RADAR: Britská komunistka podporuje spolek Ne základnám
Všechny organizace za nukleární ozbrojení byly za studené války pod vlivem KGB a špionážních služeb zemí sovětského bloku. Píše o tom Vasilij Mitrochin v obsáhlé knize o KGB, kterou u nás vydalo nakladatelství Academia.
„Nejúčinnější aktivní opatření KGB na počátku a v polovině osmdesátých let v Itálii a Francii, stejně jako ve zbývající části západní Evropy, byla ta, jež využívala zdejších obecně rozšířených sklonů k antiamerikanismu a k vyvolání strachu z jaderné války,“ uvedl Mitrochin. „Třebaže první krok k obnovení závodů v jaderném zbrojení udělal Sovětský svaz, když se rozhodl zahájit rozmisťování raket typu SS-20 (nová generace raket středního doletu), byla mírová hnutí na Západě kritičtější k následnému rozhodnutí NATO začít v roce 1983 v Evropě rozmisťovat rakety Pershing 2 a řízené střely s plochou dráhou letu. Mitterand (francouzský prezident – poznámka KP) k tomu poznamenal: ,Rakety jsou na Východě, ale mírové protesty jsou na Západě.‘“
Šéf rozvědky KGB Vladimír Krjučkov hodnotil v únoru 1984 výsledky aktivních opatření v uplynulých dvou letech takto: „Udělali jsme pozoruhodný kus práce při podpoře neoficiálních organizací, jako byla například mírová hnutí, mnoha zahraničních zemí v jejich boji proti realizaci militaristických plánů americké vlády.“ Vzhledem k tomu, že ruská SVR, následovnice výzvědné služby KGB, zvýšila za Putinova panování svou činnost na úroveň, jaká byla ve vrcholných letech studené války, nelze sepětí SVR a CND vyloučit. A teď má naše iniciativa podporu nejen bývalého agenta první správy (byť si Falmer nechal tuto spolupráci dodatečně soudně zrušit) předsedy Filipa a jeho komunistů i socialistů v čele s halasným Paroubkem.
Už v minulosti se ukázalo, že antiradarového hnutí Ne základnám zčásti platí firma se sídlem v Moskvě a že někteří jeho sympatizanti mají návaznost na protižidovská arabská hnutí. Také není žádným tajemstvím, že toto hnutí vyvolali bývalí komunističtí důstojníci z okolí Brd, kteří chránili tamní sovětskou posádku, a lidé, kteří se sovětskými vojáky k oboustranné spokojenosti kšeftovali. Je přirozené, že k tomu mohli strhnout část antimilitaristické a anarchistické mládeže.
Ale Írán nepřestal vyrábět obohacený uran, dokonce se tím chlubí. Rakety, které mohou ohrozit Evropu, budou mít Íránci do poloviny příštího desetiletí – a je jedno, jestli povezou hlavice s náložemi jadernými nebo chemickými či biologickými. Takže nebezpečí, o kterém hovoří USA a NATO, opravdu existuje.
Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz