23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jarin 18.6.2007 8:31

jiný úhel

Je to celkem prosté - podnik Povodí je povinen udržovat regulovaný tok v kolaudovaném stavu (stavební zákon) a neregulovaý bez spadlých stromů omezujících odtok vody. Když přijde větší voda, hned všichni vyběhnou se zanedbáním povinností správce toku. Vlastník sousedního pozemku žádá v případě přirozené změny trasy koryta nebo při zaplavení náhradu škody - po Povodí. Ekolog chce zadržet vodu v krajině a vlastnictví, zodpovědnost a peníze ho nezajímají (leda když si fakturuje odborný posudek). Lidi, co tam nebydlí, chtějí přírodu, ale přiměřeně, nemají rádi vysokou trávu a kopřivy, když jdou kolem potoka. Lidi, co tam bydlí, chtějí mít klid a nesnáší rady typu ochraňte se sami (vodní zákon) nebo se odstěhujte. Rybáři nesnáší stromy - zachytávají se tam vlasce. Stavební firma chce zakázku. Politik chce být zvolen.

A nikdo dnes neřekne - tohle území se jednou za 5, 10 let zaplaví a basta fidli. Jde totiž o náhrady škod zemědělcům, soukromníkům, o peníze na komáří postřky, o žaloby za psychickou újmu. A ty peníze nikdo dát nechce.

A proto především  Povodí často na nátlak obcí  pořád regulují a upravují. Ne proto, že by je to bavilo, ale prostě jednak to mají ze zákona, jednak taky potřebují alibi. Nikdo se jich nezastane. Loni ze dne na den odvolal Paroubek ředitele Povodí Moravy na nátlak znojemského starosty Balíka. Nejprve bylo důvodem nezvládnutí povodně, po přezloumání to přeformulovali na nedostatečnou komunikaci s veřejností.

R 15.6.2007 20:37

koryto

Přerov a Troubky atd jsou už dost nízko. Nad nima už je zmeliorovaných kilometrů... Po každé povodní, která v takové rovinaté oblasti udělá škody by se měli občané sebrat a zmapovat ty rovná koryta nad nimi a případně chtít, aby v řece nad  nimi něco s těmi rovnými vybetonovanými koryty udělali.  Místní řeka taky. Ještě před takovými 30 - 40 lety byla naše vesnice prakticky první místo, kde se poprvé řeka trochu více rozlévá po toku z hor. Řeka tekla v pohyblivém korytě až 200 metrů širokém s různými rameny mezi vrbami a podobnými listnáči. Při velké vodě se rozlévala po rovině, donesla bahno a dělala problémy lidem, co si odvážili postavit baráky na rovině kilometr od řeky. Ale taky donesla plno štěrku, který se těžil, a používal do betonu. No nic. Před asi 30 lety koryto řeky prohloubili o dva metry až na kamenné podloží a od té doby sice žádné baráky nezaplavuje, ale taky nic neusazuje. Velká voda jde šupem níž, štěrk asi končí v Odře před Ostravou a hlína v Polsku.

maiden 15.6.2007 19:49

Ono je to tezky,

a to v tom smyslu, ze od doby, kdy se skoncilo s provadenim jadernych pokusu v atmosfere a vypoustenim kdejakych tovarnich svinstev do rek, tak vlastne nemaji ekologove do ceho pichnout. Mozna tak ty velryby. Predpokladam, ze idealni stav kaceni stromu tvori podle ekologu smutecni obrad na brehu reky a vyznamenani "Za zasluhy" z rukou samotneho pana prezidenta. Vzhledem k tomu, co stromu je si kovorytci prijdou na docela slusny prachy.

Psí vrah Čumil 15.6.2007 16:58

No, ona ta Bečva je trochu záludná voda -

a Troubky si ji docela dobře pamatují... A to se na ní dělá, nepletu-li se, od počátku 20. století, takže to může být příprava dalšího kroku úprav. Jo, chamtiví Hanáci veklókle lese, habe mělě půdu, tož ji majó. A problém s Bečvou taky. Mimochodem, pane autore, kousek nad Přerovem máte od povodně zachovaný přirozený úsek řeky, včetně břehulí... Bádá tam ČAV.

jaroslava majerová 15.6.2007 11:35

mám naprosto stejné zkušenosti s kanalizováním potoka Rokytka v Praze-Kyjích ... :-((

původní koryto, které bylo sice zřejmě v předminulém století uměle napřímeno ale se zdravým a funkčním břehovým porostem bylo na březích obloženo kamenem v drátěných koších a místy vydlážděno .... naprosto nesmyslně vyhozené veřejné peníze, které se legálně přesunuly do soukromých kapes ... zbytečnosti a nesmysly ...:-/

rdu 15.6.2007 10:47

Regulace

Pocházím z Přerova a zmíněnou oblast dobře znám. Jsem nakloněn věřit autorovi, že zmíněná zhovadilost se skutečně připravuje. Nebyla by první.

Miloš Zfrantišku 15.6.2007 10:46

Zkuste se dotázat

na Hradě. Tam Vám bude sděleno, že se jedná pouze o přetváření přírody člověkem a že bez člověka stejně žádná příroda neexistuje.

K. 15.6.2007 9:53

homo sapiens

Hm, takže homo sapiens zničí řeku, odevede vodu (regulace zrychluje odtok vody z krajiny) a pak velmi inteligentně chcípne uprostřed pouště. Jo jo, to je prostě homo sapiens :-D

honzak 15.6.2007 9:28

zase jeden, co si myslí

že nějaký průkaz ochránce přírody je patent na rozum. Jdi ochránče k investorovi a vyžádej si dokumentaci, zaplať, prostuduj a potom teprve piš plamenné články! Můžeš mít i pravdu, ale argumentace ledňáčkem je dosti chabá. V přirozené soutěži druhů o přežití (argument, který melounisti zhusta používají) má holt ledňáček proti homo sapiens trochu smůlu. I když jsem ho viděl např. u Bělečského potoka v Zadní Třebáni....

Milovníkům přírody položím závěrem konkrétní otázku - co se děje se sojkami? Už 3x jsem musel fest brzdit na kole, abych nepřejel sojku, stojící na silnici! Za 40 let intenzivního ježdění se mi to stalo letos poprvé.

balthasar 15.6.2007 9:56

Re: zase jeden, co si myslí

Nejspíš z vás blbnou, mistře ..;-)

Vlado 15.6.2007 10:32

Re: zase jeden, co si myslí

Původně plaché sojky se začaly stěhovat do okolí lidských sídlišť a dokonce i do měst tak, jak to před několika lety před nimi začaly dělat straky. Prostě oba druhy havranovitých ptáků začaly obsazovat novou niku.

Miloš Zfrantišku 15.6.2007 10:51

Re: některé druhy

nevydržely lidský atak, několik málo druhů jako právě sojka, se dokázaly přizpůsobit. Smutná realita.

Míla 15.6.2007 14:07

Re: Re: některé druhy

U nás vyhnaly všechny malé ptáky, sýkorky, vrabce, červenky...jen samá straka a sojka, která z nedalekého dubu posbírá žaludy a poschovává kolem. Všude nám rostou duby.

Radek Baumann 15.6.2007 10:56

Re: zase jeden, co si myslí

Se strakama je to podobné... U nás operuje "banda" pěti strak a už se jim povedlo vyklovat dvě díry do zateplené fasády a jak to sleduji, nehodlají v tom přestat. Další věcí je, že zahnaly holuby, vrabce i hrdličky, takže mimo nich už není u nás vidět jiný pták... Před patnácti lety něco nemyslitelného :-/

Šerlok Homeless 15.6.2007 11:54

Re: zase jeden, co si myslí

Proti homo sapiens, co sedí na ředitelství Povodí Moravy, má smůlu nejen ledňáček, ale i občan Přerova a okolí a jeho děti. (Y)

jara cimrman 15.6.2007 18:07

sojky

....priste pred sojkama nebrzdete, klidne ji prejedte, potom oskubat, vycpat nadivkou a pect asi hodinu v troube....bude-li cas, zeptejte se ji, jak je stara, abyste vedel jak dlouho se ma pict v ty troube....jako prilohu doporucuju smazeny brambory a brusinky....nezapomenout na pivo....s pozdravem, "At zijou sojky, ale jen vocad az pocad."...Vas Jara Cimrman

