25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ROZHLAS: Z domácího archivu

Nedávný článek Zdeňka Roubala o ukončení AM vysílání ČRo mi připomněl, že když jsem si nedávno dělal pořádek ve svých zásuvkách, tak jsem vespod našel v neoznačené obálce dokument, o kterém jsem věděl, že mi ho před mnoha lety ukazoval táta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 13.1.2022 20:31

Hezká vzpomínka na dobu "bejvávalo" ... :-)

Z. Lapil 13.1.2022 9:56

Ad zapisovací zařízení: magnetofon asi opravdu ne, ale tou dobou "dávno" existovaly zvukové desky. "Nějak" to na ně dostat museli.

Edison si nechal fonograf patentovat už v r. 1878. Stručně, ale zajímavě na wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fonograf

R. Polášek 13.1.2022 19:59

Nene, podle mne tím mysleli zapisovač telegrafních a morseových značek. Nosná vlna se vyladila rezonančním obvodem, případně rovnou superheterodynem a signál a místa bez signálů se detekovala usměrněním detekovaného proudu do elektromagnetu. Který pokládal nebo zvedal pisátko na třeba krokovacím strojkem s pérem nebo elektromotorkem s pomalým převodem poháněnou papírovou pásku jako v telegrafu. Výsledek tak byly tečky a čárky, ze kterých člověk znalý toho kódování přečetl text té depeše.

Z. Lapil 13.1.2022 20:32

Nejsa znalcem nechci se hádat, ale tou dobou rozhlas vysílal řeč i hudbu, což si, bez ohledu na techniku, nedovedu jako záznam na způsob morseovky představit.

To i ten flašinet měl v sobě širokánskou pásku, ve které byly delší či kratší díry propouštějící vzduch do jednotlivé píšťaly. Neboli co (zvuková) frekvence, to záznamová stopa. A jakýkoliv náznak srozumitelné řeči na tom nezachytíte. Pokoušel se o to Janáček, muzikantsky, ne technicky (v Googlu jistě viz: nápěvky), ale stejně mu chyběla artikulace.

O. M. 13.1.2022 23:15

Ono se s krystalkou dalo snadno naladit nějaký ten radiotelegraf - jednak krystalka jako taková neměla extra selektivitu, jednak se při stavbě (posluchač si často sám vyráběl cívku v anténním obvodu) či ladění stanic dalo snadno - ať už nešikovností nebo záměrně - dostat mimo rozhlasové pásmo. Proto ten zákaz ohledně použití odposlechnutých informací, či připojení zapisovacího - v tomto případě telegrafního - přístroje.

F. Kusák 13.1.2022 9:45

Tak jen na okraj. Koncesionářů bylo tehdy pár, tak i ten peníz byl větší a jistě nebyl problém smlouvu vypovědět. Dnes musí každý, kdo má bednu, ty bláboly platit a ještě být vděčný. A výše poplatku není zas až tak určující. Mně spíše vadí, jak si to někteří mediální a političtí mágové přivlastnili. A pak, je to taková daň nedaň, vymykající se jakékoliv kontrole a odporující Ústavě.

V. Kolman 13.1.2022 9:22

Vzpomínky senilního dědka - radioamatéra!

Po úspěšném uvedení krystalky do provozu jsem zatoužil po hlasitějším poslechu více stanic. Koupil jsem si tedy bakelitovou skřínku (B1), "nožičkovou" elektronku KC1 s příslušným soklem, ladicí a zpětnovazební kondensátory + ostatní radiosoučástky včetně zdířek a nemalého počtu plochých baterií, vlastnoručně NAVINUL cívku laděného obvodu, vše sestavil a dle schéma zaletoval a zjišťoval, co na tu "jednolampovku" se zpětnou vazbou "chytím".

Byla to (tuším) Praha II ale hlavně jakási záhadná hlášení o rychlosti a směru (větru?) a jiné neobvyklé údaje. Dodnes nevím, co to bylo za tajuplná hlášení! Co jsem to tehdy v pásmu mezi krátkými a středními(?) vlnami vlastně slyšel. Nejspíš se jednalo o meteo-zprávy z nepříliš vzdáleného letiště Praha-Ruzyně, nebo o korespondenci mezi věží a letedly. Kdo ví? Bylo mi cca 13 - 14 roků a připadal jsem si tehdy jako radiotelegrafista na Titaniku:-):-):-).

