Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ROZHOVOR: Ladislav Jakl - Neradi vidíme, když si někdo v prachárně hraje se sirkami

diskuse (52)

autorka rozhovoru: Alka Hájková

Recept na snížení cen, zmírnění zdražování, je podle Ladislava Jakla jednoduchý. Vláda může padnout z jediného důvodu. Malost je vlastnost některých politiků, ne zemí. Proč Indie nemá čas blbnout, na co bychom se měli soustředit, o co se starat, abychom byli opět soběstační a zajímavý pro svět? Nejen o těchto tématech v exkluzivním rozhovoru pro VIPosobnosti.cz.

Pane Jakle, vraťme se na chvíli do historie. U nás se už celé generace nevystřelilo. Jsme tedy národem, který nemá rád střety, konflikty a boje? Ptám se v souvislosti s tím, co se u nás kvůli Fialově vládě děje… Kde je podle vás ta pomyslná hranice zlomu, kdy vládní kroky budou pro lidi neúnosné?

Nemyslím, že se národy od sebe nějak zásadně liší, pokud mají podobné podmínky a mnoho styčných bodů historie. Naše země byla ale kvůli své poloze mnohokrát bojištěm cizích sil a také na ni měli zálusk mnozí sousedé. Že tu dosud jsme a že si držíme svou kulturu, jazyk a v různých dobách i různou míru suverenity, to svědčí o tom, že se Češi za svou zem bojovat nebojí. Ale právě díky své historické zkušenosti neradi vidíme, když si někdo v prachárně hraje se sirkami.

Lidé jsou nespokojeni nejen proto, že se vše zdražuje, ale také proto, že neví, co je ani v krátké budoucnosti čeká. Vládne chaos, nejistota. Ministři s premiérem testují lidi, kam až můžou zajít. Není to vůči lidem nefér?

Myslím, že by lidé měli pochopení pro mnohé i nepopulární kroky, kdyby ale měly smysl, kdyby tvořily srozumitelný systém a kdyby vláda začala šetřit u sebe. Místo toho vidíme gigantické zásahy do ekonomiky v zájmu fanatického boje s podnebím a sázku na jedinou kartu, že své konkurenty, soupeře a nepřítele vymažeme z mapy světa. Blán B tady evidentně chybí a je i neslušné o jeho potřebě i jen potichu mluvit.

Dá se z důvodů, o kterých se zmiňujete očekávat pád vlády, která má ve Sněmovně většinu?

To už jsem říkal několikrát. Vláda padne až v momentě, kdy některý z koaličních partnerů situaci vyhodnotí tak, že pro jeho politickou budoucnost bude výhodnější dát ruce od vlády pryč a distancovat se od její zhoubné a nepopulární politiky. Zatím je ale pro všechny koaliční partnery evidentně výhodnější být u moci třeba jen o den déle.

Pokud by se tak stalo, mohla by nově nastupující vláda zmírnit zdražování, snížit ceny elektřiny, DPH apod?

Jednoduše. Okamžitým odchodem od klimatických závazků, dohod a systému emisních povolenek. Přestat dotovat občasné zdroje energie a zastavit útlum výroby energie z našich zdrojů. Jenže vláda se víc bojí nespokojeného mručení bruselské vrchnosti než svých vlastních chudnoucích občanů.

Nechci srovnávat nesrovnatelné. Jinou mentalitu, podnebí, kulturní, hospodářské a další rozdíly. Ale jen pro představu. Nedávno jsem navštívila Indii, která se stala v lednu nejlidnatější zemí světa. Premiér Módí klade velký důraz na sociální rozvoj země. Vládne 1,5 miliardě obyvatel. Jen hlavní město Delhi čítá 15 miliónů. Chudoba a další problémy se v této zemi narozdíl od té naší dají očekávat. Moderní zemi, Česko s 10 milionů obyvatel není schopen premiér uřídit. Kde je chyba?

Indii sledujeme u nás málo. Indický venkov je pro Středoevropana stále nepředstavitelně chudý, ale raketový růst životní úrovně střední třídy a také její podíl na celkovém počtu obyvatel je cosi, co má celosvětové ekonomické dopady, například na poptávku mnoha komodit. Z Indie se stává globální hráč první kategorie mimo jiné i proto, že rozvoj tu je na prvním místě. Nemají čas a náladu zatěžovat se módními pokrokářskými nesmysly a zeleným blbnutím. Je otázkou několika let, kdy pocítíme expanzi Indie do všech odvětví. A my dál budeme sedět a mudrovat, jestli je ve vedení společností dostatek přešitých individuí a jestli se ve firmách nesplachuje příliš často.

V čem, kde tedy vidíte rozdíl mezi těmito premiéry?

Především v tom, že náš premiér se nechová jako představitel suverénní země, zatímco indický není nikomu poplatný a sleduje jen a jen zájmy Indie. A to není jen tím, že my jsme malí a Indie velká. Rozdíl je spíš v tom, že se jeden chová jako malý, druhý jako velký. Malost je vlastnost některých politiků, ne zemí.

Indie je naprosto soběstačná už jen proto, že si nenechala vzít to, co nám bylo nejen EU vzato. Co by musela vláda udělat proto, aby se z Česka, které se pomalu stává montovnou, byla opět země, která je hrdá na svoje řemeslo, intelekt?

No, ona je to hlavně obrovská země s ohromným vnitřním trhem. My jsme nejotevřenější ekonomikou světa, zahraniční obchod u nás tvoří největší podíl HDP na světě. Nemyslím, že se máme starat o soběstačnost. My se máme starat o exportní trhy. To se ale musíme k zemím, kam chceme vyvážet, chovat slušně a nebýt jen nástrojem mocností, které usilují o vývoz svého vlivu po celém světě. Nevnucujme nikomu své standardy, chovejme se s úctou a pokorou – a budeme vyhledávanými partnery. Chudnoucí země EU pro nás žádnou velkou exportní perspektivou nejsou. Diverzifikujme. A nevychovávejme.

Když se vrátím k první otázce. Mají lidé čekat na kroky vlády, nebo se sami zasadit o změny?

Od téhle vlády už nelze čekat nic. My si jen přejme, aby ta příští nebyla ještě horší. A nejen si to přejme, snažme se o to. Zatím třeba už tím, je budeme správně pojmenovávat příčiny aktuálního sociálního průšvihu.

  • vyšlo 24. 5. 2023 na serveru VIPosobnosti.cz

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Na Letišti Praha už všichni letečtí dopravci, kterých se dotkl páteční celosvětový výpadek...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Počítá s tím...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá...

Veronika Rodriguez
20. 7. 2024

Kvůli úmorným vedrům, která v posledních letech sužují Česko, už podle odborníků umírají v průměru...

Jan Adamec
20. 7. 2024

Spojenecká Operace Overlord 6. června 1944 znamenala otevření západní fronty v Normandii. Operace...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz