18.4.2024 | Svátek má Valérie


PŘÍRODA: Znovu prodloužená Bečva

18.3.2021

Premiér i ministr zdravotnictví nám ukazují svoji razanci a smysl pro zodpovědnost, když za návštěvu restaurace či fotbalu odvolají ministra, náměstka či další vysoké úředníky.

Zajímavé je, že podobný smysl pro zodpovědnost neprojevuje ministr Richard Brabec v otázce ekologické havárie na Bečvě. Jakkoli ministr Brabec sliboval brzké odhalení viníka, ihned ujistil veřejnost, že viníkem není DEZA patřící do holdingu. Pak se ministr stáhl s odůvodněním, že se k věci nemůže vyjadřovat, aby nenarušoval policejní vyšetřování. K tomu policie později konstatovala, že na vyšetřování žádné informační embargo nebylo uvaleno a ministr klidně může veřejnost informovat. Brabcovo ministerstvo a jemu podřízená Inspekce životního prostředí z věci vyklouzly tak, že policii předhodily soudního znalce, který měl do 20. prosince loňského roku odhalit viníka. Znalec vzhledem ke složitosti úkolu požádal o prodloužení lhůty, ale zároveň informoval veřejnost, že viníka zná, DEZA to není, ale zatím nemá dostatek důkazů. A znalec minulý týden využil pandemie a požádal o další prodloužení lhůty. Nepřipomíná Vám to vyšetřovací komedii kolem Čapího hnízda?

Ačkoli veřejnost na demonstracích ve ValMezu volá po potrestání viníků, a když je neznáme, tak alespoň po odstoupení osob, které jsou za vyšetřovací šlendrián zodpovědní, ministr Brabec svým podřízeným věří! Odborníci se shodují na tom, že inspekce neměla vyhodit vzorky otrávené vody odebrané rybáři v prvních hodinách havárie, ale vrchní inspektor říká, že nejen že byly tyto vzorky odebrány neodborně, ale mohly být dokonce zfalšované! A všichni vidíme, že inspekcí odborné odebrání vzorků několik dní po havárii nepřekvapivě na viníka neukázalo!

Ještě jedna skutečnost je u havárie na Bečvě zajímavá. U protestů a demonstrací chybí ekologistické organizace. Ty nevládky, které se přivazovaly ke stromům na Šumavě, k vratům Temelína nebo k bagrům v severočeských dolech. Mrtvá Bečva je pro ně nezajímavá! Není to ale tím, že v blízkosti havárie se pohybuje DEZA z holdingu a ekologistické nevládky mají s holdingem dohodu o neútočení?

Takže za účast na fotbale nebo v restauraci následuje odvolání odpovědných osob. Ale otázku jedné z největších ekologických havárií posledních let, tuny mrtvých ryb a mrtvou řeku, se ministr Brabec pokouší „vysedět“. Možná je něco pravdy na šuškandě z jeho ministerstva, že kdyby teď někoho odvolal, dotyčný by mohl začít mluvit, jak to tehdy doopravdy bylo. Znalec bude šetření tak dlouho odkládat, až nakonec sdělí, že i když viníka zná, a DEZA to samozřejmě není, nemůže viníka bez přímých důkazů jmenovat, veřejnost už bude unavená a zahlcená jinými aférami, že na celou Bečvu, nevinou DEZU a mrtvé ryby zapomene.

Zkusme si vzpomenout na akčnost a razantnost ministra Richarda Brabce krátce po havárii a jeho současné několikaměsíční mlčení. A inspekce? Díky výše uvedenému další úřad na zrušení.

Tomáš Jirsa.