Snad mi někdo znalý z pamětníků napíše, co jsem to tehdy vlastně slyšel za "tajemné" vysílání na jednolampovce s cca 20m anténou, nataženou mezi domy.

Z. Lapil 13.1.2022 9:48

Tak to nikde neříkejte, evidentně jste se tehdy dopustil aspoň přestupku :-).

Ale hlavně to nehraje časově: bylo-li vám v r. 1925 nějakých 14 let, musel jste se narodit v r. 1910...

V. Kolman 13.1.2022 12:54

S přestupkem máte pane Lapile možná pravdu. Co mám poslouchat v pásmech, která nejsou na běžných přijímačích, byť neúmyslně.

Ale se stářím mi příliš lichotíte. Doba o které se zmiňuji - psal se rok 1953(?):-)

Z. Lapil 13.1.2022 13:30

Však píšu, že mi to časově nesedí.

Ad poslech na "cizích" pásmech: nihil novi sub solem. Vyrazit zprávu z cizího posla znamenalo přepadnout ho a mučit, notabene s výsledkem nejistým, poštovní tajemství je jistě starší než první vysílačka a současné dodatky mailů na způsob "pokud vám mail nepatří, vytickněte ho a spláchněte do záchoda" je z úplně stejného hnízda.

Možná: ještě celkem nedávno, poslouchal-li někdo za dveřmi, psalo se v novinách o "obvykle dobře informovaném zdroji". Hrdost na šmírování se vyskytuje až poslední dobou, spolu se sociálními sítěmi.

R. Polášek 13.1.2022 20:07

V roce 1953, to vás mohli za takové zařízení v době komunistickí paranoi obvinit z cíleného získávaní všelijakých supertajných zpráv, z vyzvědačství a velezrady.

R. Langer 13.1.2022 8:43

Malá technická poznámka - zapisovacím strojem se mínil stroj telegrafní, který byl tehdy poměrně běžný.

P. Vandas 13.1.2022 9:42

Zapisovací telegrafní přístroj si představuji, jako Vlastu Buriana ve filmu Přednosta stanice, kde bojuje s nwekonečně dlouhou papírovou páskou, co vylézala z jeho telegrafu s komentářem "tečka,tečka,čárka tečka!" :-):-):-)

V. Kolman 13.1.2022 12:59

Náááááádherný a kousek poctivé řemeslné práce!! Jeden kamarád za mých ranných školních let ho vlastnil a také v chodu ukazoval. Jen tu papírovou pásku už neměl. Dost jsem mu ten přístroj tehdy záviděl:-):-):-)

R. Polášek 13.1.2022 20:04

Koukám, že jsem to výš už napsal. Já mám doma nějaký neúplný ročníck jednoho bastlicího časopisu pro radioamatéry někdy z roku 1930 a tam jsou popisovány takové divoké amatérské konstrukce kolem rádií a gramofonu, že nějaké takové zapisovací zařízení šlo tehdy doma zbastlit docela snadno. V tom časopise asi nebylo zmiňováno pouze proto, že dostávat se k takovým depeším bylo asi velmi tvrdě nelegální.

V. Kolman 13.1.2022 23:55

Také jsem kdysi četl úryvky textu na sestrojení zařízení na stranový gramofonový záznam četl. Princip - soustruh s posuvem ke (někdy také od) středu a místo soustružnického nože - rycí hlava. Princip popsán jednoduše, ale v praxi to taková sranda nebyla.

Jako záznamový materiál se používaly staré roentgenové snímky. Dva takové unikáty (78 ot/min) mám ve své diskotéce. Těžko srozumitelný, v šumu a úniku se ztrácející hlas zahraničního(?) vysílání (snad Londýn???) z doby německé okupace???

"Desky" jsem našel vyhozené u kontejneru na odpad;-D