Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RADAR: Mít či nemít radar v Brdech?

diskuse (380)
Pokud to někdo ještě neví, tak v Brdech už radar máme. Stačí si rozklikat známou adresu www.chmi.cz, kterou většina čtenářů Psa jistě používá, když potřebuje mít aktuální přehled o intenzitě srážek na území ČR. O jeho užitečnosti nikdo nepochybuje a jeho vlivu na životní prostředí a zdraví lidí se nikdo nebojí. Je to nepochybně tím, že meteoradar se nedá využít ani jako kladivo na USA, ani se na něm nedají vytřískat mimořádné dotace ze státního rozpočtu pro pár obcí.

Jiné je to ale se zamýšleným EBR (European Based Radar). Zde je možné pole působnosti pro všechny, kteří mají dojem, že za všechno zlé na světě může USA. Zvláště Čechové mají tendenci vše zlé ublíženecky svádět na Habsburky, Němce, komunisty, Rusy, pravdoláskovce (zvláště povedený nápad) a politiky vůbec, ať jsou odkudkoliv.

Skutečností je, že pomocí EBR se nás USA jenom ptají, zda chceme patřit k euroatlantické civilizaci se všemi výhodami ale i povinnostmi, nebo nám vyhovuje spíše mohutné ruské dubisko, kde lze také mluvit o jistých výhodách a povinnostech.

Pokud bude EBR v Německu nebo Rakousku, které si své dilema už vyřešily, tak to z geometrické polohy vůči střednímu východu nebude zase takový problém. Ostatně v Německu je podobný radar pocházející technologicky ze šedesátých let ve Wachtbergu poblíž Bonnu. Anténní systém už není up-to-date, ale po dovybavení moderními metodami zpracování signálů se stále skvěle hodí na sledování všeho, co je na různých oběžných drahách kolem Země, a jistě by nějakou tu balistickou střelu technicky stále dokázal vést. Na to byl ostatně během studené války určen. Podstatné je, že radar je prakticky v obci, obytná zástavba a tenisové kurty jsou pár set metrů od něj a přímo k radaru se pouze nedoporučuje vstup osob s kardiostimulátorem. Není se co divit, impulsní výkon radaru je vyšší než u modernějšího typu zamýšleného v Brdech a postranní laloky jsou zásadně vyšší než u moderní fázované řady od firmy Raytheon. Připadá mi, že ve Wachtbergu s radarem problém nemají, když jeho kopuli o průměru 50 m má obec zakomponovanou ve svém logu jako neopominutelnou dominantu.

Stejně nemají problém Češi s radary na letištích, s vojenským radarem u Nového Bydžova a nechci se dále rozepisovat, kde všude u nás radary máme. Na rozdíl od EBR jsou tyto radary v drtivé většině směrovány směrem k horizontu, maximum energie tedy ozařuje pozemní objekty. Do kosmického prostoru ani naše armáda ani naše řízení letového provozu zatím nehledí.

Ne tak polovodičový EBR, který musí šetřit impulsním výkonem. Šetří tím, že se zvýšený důraz klade na zamezení ozařování pozemních cílů, aby byl signál z kosmického prostoru co nejčistší. Tato skutečnost se samozřejmě odrazí na výrazně lepších hygienických podmínkách, než mají radary klasické, ale i TV vysílače, o mobilních telefonech radši nemluvě.

Naše rozhodnutí o EBR tedy není v žádném případě rozhodnutí ani technické ani o životním prostředí, ale je to jenom o tom, ke které civilizaci chceme nadále patřit. Přítomnost strategického technického zařízení takového charakteru včetně obsluhy nás totiž definitivně odtrhuje od území, kterému v Moskvě tak pěkně říkají „blízké pohraničí“. Kdo tomu nevěří, ať si připomene reakce ruských generálů.

Bohužel, informační kampaň kolem radaru vyznívá tak, že vláda, politici, Američani po nás něco chtějí, protože to potřebují, a my můžeme dělat drahoty a něco z toho buďto vytřískat, a nebo se těm nahoře pomstít za naše problémy, nebo se jenom tak předvést. Není to tak. Jsme jen náhle strůjci svého osudu, jsme tím zaskočeni a spíš je otázka, jak tuto situaci zvládneme.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Víkendový útok střelce na amerického exprezidenta Donalda Trumpa alespoň na čas upozadil spory...

Lukáš Karbulka
15. 7. 2024

Poloautomatická puška AR-15 patří v USA i ve světě k nejoblíbenějším, vlastní ji na 16 milionů...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz