19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

PROJEKT: Utopický Neom II. – aneb “kde se vezmou měšťané”

Devět milionů lidí je přece jen dost. Zatím tam nežije skoro nikdo, a s beduíny z pouště určitě projekt nepočítá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Molík 11.8.2022 13:03

Vliv petrodolarů je vpravdě nadnárodní a státy oplývající astronomickými sumami petrodolarů mají občas i zdivočelé plány...

J. Havelka 11.8.2022 12:32

ZMĚNA není žádná pérdel, to si zapište za uši, kucí ušatý!

Ve spálené zemi, protkané babišpakáží na všech úrovních, napadením Ukrajiny fašistickým RuSSkem, se všemi ekonomickými dopady, spáleným Švýcarskem a tak různě a podobně, se změny pozdrží...!

J. Havelka 11.8.2022 12:35

Pardon, patří jinam...

R. Gramblička 11.8.2022 10:47

"otrava rychle letícím olovem" - tak to se povedlo ;-D;-D;-D

P. Hák 11.8.2022 10:00

No, tak položím otázky pro změnu já.

1) "Evropané jsou zvyklí živit se skutečnou prací"... Hm, a kteří? Bude to i ta dlaší, generace, která by se tam stěhovala?

2) Evropští odborníci... Hm, a kteří? Ti, jak se jmenují Li, Tran nebo Singh? Bílá populace si v přírodních vědách moc dobře nevede, protože bod 1. Ledaže bychom mezi Evropany počítali i jména jako Morozov.

3) Být pánem... Opravdu by Saúdové zvali cizince, aby jim ti cizinci vládli?

P. Hák 11.8.2022 10:01

...ta další generace...

R. Polášek 11.8.2022 9:48

Jediné výrobní provozy, co mě napadají, které by v tom horku mohly slušně fungovat jsou nějaké akvakultury a vertikální farmy. Pokud budou využívat tropické rostliny a třeba tropické ryby, ty často mají optimum produkce kolem teploty + 35 st C. Při takové teplotě rostliny a živočichové, kteří jsou na tuto teplotu zvyklí, rostou - produkují podstně rychleji a víc než například chladnomilnější rostliny a ryby z mírného pásma, které mají optimum produkce kolem 25 stC nebo při ještě nižší teplotě, například pstruzi. Je pak otázka, jaká musí být průměrná teplota okolí, aby se v provozu nejméně spotřebovalo energie na v teplých obdobích chlazení a v chlůadných obdobích zvyšování teploty.

Ostaně kdesi jsem viděl článek, jak právě v těch arabských končinách připravují vertikální farmy pod umělým osvětlením, které mají produkovat ročně až 700 tun potravin z hektaru. To je 10x víc než je schopna za rok vyprodukovat kukuřice biomasy do bioplynek nebo siláže pro krávy a často víc než100 x víc, než jsou schopny běžné plodiny vypěstovat jedlých produktů - obilí, plodů atd.

L. Novák 11.8.2022 10:42

Na tropické ryby při teplotě 35° C zapomeňte. To už je množství kyslíku rozpuštěného ve vodě k nedýchání... :-P

Navíc, všechny ty fantasmagorie o pěstování řas a rostlin v malém prostoru nějké "farmy budoucnosti" jsou nesmysly. Pod umělým osvětlením? V Saúdské Arábii blízko rovníku? Probuďte se! 8-o

Z. Lapil 11.8.2022 18:03

Umělé osvětlení bych úplně nezatracoval. Totiž:

A/ Malý = plně obsazený prostor má část "u okna" a část vevnitř čili ve stínu. Pro pěstování rostlin je to velmi podstatné.

B/ a hlavně: skleníkový efekt, ten úplně obyčejný, co ho máte doma. Dejte v poušti kytku za sklo a chcípne vám možná dřív, než kdybyste ji nechal venku.

Neboli ta správná pěstírna čehokoliv je pečlivě izolovaný prostor s pečlivě nastaveným vnitřním prostředím, izolovaným, klimatizovaným, pozor - včetně hnojení těch rostlin.

Nemusíme kvůli tomu kdoví kam, na Moravě to dělají takhle: https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/prvni-ceska-velkopestirna-rajcat-236712. v Arábii budou mít ten bonus, že si na střechu mohou dát celkem spolehlivou FV elektrárnu, nejspíš doplněnou dieslem, takže s tím nebudou otravovat místní ČEPRO.

(Klidně si to pusťte, je to asi 10 minut a k věci :-)).

L. Novák 11.8.2022 18:28

Tyhle pěstírenské metody jsou známé a dobře vyzkoušené z Holandska už někdy od 70. let minulého století. Jenomže oni tehdy měli velmi levnou elektřinu den/noc a využívali opuštěné doly, kde se daly nastavit přesně potřebné parametry pro růst a kvetení. Karafiáty tam přesným dávkováním světla dokázali napěstovat k nějakému výročí/datu s přesností na několik málo dní.

Jestli se to dá použít v Saúdské Arábii, a jestli to tam vůbec má smysl, si nejsem jist. Jednodušší je vypěstovat potřebné tam, kde to jde lacino, a pak dovézt...

Z. Lapil 11.8.2022 21:34

Energie tam mají dost, s vodou už je to asi horší. I kdyby ji 100% recyklovali, tak jí hodně prodají v produktech.

