Neviditelný pes

RADAR: Harašení

17.7.2007

Při pročítání pátečního denního tisku jsem narazil na tyto titulky:

# Umělci chtějí referendum o radaru (iDnes.cz),
# Referendum? Obejdeme se bez něj (iDnes.cz),
# „Žádáme referendum o radaru“ (Lidovky.cz),
# Všelidové nemusí být správné (Lidovky.cz),
# Kubišová, Chytilová, Troška a další chtějí referendum o radaru (Pravo.cz),

ale ani pod jedním z nich jsem nenašel informaci co dopis třem hlavním představitelům České republiky skutečně obsahuje. Nenašel jsem ho ani na Klaus.cz. Ty obsahují pouze prezidentovu Otevřenou odpověď. To mě přinutilo hledat jinde. Celé znění dopisu jsem našel na Lidovky.cz z 12.07.07 pod titulkem: Osobnosti žádají referendum o radaru. Překvapilo mne, že ho sepsali dva mně zcela neznámí pánové, Ing. V. Antonín Stoy, CSc. a Ing. Jan Žižka, kteří se označují jako Pro referendum.

Když jsem si přečetl jména podepsaných, tak jsem zjistil, že těch známých osobností je tam minimum. Pouze 5 (slovy pět) známých umělců (Kačer, Kubišová, Troška, Fišerová a Chytilová). Ostatní jsou směsí všech možných povolání z nichž snad zná veřejnost pouze protiamerického kverulanta Erazima Koháka.

Korunu všemu nasadila v sobotních Lidových novinách herečka a bývalá poslankyně Táňa Fišerová v textu nazvaném: Kladu si závažné otázky o radaru. Nemohu uhýbat, kde mimo jiné píše: „Když se nám v televizi ukazuje téměř harmonicky propagandistický obrázek elegantní radarové stavby z Marshallových ostrovů, musím se ptát: A jak se napájí? Jaký má výkon? Kolik je tam vojáků? Jak často se zapíná? Koho chrání? Na tyto otázky jsem nikdy odpověď neslyšela. Proti takovému zjednodušování je třeba zásadně protestovat. Nejsem technik, ale přece bych ráda znala odpověď nezávislých odborníků například na to, jak bude radar s tak silným výkonem energeticky napájen. Do brdských lesů povedou dráty? Kdo je bude hlídat? Jak bude vypadat území, kde bude vojenská posádka? Četla jsem i názor, že tam bude muset být malý atomový reaktor. Ano, nebo ne?“ Kdyby opravdu měla zájem něco se o radaru v Brdech dovědět, potom stačilo aby si vyhledala informace na Radarbrdy.cz, kde jsou všechny jí požadované informace a ještě něco navíc.To by ale nebylo to pravé ořechové. To by se nezviditelnila.

Všichni víme, že debata o radaru probíhá minimálně rok a nelze říci, že není celospolečenská. Viz třeba články napsané v návaznosti na události, jakými byly návštěvy prezidenta Bushe či amerického generála Oberinga.

Svůj názor, který je i názorem mým, vyjádřil na Reflex.cz Petr Holec v textu nazvaném Dejte lidem pokoj kde mimo jiné píše: „Vznešená idea, podobně jako komunismus. Vlastně bych ji měl sám podporovat; neexistuje nic horšího, než když za lidi rozhoduje vláda. V jistých otázkách ale bohužel existuje ještě jedna horší věc: když na základě diskusí u piva za lidi rozhodují lidé. U prvního půllitru jde o zdraví, u druhého o rušení signálu Novy, po třetím máte na Václaváku Lidové milice.“

Závěrem mohu říci jediné. Dopis je názornou ukázkou toho, jakým způsobem lze zneužít neznalosti několika populárních umělců k ovlivnění veřejného mínění lidmi, kteří nemají zájem o naše spojenectví s USA. Naštěstí se našli i jiní známí umělci, kteří s referendem nesouhlasí a požadují, aby o umístění rozhodli vojenští odborníci (například Ladislav Smoljak v Respektu – poznámka redakce).

sedmasedmdesátiletý penzistazpět na článek