9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

PROHIBICE: Bibamus, moriendum est!

Metanolovou aféru vnímám, coby sváteční konzument dobrého vína, víceméně stoicky, zato s velkým zájmem pozoruji pozdvižení a hněv, jímž přímo vibrují dotčení pijani.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 21.9.2012 23:29

.

M. Baloun 21.9.2012 13:52

Z článku jsem pochopil

že blondýnka je v pohodě a navíc je jí to buřt, takže se vlastně nic neděje :-)))

Š. Šafránek 21.9.2012 14:15

Re: Z článku jsem pochopil

Za sebe mohu říct, že jako brunet jsem též v pohodě, je mi to buřt a z metanolové aféry si odnáším stejné ponaučení jako autorka: že se v Česku nezřízeně pijí destiláty. A propos: jakou barvou vlasů disponuje Vaše ctěná hlava? :-))(

P. Schuster 21.9.2012 15:12

Re: Z článku jsem pochopil

Taky chodím občas do vinotéky na dvě decka a nějaká prohibice mi může být ukradená. Ten, hlavně mediální povyk, pak vyprovokoval vládu k neadekvátním opatřením. Je to sice smutné, ale bohužel je to tvrdá realita.

Š. Šafránek 21.9.2012 13:09

Milá autorko,

napsala jste hezký, vtipný a názorově konzistentní článek. Nedělejte si nic z hulvátů, kteří vůbec nepochopili, o čem píšete.

M. Prokop 21.9.2012 11:20

" Prohibice je mi osobně buřt, ale děsí mě síla emocí, které se zdvihly."

Když někdo udělá škodlivou blbinu, nelze se emocím příliš divit.

Někteří lidé totiž přicházejí (zcela nezaviněně) o živobytí.

P. Krešňák 21.9.2012 10:28

Pro paní nebo snad slečnu autorku

Vážená dámo, z Vašeho příspěvku je vidět, že jste asi ve svém životě nic pořádného nevytvořila a typl bych si, že žijete z daní ostatních (státní správa, školství, represivní složky, soudnictví ....). Ani slovo o těch, co poctivě se zaměstnávají výrobou a prodejem lihovin. Co zaměstnávají Vaše spoluobčany a z jejich odvodů a daní asi žijete. Vězte tedy, že celý Váš článek je jen jednostranný a díváte se na problém jen z jedné a té nepodstatné strany. Zamyslete se nad tím, kdo zaplatí všechny ta náklady soukromým subjektům vzniklé z rozhodnutí jednoho pana Hegra, nehledě k tomu, že mně pořád není jasná spojitost s vyhlášením zákazu prodeje a skutečností, že někdo nalil metanol do lahví a prodával jej. Vzhledem k tomu, že je to lékař ani se nedivím, že je mu osud těch co odvádí své peníze do zdravotního pojištění aby on mohl pracovat  a brát svou odměnu lhostejný. Krešňák

L. Vaněk 21.9.2012 12:25

Re: Pro paní nebo snad slečnu autorku

.. Tak ... tak ...!

P. Pruner 21.9.2012 10:17

vládne korupce

Úmrtí na metanol jsou jen zákonitý důsledek výroby černých nezdaněných lihovin bez řádné technologické kontroly a systému řízení jakosti, které musí dodržovat legální likérka.

Žijeme ve státě, kde politici raději odrbou lidi, než by přiměli příslušné orgány dělat jejich práci a omezit černou výrobu na úroveň obvyklou v civilizované Evropě - u nás se to odhaduje na 10 (min.financí) -20% (lihovarníci). Tak velká čísla mohou být jen díky korupci celníků, policistů. Proč jsou politici raději nepopulární ? Kapou ty černé peníze i k jejich známým, do jejich politických stran ? Víme, že průšvih s platbami za obnovitelné zdroje také nebyl žádným opomenutím, ale prokalkulované převedení peněz občanů těm rádoby podnikatelům.

Jinak abstinenti jsou mi stejně "podezřelí" jako pijani.

J. Kos 21.9.2012 9:25

Kolik lidí přichází do práce denně s alkoholem v krvi !?

F. Vítek 21.9.2012 10:19

Re: Kolik lidí přichází do práce denně s alkoholem v krvi !?

A kolik s krví v alkoholu? ;-)

P. Boublíková 21.9.2012 9:23

Máte pravdu, autorko

vidím to úplně stejně.

A v čem je problém prohibice a jiných omezení? V tom, že stát jedním koutkem huby říká "nekouřit, nechlastat tvrdý alkohol" - není to zdravé ba je to dokonce životu nebezpečné (ačkoliv to většinou říká hodně potichu) a druhým koutkem huby říká "kouřit, chlastat" - potřebujeme spotřební daně jako sůl.

Dokud bude panovat tahle schíza a dokud těm nahoře nedojde, že jakákoliv regulace užívání návykových látek je ptákovina z principu (závislák se nikým zregulovat nedá), tak se nic nezmění. Tedy nic se nezmění patrně nikdy:-)

M. Hatlák 21.9.2012 8:28

Vážená dámo

Jen na okraj.

Prohibice je jen vyvrcholením fatální neschopnosti našeho státu ochránit nás daňové poplatníky před lumpy všeho druhu, počínaje alkoholiky a feťáky, přes různé dealery, zloděje a podvodníky až po ... po POLITIKY. A navíc MĚ postihuje za to, že sám neumí. Asi jsem alkoholik taky, protože jako někdo má rád dobré víno, tak já mám rád dobrou kořalku. A teď si ji nemohu koupit. I přes to, že si z jedné láhve takové kořalky stát vezme i několik stokorun. Jak to, že potom není schopen ochránit mě před podvodníkem, který tam nalije jed, aby stát okradl o těch pár stokorun a mě se pokusí zabít?

Nevím čí to byl výrok, že "svět je přes dno skleničky o trochu hezčí" ale lidem na úplném dně asi nic jiného nezbude, než se opíjet respektive "chlastat", ale to ještě neznamená, že nás všechny hodíte do pytle alkoholiků i když "v hospodě je lépe jako na světě". A hodně se divím, že jste článek neukončila třeba slovy, která jsem slyšel už mnohokrát, a i poměrně nedávno "Tschechen sind Schweine". K Vašemu článku by to sedělo.

A musím naprosto souhlasit s panem Vítkem: "Vždy jsem tušil, že jste prototyp vtipů o blondýnách a tento článek mi to jen potvrdil."

F. Vítek 21.9.2012 8:47

Re: Vážená dámo

Já beru z malé spřátelené palírny, takže se mne ani ta prohibice prakticky příliš osobně netýká a i kdyby, tak k hranicím to nemám až zas tak daleko a ještě by z toho Kalousek neměl vůbec nic. Ovšem jde o princip, obzvlášť po těch některých z mého pohledu velice problematických Hegerových prohlášeních, kde naznačuje pokračovaní prohibice čistě z důvodů sociálního inženýrství (odnaučit národ pít). Ovšem Kalousek už stihl vystřízlivět, spočítal si finanční výpadek a vymáchal Hegerovi hubu ...

F. Eliáš 21.9.2012 8:56

Re: Vážená dámo

Myslím, že pravidelní pijani kořalky nejsou lidé, kteří by se měli stát kazateli morálních hodnot.

F. Vítek 21.9.2012 9:03

Re: Vážená dámo

A pravidelní pijani vína (ve Vašem případě) nebo piva (u nás asi nejčastější případ) snad ano? Jaký je rozdíl v morálce mezi tím, že já si dám 0,02 tvrdého alkoholu a tím, že Vy si dáte 0,2 vína?

P. Boublíková 21.9.2012 9:27

Re: Vážená dámo

Víno obsahuje antioxidanty, v přiměřeném množství (dejme tomu tak ty dvě decky denně) je velice zdravé. V pivu jsou kvasinky - zdroj vitamínu B, a další zdraví prospěšné přírodní látky. Jedno malé pivo denně také neuškodí.

V kořale máte v podstatě jenom ten líh (plus občas nějaký dáreček, který tam nepatří, navíc :-)  ), přidaná zdravotní hodnota je nula.

R. Tesařík 21.9.2012 10:04

Re: Vážená dámo

s tou kořalou to ovšem není pravda, paní Pavlo. Hrubě nesouhlasím.. nejspíš máte na mysli líh ochucený trestí.

F. Vítek 21.9.2012 10:18

Re: Vážená dámo

Mnoho lidí to vůbec nerozlišuje (k jejich škodě). Ostatně kvalitní ovocnou pálenku (v rozumném množství samozřejmě) mi zatím doporučili i všichni doktoři s kterými jsem o tom kdy hovořil.

P. Boublíková 21.9.2012 10:48

Re: Vážená dámo

Jedině že byste pracoval v tropech, v tom případě je prý dobré si tvrdým alkoholem pravidělně dezinfikovat trávicí trakt proti parazitům.

Jinak bych vás i pana Tesaříka poprosila o informaci, jaký konkrétní zdravotní přínos mají pálenky.

F. Vítek 21.9.2012 11:15

Re: Vážená dámo

Pokud užíváme slivovici (ale více či méně to platí pro každou kvalitní ovocnou pálenku - nebavíme samozřejmě se o lihu dochuceném trestí) v přiměřeném množství, má tento nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků, pomáhá při nachlazeních, chřipce, na ušní i oční nemoci. Obklady ze slivovice tiší bolest kloubů.

P. Boublíková 21.9.2012 11:56

Re: Vážená dámo

Děkuji za vysvětlení.

Vzpomněla jsem si na "Tři muži ve člunu" (JKJ), z nichž myslím jeden si uměl podle potřeby rozšiřovat a stahovat póry. Podobně lze využít slivovici k rozšiřování a stahování cév (stahování poté, co rozšiřovací efekt odezní). Nu, nevím, sice, jestli je toto k něčemu dobré a zda vedlejší účinky slivovoce nepřeváží nad eventuelním přínosem rozšiřování a stahování, nicméně tento jev skutečně existuje.