Zajímavá věc: v poušti, vím to o Alžírsku, ale fyzika je všude stejná, je vzácností písek do betonu. Důvod - je větrem přesýpaný neboli stejnozrnný, a to je špatně.

L. Novák 11.8.2022 18:48

Díky za odkaz, už chápu, proč vymizela z obchodů levná cherry rajčata z Maroka a teď nám nabízejí tahle drahá průmyslová... :-) Mají to udělané pěkně, ale není mi jasné, jak si takové drahé monstrum s vysokými provozními náklady na sebe vydělá. A nezmínili se vůbec o CO2 - jako živina nejdůležitější.

Z. Lapil 11.8.2022 21:36

Fakt je, že poslední dobou se nebojím nějaké to rajče koupit. Samozřejmě - vlastnoručně utržené a obratem pozřené je pořád ještě lepší, ale není to ta nejedlá ohavnost, co bývala.

I. Schlägel 11.8.2022 9:33

Bohaté ropné emiráty mají stále dost peněz na cypoviny. Všeho dočasu.

R. Polášek 11.8.2022 5:41

Ale Evropané zatím v v bohatých ropných arabských státech fungují jen jako sluhové. Sice často vzdělaní a bohatě placení, ale sluhové. Jsou to námezdní pracující, kteří od té práce podle mne vesměs očekávjí pouze to, že si tam našetří, aby potom někde v zemích své domoviny, třeba Evropy, založili ušetřenými penězi zajištěnou rodinu nebo rozjeli podnikání. Či se vůbec podstaně rychleji než by dosáhli prací v Evropě protlačili výš.

Jenže aby město fungovalo, potřebuje množství lidí, kteří jsou s ním rozhodnuti spojit svou budoucnost, pracovat tam třeba celou kariéru a založit tam rodinu a nechat tam žít své potomky. To znamená, že za prvé se tam přistěhovalci musí cítit dobře. To nejde dohromady minimálně s tamním horkem, nedostatkem vody a zeleně. Pěstovaná zeleň uprostřed města napájená vodou z odsolovacích zařízení to nenahradí. A poto m to nejde dohromady s islámsklým právem. Za druhé lidi tam nemohou pracovat jen jako služebnictvo bohatých arabů. Musí pracovat tam, kde mohou být svými pány. Ať už jako řadoví zaměstnanci nebo jako nějací podnikatelé. A za třetí musí mít možnost, aspoň teoretickou, vedle původních arabů se dostat ke spolurozhodování ve vedení třeba toho města a jiných správních celků. Povolí saudští arabové neislámským přistěhovalcům taková privilegia?

P. Hatina 11.8.2022 12:21

Že jsem to zrovna dneska četl v rozhovoru s jedním podnikatelem, říká "poskytuji svým klientům službu". Služba není prosím sloužení, služba je obsah kontraktu, stejně jako zboží. Jeden nabízí, druhý poptává a platí. Čili - podobně to bude i tam. I s tím že v řadě provozů se ani se svými pány ani nepotkají. Že by se třeba elektroinženýr ve velíně elektrárny musel klanět lidem co jim tu elektřinu dodává? ;-D

A k tomu druhému. Přece sakra a vůbec ani v evropských městech nemohou občané, ani odborníci, ani podnikatelé jen tak spolurozhodovat ve vedení třeba toho města a jiných správních celků ? Kdo to kdy slyšel. Napřed by snad museli vstoupit, do nějaké velké strany, podrobit se její ideologii, a až po čase, když si je napíše na kandidátku, a vyhrajou místní volby. Tak potom teprve spolu-rozhodovat můžou...Takovou možnost jim jistě dá islám taky, stačí se stát muslimem.. To jistě za ten přístup k veřejné moci a veřejným penězům stojí...;-D

I. Hermanek 11.8.2022 5:03

Přemýšlím nad tím jaký je vlastně rozdíl mezi sun city Arizona a neom ll?

Z. Lapil 11.8.2022 8:15

Možná v měřítku a určitě v tom, že v Arizoně umějí s alternativní moci zacházet. Především tak, že vládce - uliční důvěrných ani prezident - není nad zákonem.

M. Grundmann 11.8.2022 0:50

Země bohaté na nerostné suroviny obvykle nic užitečného nevyrábějí. Saudská Arábie je zajímavou destinací pouze pro pracovníky v oblasti ropného průmyslu nebo pracujícím pro bohaté místní obyvatele. I v Dubaji se nic opravdu užitečného neděje, kromě nějakého zábavního nebo podobného průmyslu. Tyto země nejsou vhodné pro skutečně užitečnou výdělečnou činnost.

Nízké daně nejsou všechno. Nerostné bohatství způsobuje vysoké místní ceny a levnou pracovní sílu imigrantů může každý podnikatel využít přímo v zemi zdroje. Opravdu nevidím důvod, proč by se obyvatelé Západu stěhovali do Saudské Arábie, aby tam dělali něco, co mohou dělat kdekoliv jinde za lepších podmínek, i když s vyšším zdaněním.

L. Novák 11.8.2022 12:13

Třeba proto, že na světadílu vydrancovaném nesmyslnou "zelenou" energetickou politikou a "uhlíkovou neutralitou" nebude v zimě čím topit a svítit, resp. náklady na holou existenci stoupnou do závratné výše. :-P