19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

PROGRESIVISMUS: Je to novodobá náboženská válka

Nepřítel svobody a tradice je nyní plně odhalen: je to sociální demokracie a liberální levice. Liberální levice ve všech svých převlecích je stále s námi a snaží se dostat k absolutní moci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 29.11.2022 8:41

Křesťanství vyzývalo k práci. Současná verze socialismu vlastně říká, "flákej se jak chceš, stát ti umožní nějak žít." (z peněz ostatních).

R. Langer 29.11.2022 12:00

Fakt křesťanství vyzývá k práci? Ale ale... ;-D

J. Anděl 29.11.2022 16:34

Těžko říct, jak křesťanství, to je produkt, pusu a hlavu to nemá. Ježíš to dělal, mnozí křesťané taky. Jiní ne.

Možná vás mate, že vyzýval k pracovitosti a tvořivosti bez starostí a strachu z budoucnosti, případně bez neustálého pochybování, jestli to dokážeme.

D. Uhlár 29.11.2022 16:46

Čtvrté příkázání desatera: Pomni, abys den sváteční světil. Šest dní budeš pracovat, ... a sedmého dne odpočineš a budeš světit hospodina.

V. Kuhaj 29.11.2022 9:31

Křesťanství tuhle společnost neohrožuje.

J. Jurax 29.11.2022 23:49

Už ne.

R. Langer 30.11.2022 17:01

Přesně! R^

V. Církva 29.11.2022 9:42

Křesťanství v ideální podobě ne víra v Boha a lásky k bližnímu. Pokud s tím máte problém nedivte se že podporujete ruské zabijáky a zkázu.

Že se církve vždycky nechovaly podle podstaty křesťanství a Bible je jiná věc. Třeba ruská pravoslavná církev vedená členem KGB a podporující válku bude dost vzdálena křesťanství.

R. Langer 29.11.2022 12:00

Škoda že žádná ideální podoba čehokoliv NEEXISTUJE, že? ;-)

J. Anděl 29.11.2022 16:37

Neexistuje. Co z toho vyvozujete? Mám umřít hlady, protože ideální oběd prostě neuvařím?

J. Anděl 29.11.2022 16:40

A nebo se smířit s nechutným blafem, po kterém mi bude zle, když není ten ideál?

R. Langer 30.11.2022 17:03

Otázkou je, co je pro vás blafem. Pro mě to jsou třeba plané, ničím neoveřitelné sliby. :-P

J. Anděl 30.11.2022 17:07

Samozřejmě. Ale ani vy se nespokojíte s málem jenom proto, že to nemůže být dokonalé.

J. Anděl 29.11.2022 15:25

Historie náboženství je zajímavým příkladem toho, jak se myšlenky individualismu (osobní cesty k vykoupení) a osobní zodpovědnosti (před svým osudem a - tedy - i Bohem) v kombinaci se světskou mocí ... nebo možná přesněji řečeno světským vlivem snadno zvrhnou v kolektivistické manipulování davů směrem k vytváření utopických společností tady na světě. A dostává tím na zadek jak zodpovědnost, tak to vykoupení.

Nicméně jsem smířlivý, církve vykonaly i mnoho dobrého. Jak kdy.

R. Langer 30.11.2022 17:04

To bych opravdu netvrdil.

V. Mokrý 29.11.2022 8:07

Viz EU/Brusel !

V. Církva 29.11.2022 9:47

To je příliš povrchní tvrzení.

Socialismus je ideologie se vším, naivními podporovateli, stádovitostí, fanatismem a samozřejmě zneužíváním k osobnímu obohacení. Jistě má i svoje příčiny ale i některé rozumnější názory. Většinou však nereálné a násilím a příliš rychle uplatňované.

R. Langer 29.11.2022 12:02

A křesťanství snad ne? ;-D

J. Kostelanský 29.11.2022 7:50

"Nejen chlebem je člověk živ."