Tuky je myslím lepší spalovat pohybem a co se týká léčení chřipky, očí a uší, také bych preferovala jiný postup než štamprli.

:-)

P. Boublíková 21.9.2012 12:00

Re: Vážená dámo

Totéž se týká bolestivých kloubů, na které jsem zapomněla.

Ještě se musím zamyslet nad konstatováním, že abstinenti to u nás nemají lehké - řekla bych, že život abstinenta je přece jen jednodušší než život závisláka (kdybych chtěla srovnat dva extrémy), až na to, že ve společnosti obvykle abstitnent vypadá jako vůl, naštěstí existuje výmluva na řízení auta:-) - tento odstavec je poznámkou pro autorku článku.

F. Vítek 21.9.2012 12:05

Re: Vážená dámo

Jaké vedlejší účinky slivovice máte na mysli? (opět zdůrazňuji, že se nebavíme o lihu s trestí)

Já Vám také ten způsob nenutím, faktem je, že horký čaj se slivovicí a medem vyléčí chřipku mnohem rychleji a spolehlivěji než jakákoli farmacie - mnohokrát osobně odzkoušeno prakticky.

P. Boublíková 21.9.2012 15:25

Re: Vážená dámo

Na mysli mám, ehm, narkotické účinky, a také je prokázáno, že etanol nevratně ničí mozkovou tkáň, která již pak není schopná regenerace.

Vy se pořád tváříte, že ve slivovici etanol není - ale jestli ho do sebe dostanete s nějakou ovocnou vůní přirozenou nebo umělou je fakt jedno.

Samozřejmě vám tu slivovici neberu, jen houšť a větší kapky. Jen co skončí prohibice, vrhá naše rodina na trh nějakých 30 až 50 litrů (ani nevím, kolik toho na chalupě v demižonech sušíme) výborné domácí slivovice z loňské a předloňské sklizně, tedy pokud bude prodejná za slušné ceny. Naši slivovici pije pan Přemek Podlaha, a ten všemu kutilství rozumí. Jste též naším potenciálním zákazníkem:-)

J. Vozábalová 21.9.2012 18:50

Re: Vážená dámo

Dobrý večer pane Vítku,

musím Vám dát za pravdu. Sama tvrdý alkohol nepiju prakticky vůbec (a pivo také ne), mám ráda víno - dobré suché moravské.Nicméně příhoda z doby před asi 30 lety mne o léčivosti dobré slivovice zcela přesvědčila. Zabíjeli jsme prase, všechno připravené, tchyně přijela pomoci (byla opravdu moc hodná), kamarád ve funkci řezníka se také dostavil - vše běželo, jen já postupem dne zpomalovala až jsem se nakonec potácela na místě - večer jsem měla rozběhnutou angínu, mandle zhnisané tak, že mi do krku neprošla ani tabletka, natož sousto, a horečku jako hrom.

Nebyla jsem schopná vůbec ničeho a kamarád řezník, pro něhož tam byla především nachystaná dobrá slivovice, mne přesvědčoval, ať si s ním dám aspoň trochu, že to pomůže. Sice jsem mu vůbec nevěřila, ale stejně jsem nemohla nic dělat a hůř už mi být  nemohlo, tak co. Vypila jsem tehdy asi tři nebo čtyři malé panáčky, doplazila se do postele a okamžitě usnula. Ráno jsem se vzbudila brzo, po bolesti, horečce a bolavých mandlích ani památky - opravdu ne - a už se to nevrátilo. Prase jsme úspěšně zpracovali a já od té doby vím, že slivovice (nebo jiná dobrá pálenka) může opravdu v některých situacích hodně pomoci.

S tvrdým alkoholem sice nadále nekamarádím, ale pokud mi někdo nabídne třeba tak jednou za půl roku něco opravdu dobrého, dám si malého panáčka s chutí.

S. Ševeček 21.9.2012 13:17

Re: Vážená dámo

bramborový

R. Tesařík 21.9.2012 10:05

Re: Vážená dámo

myslíte, když si někdo dá šláftruňk, nebo jednu ráno na poli? To je přeci pravidelný pijan.:-)))

T. Kočí 21.9.2012 9:26

Re: Vážená dámo

Prostě hatlák!

M. Starý 21.9.2012 8:27

Vím, že už jen jméno autorky mnohé irituje

Setry Payeurovy nemusím (jedna z nich je slavná "Biomasa"), ale tento její článek má pravdu v tom, jak media (vč. tzv. "veřejnoprávních") referují o celé kauze. Také mě "příběhy" opilců nedojímají a spíše bych čekal (další) informace o skutečných kauzách (DP hl.m. Prahy, Tatrovky, CASA, MUS, vytunelovaná Sazka...).