31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


ROZHOVOR: Občanská společnost pro nás znamená prioritu

28.10.2009

Na některé záležitosti související s neziskovým sektorem a romskou tematikou jsem se zeptal Cyrila Svobody, předsedy KDU-ČSL.

Jak by lidová strana řešila potíže neziskového sektoru, zvlášť v dnešní době, při působení hospodářské krize?

Pro KDU-ČSL je silná občanská společnost dlouhodobou prioritou. Proto vytváření takové společnosti věnujeme v současném volebním programu dokonce samostatnou kapitolu. Chceme podpořit přijetí zákona o veřejně prospěšných organizacích, který bude mj. jasně definovat pojem vzájemné a veřejné prospěšnosti. Dále podpoříme novelu zákona o dobrovolnické službě, která umožní využití dobrovolníků při řešení některých problémů společnosti: Např. při zaměstnávaní mladých, dlouhodobě nezaměstnaných či jinak znevýhodněných lidí. Podrobnosti lze nalézt v našem volebním programu na stránkách www.kdu.cz.

Jak byste do několika bodů shrnul priority lidovců ohledne témat spojených Romy?

Problému sociálně vyloučených skupin věnujeme velkou část naší sociální politiky. Naše řešení se opírá o dva principy. Musí být výhodnější pracovat nebo se připravovat na zaměstnání než žít jen ze sociálních dávek. A druhým principem je uchování respektu k důstojnosti každého člověka jako jedinečné bytosti. Budeme např. podporovat oživení postižených území vyloučených enkláv se spoluúčastí jejich obyvatel.

Umístili jste pro parlamentní volby nějaké Romy na kandidátkách? Na jakých místech, jaký efekt si od toho slibujete?

Podle dostupných informací na kandidátních listinách KDU-ČSL není žádný Rom. To neznamená, že romskou problematiku z tohoto důvodu nějak opomíjíme. Naopak. Je to dlouhodobá priorita křesťanských demokratů.

A ještě váš názor, jak nejlépe oslabit ultrapravicový extremismus.

Nulovou tolerancí proti rasismu a xenofobii. I současné zákony umožňují tvrdý postih vůči projevům extremismu. Je nutné, aby soudy využívaly maximální možnou míru postihu. Zákaz a rozpuštění Dělnické strany. Policie musí potírat jakékoliv projevy extremismu, např. rozpouštění demonstrací a zákazem akcí, které extremisté pořádají.

Vyšlo v Romano hangos 18-2009 na http://www.srnm.czVelké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.