Napíšu něco, co jsem napsal již hodně krát, a vždy - bez výjimky - se na to snesla vlna kritika. Jen to teď napíšu trochu obšírněji:

Člověk to tvor komplikovaný a to, co dělá i nedělá, nejde vysvětlit jen materiálními pohnutkami. Lidé k svému životu potřebují i kousek transcendentálna nebo iracionálna a svůj hlad po tomhle nějak potřebují ukojit. Nejlepším prostředkem k tomu je víra. Teď nemyslím jen vírou náboženskou, ale víru obecně. Víru, že se v budoucnu budu mít lépe než teď, víru nebo nevíru, že lidé jsou na sebe hodni, víru, že něco dokážu. Zkrátka víru, že můj život má nějaký smysl, nějaké poslání. Že nejsem jen hříčkou evoluce, která se na chvíli objeví na povrchu zemském, a pak navždy zmizí v propadlišti dějin.

Osobně si myslím, že existuje jen víra anebo nevíra. A že není velký rozdíl mezi vírou náboženskou a vírou "ve světlejší zítřky", nebo vírou v technický pokrok, vírou v spravedlnost, vírou, že něco dokážu (např. zvládnu vysokou školu). Věřící lidé svůj hlad po víře zahánějí svou náboženskou vírou, ti ostatní jsou odkázáni na různé náhražky. Víra je zkrátka víra, jen se projevuje různými způsoby.

Uvedu jeden známý příklad z naší minulosti. Pozdějšího prezidenta Gustáva Husáka v 50. letech před šibenicí zachránilo jen to, že se ke svým "zločinům" nikdy nepřiznal. Mimo jiné i proto, že skálopevně věřil myšlenkám komunismu a procesy v 50. letech vnímal jako jeden z omylů, jaké jsou pro dosažení komunistického ráje takřka nevyhnutelné. Ale kde se v něm ta až fanatická víra vzala?

Gustáv Husák vyrůstal v Doubravce. Dnes je to součást Bratislavy, v době jeho dětství to byla vesnice na okraji Bratislavy. A jako všichni vesničané pravidelně navštěvoval kostel a jako většina mladých kluků i on nějaký čas dělal ministranta. Mimochodem podobnou minulost měli takřka všichni komunisté na Slovensku, zejména ti, kteří pocházeli z vesnic všude po Slovensku. Např. i Vasil Biľak nebo pozdější slovenský prezident Rudolf Schuster, který byl před rokem 89 předsedou Kr

J. Kostelanský 29.11.2022 7:50

... před rokem 89 předsedou Krajského národního výboru. A také např. polistopadový slovenský ministr obrany Pavol Kanis, po r. 89 podpředseda tehdy nejsilnější levicové strany na Slovensku SDL. I proto byl vztah komunistů k Církvi a křesťanství na Slovensku před rokem 89 jiný než v Čechách.

Ale zpět ke G. Husákovi. Když se stal přesvědčeným komunistou, nemusel si v hlavě udělat až takový velký reset. Jen přešel na jinou vírou. Komunismus se mimo jiné označuje jako ateistické náboženství - se vším, co k tomu patří: nezpochybnitelné dogmy, prorokové a svatí (mimochodem věčně žijící jako Lenin :-)), sociální spravedlnost a rovnost, cesta do ráje, svátky, rituály atd.

Kdosi řekl, že to, že lidé přestali věřit v Boha, neznamená, že již nevěří ničemu, ale že jsou schopni věřit čemukoli. A to je přesně o tom. Když během Francouzské revoluce levičáci "zabili" Boha a křesťanství postavili mimo zákon, tak ten samý den povinně zavedli jiné náboženství - ateistické státní, které se vymáhalo pod hrozbou trestu smrti. Novým bohem se stala Republika. Kdo odmítl složit poslušnost novému bohu, byl popraven.

Malá zkouška správnosti. Proč ideologické experimenty různého druhu, co doslova terorizují západní civilizaci, vznikají a bují jenom zde a nikde jinde? Proč genderismus, sociální inženýrství nebo další -ismy nevznikly v islámské, hinduistické, budhistické, šintoistické kultuře nebo třeba v kultuře australských Aboriginců?

