. Takže může posoudit jak dostupné jsou dnes a jak byly tehdy.

A kolik za svého příjmu člověk musel dávat na nájem bude hlavně pro nastupující generaci dost depresivní ve srovnání s tím, co čeká ji:

https://blog.idnes.cz/pavelherman/zivotni-uroven-za-40-let-socialismu-a-25-let-kapitalismu.Bg14121418

Na druhou stranu je pravda, že dnes si mohou pořídit více barevných televizí než před 50 lety.

VC

To je z roku 2014. Dnes už jsou po 10 letech byty skoro za 3násobek. Platy sice šly nahoru, ale ne o tolik.

Na druhé straně, článek je zas k socialismu až moc pozitivní. Ve skutečnosti byly firmy zaostalé takže takovou hodnotu neměly. Většina dnešních problémů pramení ze socialistické minulosti.

Co se ale týká bydlení je dnešní situace propadák. U mně to není adorování socialismu, nicméně současné socialisticko-liberální pojetí má výrazné nedostatky nutné změnit. Bydlení a velká nerovnost bohatství jsou hlavními z nich. Další nejhorší, přesun technologií do Asie.

DL

Za socialismu skutečně nebylo možné jít do realitky a pronajmout si byt. Bydlelo se léta s rodiči, mladí se starými, v podnájmech, na ubytovnách... to bylo normální. On to někdo opravdu zpochybnil?

OM

O83. 12M64.

11. 1. 2025 17:29

Ony byly různé typy družstev - bytová, stavební bytová, svépomocná stavební bytová družstva. U každého družstva člen zaplatil vstupní podíl, obvykle i základní podíl v nějaké určené výši (aby byly finance na materiál), zbytek byl případně vinanciván z úvěru, a člen to pak roky splácel jako tzv. anuitu. Svůj podíl (zjednodušeně) odpovídající ceně bytu si mohl i idpracovat, byl stanovený počet hodin. To platilo bez výjimky u svépomocných stavebních družstev. Kdo měl použitelnou kvalifikaci, dělal odborné stavební práce, kdo ne, dělal přidavače, kopáče, terénní úpravy, závěrečný úklid apod. Svépomocná družstva byla u oblíbená jak u zájemců o bydlení, tak u "vrchnosti", protože suplovala za neschopný / nestíhající stavební sektor a zájemci se dočkali bydlení v historicky krátké době (a protože dělali "na svém", tak se docela činili). Táta, zedník a stavební inženýr, takhle "postavil" kus jednoho malého sídliště, v něm jeden pěkný 4+1 pro nás. Ráno na 6. do práce, odpoledne ve 3 na stavbu, vracel se někdy po 7. O víkendech celodenní šichty, v létě byly 12-hodinové.

OM

O13. 73M28.

11. 1. 2025 17:46

To mělo jít pox příspěvek p. Kindla v 11:00.

KA

K91r17e37i89d20l 46A57.

11. 1. 2025 6:04

Za to dnes máme takovou svobodu, že se bydlí i na ulici. V České republice je 70 000 lidí bez domova (a 150 000 ve stavu tzv. bytové nouze), v přepočtu na počet obyvatel je to víc než v USA nebo v Rusku. Zieglerovy články mi jaksi připomínají komunistickou propagandu, ta taky říkala, co všechno bylo špatně za kapitalismu, ale o aktuálních problémech mlčela.

PS

Novodobý Jasánek to do nás pere pod tlakem...

VC

Pane Ziegler, i v té písničce se zpívá malej dvoupokoják!!! To jako myslíte že si dnes průměrný člověk ve 20 letech (tehdy po vojně) hned koupí 4 pokoják nebo vilu v Praze?!

Ano byty za komoušů v 70kách a 80 byly škaredé komunistické a čekalo se v pořadníku. Ano v 60 kách to bylo horší.

Ano, v 70 kách se čekalo tak 5 let. Moji rodiče ale čekali v Brně tak maximálně od roku 1968 do roku 1973! a stál pak max 20t, teda dnešních tak 400tisíc, maximálně To bylo otci 30cet. Já si první byt koupil v 34 letech. Zeť má 30cet, má inženýrský diplom, práci a zatím dává půl výplaty do nájmu!

Anebo jinak, Ziegler nežvaň!

Komunismus byl svinstvo, ale současná bytová situace těch co nejsou jedináčci co vše podědí je příšerná. Vlastně se nepodporuje porodnost ale dobře se mají sobci a jedináčci, ne velké rodiny pracovitých lidí.

"Starej" 3 pokoják v Brně je za víc než 6 milionů, to je v 70kách 300tisíc. Za to byl za komoušů dům.

Ano, znám v Brně rodiny co dědí po předcích a každý tak žije po jednom bytě nebo po dvou ve vile....

Ale pracovitý, studovaný člověk z velké rodiny to s bydlením nemá snadné.

JS

Těch 20t nebyla cena bytu. Ta byla za třípokojáč kolem 200t a splácela se v "nájmu" dalších 30 let.

JM

jeden z kamínků do mosaiky jedné velké lži: Pokud při porovnávání životní úrovně obou režimů vezmeme jako měřitelný ukazatel cenu nového bytu, pak se zde nabízí následující příklad: Měrné plošné ceny družstevních panelových bytů se od r. 1967 zvedly ca stonásobně, zatímco zdaněné příjmy se od té doby zvedly v průměru (velmi zhruba odhadnuto) tak dvacetinásobně.

P39e62t98r 37Č96e63c40h

12. 1. 2025 9:50

A bohužel na lžích stojí celý současný socialistickoanarchistický politický systém. O jakékoliv demokracii nemůže být ani řeč.

JN

V našem městečku v šedesátých až osmdesátých letech vznikly celé čtvrti s paneláky i rodinnými domy, do kterých se stěhovali lidé bez dramatického zadlužení. Dnešní minimální výstavba se s tím nedá srovnat.

VM

Zieglere,

byly byty podnikové, obecní/městské, družstevní a kdo se nebál práce,

postavil si sám rodinný domek - rodiče v r.1951, mladší tchán s manželkou v r.1960, ano na menším městě, byli to dělníci.

VC

Ani nezmiňovat ceny pozemků. Byly skoro zadarmo. Tak pracovitý člověk postavil dům.

Kolem roku 2000 pak byly pozemky kolem 1000m2 v atraktivnějších lokalitách už přes milion a výběr mizerný.

To se blbě staví pokud je člověk nezdědil!

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz