19.8.2022 | Svátek má Ludvík


RADAR: Hoši z kóty 718

10.6.2008

Aktivisté Greenpeace jsou už na letní "pionýrák" moc staří. Adrenalinovou bojovku si proto letos uspořádali na vlastní pěst na kótě 718, kde má stát americký radar. Na "bývalém českém území" tam vyhlásili vlastní stát Peaceland - přesně v duchu prázdninových her pubertální mládeže. Chybí už jen stezka odvahy se Zelenou příšerou, vedoucí Rikitan se svou tklivou kytarou, očouzené ešusy, bodování pořádku ve stanech s podsadou a další nezbytné součásti vzrušující a zároveň sladkobolně ubrečené kotlíkářské poetiky. Nic ve zlém, každý jsme si tím v patnácti prošli.

Aktivisté jsou prostě něco jako hoši od Bobří řeky. Období jinošské citové zjitřenosti, plné hlubokých úvah o Pravdě a Cti, velkých slov a posvátných ideálů připomíná i jejich Deklarace nezávislosti. Mimo jiné se v ní píše: "My, obyvatelé státu Peaceland, shromáždění v samém srdci naší vlasti, na kótě 718, jménem a z moci dobrého lidu zde přítomného, slavnostně zveřejňujeme a prohlašujeme, že Peaceland je a po právu má býti svobodným a nezávislým státem, že je zproštěn veškeré poddanosti české vládě, a že veškeré politické svazky mezi ním a státem Česká republika jsou a mají býti úplně rozvázány.“

Nad prázdninovou idylkou se ale bohužel začínají stahovat bouřkové mraky. Iniciativa Ne základnám se obává, že proti "Hochům z kóty 718" brutálně zasáhne policie a jejich tábor rozežene. Souhlasím, že by to bylo velmi nešťastné. Proč táborníkům kazit hru? Úřady by naopak udělaly lépe, kdyby ji začaly hrát s nimi.

Podle příslušného zákona pozbývá český státní občan automaticky státní občanství ČR, pokud na vlastní žádost nabude státní občanství jiného státu. "Občané státu Peaceland" tedy už formálně nejsou Češi a bez víza nesmějí vstoupit na naše území. Protože se vlády obou států nedohodly na zřízení hraničního přechodu (a protože Peaceland není členem Evropské unie), nikdo nesmí překročit jeho hranice dovnitř ani ven. Zákon přes ně ani neumožňuje dopravovat žádné zboží, a to včetně potravin. Vzhledem k rozloze Peacelandu dodržování zákona snadno uhlídá tucet příslušníků české pohraniční policie. Zajištění potravinové soběstačnosti je samozřejmě plně v kompetenci vlády našeho nového souseda. Nám Čechům do cizích problémů nic není.

Tak, hoši a bojovka pokračuje! Jak dlouho vydržíte?

(Psáno pro Lidové noviny a Neviditelného psa)Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...