Jaký z toho já vyvozuji závěr? Jestli někdo opovrhuje náboženstvím a dělá z něho překážku "v pokroku lidstva" (což v diskusích není nic ojedinělého), tak tím vytváří podhubí pro vznik a růst různých náhražek víry v podobě ideologických šíleností všeho druhu. Jakákoli organizovaná společnost totiž pro svou existenci nutně potřebuje tmel, a tím je víra nebo ideologie. Ideologie ve své podstatě není nic jiného než víra v něco, víra v nějaké uspořádání společnosti.

R. Langer 29.11.2022 8:06

"Ateismus" je nesmyslný křesťanský dogmatický výraz označující automaticky za špatné všechny, kdo nemají tu "pravou víru" (ani omylem to není ten, kdo "ničemu nevěří"). Muslimové tam mimochodem nespadají, což o tom termínu už ledacos dostatečně vypovídá. ;-)

V. Kuhaj 29.11.2022 9:35

Tak hierarchii hodnot máte danou: nejvíc vadí křesťani, až pak současní progresivisti. Jako racionální člověk zkuste uvážit, jestli by se to pořadí - vzhledem k nebezpečnosti pro společnost - nemělo přece jen obrátit.

R. Langer 29.11.2022 12:03

Z čeho jste usoudil, že mi vadí křesťani? Mně vadí levičáci a pokrytci. ;-)

T. Hraj 29.11.2022 10:18

Atheista, jak z názvu vyplývá, je ten, kdo nevěří v boha.

R. Langer 29.11.2022 12:05

Ale jenom podle křesťanů. To je pouze JEJICH definice, jiná náboženství takou definici nemají. Ve skutečnosti to znamená i to, kdo věří v úplně jiného boha. Zeptejte se jich. ;-)

J. Kostelanský 29.11.2022 11:00

Myslím, že pojem ateismus hrdě zavedli právě ateisté, aby zdůraznili, že s Bohem nemají nic společného. ̈

Pro ateisty křesťané a Církev měli spoustu jiných výrazů - nevěřící, pohani, neznabozi, :-) heretici, odpadlíci od víry, ale i poetičtější zbloudilé duše.

A mimochodem, knězi se o ateistech ve svých kázních zmiňují jen zcela výjimečně, a již vůbec ne za účelem jich odsouzení nebo dokonce zesměšnění. To samé platí i o běžných křesťanech. Křesťanství je víra pro a o křesťanech. A ti si ctí principů "nesuďte, aby jste nebyli souzeni", nebo "nejdřív vyber břevno ze svého oka, a až pak hledej smítko v oku svého bližního", nebo "kdo z vás je bez viny, ať prvý hodí kamenem", nebo "nepovyšujte se, aby jste pak nebyli poníženi".

Nějaký posměch vůči ateistům, tak jak jej oni rádi vůči křesťanům užívají, je křesťanům zcela cizí. I ateista je totiž v první řadě člověk, který možná hledá životní pravdu.

R. Meišner 29.11.2022 11:51

pane Kostelanský, problém křesťanské víry je v tom, že věří bludům. což mohlo být docela roztomilé ve středověku, - nikoliv však dnes. a myslím že to od ateistů není posměch, jak píšete--spíše takový povzdech. nad tím, kolik energie lze věnovat nesmyslům. takže tak.

V. Kuhaj 29.11.2022 12:29

Čemu věříte vy?

R. Langer 30.11.2022 17:05

V selský rozum a v kritické myšlení. A ne, navzájem se to nevylučuje. ;-€

R. Langer 29.11.2022 12:07

On ve skutečnosti prakticky každý v něco věří, to se ale křesťanům nehodí do krámu, tak to zahrnou mezi "ateisty", i když je to nesmysl.

Mimochodem, fakt nevím, jaký je rozdíl mezi nesmrtelným trojjediným bohem, a Leninem, co je věčně živý. ;-D