28.9.2021 | Den české státnosti


ŘEŠENÍ: Začněme se modlit

29.3.2021

Když „zabrousíme“ do sociologie - celkově více dodržují opatření proti koronaviru lidé, kteří se bojí o svoje zdraví nebo znají někoho, kdo na nemoc zemřel. Pravidla podporují také více ti, kteří si uvědomují, jak je situace v Česku vážná. Připomínat, že jsme v počtu nakažených a počtu úmrtí na milion obyvatel dlouhodobě jedni z nejhorších na světě, asi nemá cenu. To ví každý......

Ale i lidé, kteří opatření podporují, tak pro sebe činí výjimky. Pro spoustu lidí jsou protiepidemiologická opatření nepřehledná. Neví, co přesně platí, a nemohou tak pravidla dodržovat.

Striktně se proti opatřením staví 10 procent dospělých lidí - to je cca osm set tisíc. Každý měsíc navíc přibude dalších sto tisíc, kteří z nějakých důvodů říkají, že to nemá cenu. A tak - opatření bude zřejmě dodržovat stále méně obyvatel. Bude hezčí počasí, lidi budou chtít méně sedět doma.

Vliv na to může mít i to, že skokově narostl počet lidí, kteří nemoc prodělali, a tak pravděpodobně mají protilátky. A přibývat budou i naočkovaní, když situace v tomto směru ve srovnání s civilizovaným světem je zatím katastrofální. Tím se skupina lidí, kteří nemají chuť dodržovat pravidla, zvětší. Pak budeme mít například 10 - 15 procent lidí, kteří budou naočkovaní, 10 procent lidí, kteří to bojkotují, a až 25 procent lidí, kteří covid prodělali se slabými příznaky a mnozí o tom třeba ani nevěděli a myslí si najivně, že covidem 19 nemohou být znovu infikováni. A protože se v minulosti málo testovalo, tak se tím dostaneme do situace, kdy až polovina lidí nebude mít důvod jakákoli opatření dodržovat. A začne se vše „protiepidemické“ rozpadat. Jinými slovy epidemie zatím příliš nebrzdí, vše se u nás dělalo a dělá pozdě a lidé velmi pravděpodobně ztratí trpělivost.

Lidem by jistě pomohl plán na rozvolnění. Měl by obsahovat konkrétní kritéria, aby lidé přesně věděli, na co omezení cílí a za jak dlouho se tam můžeme za současné situace dostat, a vše patřičně zdůvodnit. Dále pak pravidelně, srozumitelně, ale přesně a fundovaně informovat o aktuálních vědeckých poznatcích o koronaviru a o epidemii u nás a ve světě.

A teď trochu psychologie - vláda v minulém roce neakceptovala rady fundovaných odborníků, absolutně ignorovala tzv. pandemické plány a vybrala si cestu nepodloženého uvolnění všeho a následně cestu neadekvátních, striktních příkazů a zákazů. Takže doporučení už nebudou zřejmě fungovat - „když na někoho debilně křičíte a vše adekvátně v klidu nevysvětlíte, tak poté, co na něho i začnete mluvit normálně, vás špatně uslyší.“

Co dodat na závěr - „začněme se modlit v této zemi nekompetentních populistických politiků, kteří proti covidu 19 bojují nouzovým stavem“...Pronájem, Byty 3+kk, 63m2
Pronájem, Byty 3+kk, 63m2

Smetanovo náměstí, Horšovský Týn - Velké Předměstí, okres Domažlice
10 000 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.