22.9.2019 | Svátek má Darina


ROZHOVOR: Neznám Berkův gang, říká soudce Berka

28.2.2006

Kauza Berka se rozrůstá do ohromných rozměrů. V jejím rámci začaly čistky v Národním bezpečnostním úřadu. Spojení s Berkovým gangem se bojí v podstatě kdokoliv, kdo byl zmíněn v nekonečném množství odposlechů, které si policie pořídila a někdo donesl televizákům. Ústecký soudce Jiří Berka tvrdí, že většinu lidí, kteří v kauze Berka figurují, nezná. Považuje se za překvapeného čtenáře cizích příběhů.

Znamená to, že, o tom co se vyšetřuje, nic nevíte?

Od začátku upozorňuji, že se jednalo o běžné konkurzy, kterých jsem vyhlásil stovky. Žádný z těch, které byly policií prověřovány, nebyl zrušen. Společnosti byly v konkurzní situaci. Postupoval jsem podle zákona.

Ale poměry, za kterých byly do konkurzu firmy uváděny a jak správa firem probíhala, nakonec vedly k trestnímu stíhání řady osob.

Znalecké posudky na konkurzy například uvádějí, že správce konkurzní podstaty něco prodal za menší cenu než měl, něco nechal příliš draze opravit apod., ale to jsou záležitosti, o kterých ví jenom správce konkurzní podstaty. Své hospodaření si musí obhájit v konečné zprávě na konci konkurzu. Kromě toho jako pojistka musí fungovat i věřitelský výbor.

Tvrdíte, že většinu lidí, kteří v kauze Berka figurují, neznáte?

Žádný Berkův gang neznám. Znám Čihákovou a Thonata z běžného profesionálního styku, protože byli konkurzními správci, Tuhého jsem znal, protože spravoval pár konkurzů, Kindla jsem viděl jednou, když byl v roli konkurzního správce. Blíže znám jenom Větrovce, především ze sportu, sedli jsme si i občas na pivo, konzultoval se mnou i právní problematiku, protože se pokoušel publikovat, kromě toho studoval práva. Znal mě jako stovky jiných lidí, protože to byl a jistě stále je velice společenský člověk. Soudce Sováka jsem znal z jeho publikací, školení a přednášek, ale jinak jsem ho prakticky neznal.

V obviněních figuruje i soudní znalec Jurenka.

Toho jsem vůbec neznal. Nikdy jsem se nesetkal ani s Šíšou, Kozlem, ani Mařenou čili Marešem. Kdyby celá věc neměla tak velký a pro mě tragický rozměr, měl bych pro pobavení říct, že až potkám Větrovce, tak si musíme ujasnit, kdo je šéf gangu.

Čili většinu lidí z odposlechů neznáte?

Neznám. Pokud padlo v odposlechu jméno předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka, samozřejmě profesně vím, že existuje. Ale většina jmen jde prokazatelně mimo mě.

Přesto se okruh lidí obviněných v kauze Berka stále rozšiřuje.

To je možná pravda, ale platí to i naopak. Policistu ústecké krajské policejní správy Paroulka vyšetřovali v souvislosti s naší kauzou, dokonce byl ve vazbě. Nakonec však bylo na návrh Vrchního státního zastupitelství vyšetřování zastaveno. Profesně však toho člověka nejspíš zničili. Obvinili také mého bývalého obhájce, ústeckého advokáta Císaře, že měl poskytovat nějaké utajované materiály z kauzy Berka jiným osobám, soud i advokátní komora však byli jiného názoru a Císař je očištěn.

Zapomněl jste na podnikatele Schwarze.

Nezapomněl. Uvádí se, že se jednalo o první soud v kauze Berka, kde padl rozsudek 6,5 let. Ve skutečnosti se však jednalo v souvislosti se ZKL Klášterec nad Ohří o obchodní spor. Městský soud v Praze v lednu tohoto roku definitivně Schwarze osvobodil a státní zástupce se na místě vzdal práva odvolání, což se často nestává, zvláště pokud vezmeme v úvahu publicitu, jaké se naší věci až nepochopitelně dostává.

Thonat, když začal spolupracovat s policií, upozornil vyšetřovatele, že na Větrovcovo přání zaměstnal Tuhého při konkurzu zemědělského družstva v Kravařích. A takřka rok na to vám přibyla letos v únoru obvinění k dalším dvěma konkurzům, které jste vyhlásil. Jedním z nich bylo zemědělské družstvo Kravaře. Co se dělo v Kravařích?

Na Kravaře si takřka nepamatuji a Mostecké obchodní sdružení mi vůbec nic neříká. Byly to všední malé konkurzy, kterých soudce prohlašuje celou řadu. Když byl na Kravaře prohlášen konkurz, byly již dávno v likvidaci a pokud si vzpomínám, zřejmě návrh na konkurz podával sám likvidátor. Koho a jak a kde zaměstnal, to je věc správce konkurzní podstaty.

Co říkáte změně postojů Thonata?

Překvapilo mne, když jsem četl několik jeho výpovědí, jak se Thonat změnil. Znal jsem ho jako mladého muže, který se mnou mluvil právnickým jazykem a působil věrohodně. Když začal vypovídat, choval se jinak. Hovořil jakoby slangem, uváděl mnoho věcí, co věděl jenom z druhé třetí ruky. Jeho celková změna chování mě udivila.

(Pro Deníky Bohemia a Neviditelného psa)Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.