V.Topinka 18.6.2007 11:53

Re: sojky

Dobrá úprava sojky je také pouhé uvaření - problém je se škubáním peří. Sojek je nyní opravdu hodně, jsou totiž chráněny "melouny" a jako každý havraňák je patřičně mazaná a přesně ví, kde už je mimo dostřel.

jiří 15.6.2007 9:10

je to prasárna

Jsem z těch, kdo to tam zdá, ale je to u Přerova a tam se děje spousta takových lotrovin, které slouží jen k tomu, aby si někdo vyvolený nahrabal peníze. Příroda a potřeby občanů jsou na posledním místě. Přerovu se tak plným právem říká Vepřov.

Dave A. 15.6.2007 8:27

Postup

Tak hlavně musí někdo zajít na OŽP a VPÚ a nechat si udělat kopie všech správních dokumentů, které se toho týkají. Pak se dá teprve k tomu něco říct.

Ke kácení dřevin musí být závažný důvod, pochybuju, že jím je průjezd stavební techniky.

Šerlok Homeless 15.6.2007 8:45

Re: Postup

Kácení dřevin není vše. Větší průser je to, proč se tam má ta stavební technika dosta. On by měl být závažný důvod i ke stavebním úpravám břehů. Otopení dotací a závažným důvodem není. ;-O

terra 15.6.2007 10:11

Re: Re: Postup

Tím "závažným důvodem" není opravdu průjezd těžké techniky, ale tzv. "údržba toku", kterou je správce toku povinen provádět ze zákona. A když si (jako Podniky Povodí) pod slovem údržba představuje především regulaci - zahlubování, opevňování a napřimování, tu techniku tam podle  svých představ potřebuje. Jádro pudla je v tom, že to, co jsem právě popsal, je všechno jiné, jen ne údržba toku - to jsou tvrdé vodohospodářské úpravy. Jenže zkuste to vyložit odpovědným osobám z Podniku Povodí...  

Šerlok Homeless 15.6.2007 11:50

Re: Re: Re: Postup

Suhlasím s Vámi až na jedno: "... a nemusí se za ním nutně skrývat peníze - kupodivu". Jsem přesvědčen, že za Vámi popisovanou "nechápavostí" se opravdu peníze skrývají. Při rozumné a šetrné údržbě by totiž přes tento státní podnik protékalo méně peněz. Voda musí protéci co nejrychleji a přehledně, aby peníze tekly přes prsty těchto lidí v co největším množství a nepřehledně.

Ti lidé to nemohou nepochopit  prostě proto, že pochopení by znamenalo menší peněžní toky přes jejich prsty, menší vliv na toky peněz. Jestli si opravdu myslíte, že za tím peníze (resp kontrola nad jejich přerozdělováním) nejsou a že pomůže osvěta směrem k těmto lidem, tak jste  naivní. :-(

Šerlok Homeless 15.6.2007 12:59

Oprava

Ti lidé to nemohou pochopit  ...

Eva D. 15.6.2007 19:07

Re: Re: Re: Re: Postup

Souhlasím. Úplně a stoprocentně. Sama jsem jako svého času zastupitelka neměla zájem to stavět si  nějaké ty "pomníky", které si mnozí zastupitelé v obcích tak rádi stavějí, ale právě o věci, jako je údržba a ochrana životního prostředí tady a teď,  hospodárně a důsledně. Hodně jsem se tenkrát naučila a přišla o mnohé iluze. Včetně iluzí o některých pracovnících ochrany přírody, bohužel. Peníze plus v malých obcích navíc vztahy, kolem toho se točí vše.;-(

Eva D. 15.6.2007 18:57

Re: Postup

Ke kácení dřevin musí být závažný důvod, ale pro toho, kdo dodržuje zákon a v případě, že ten, kdo povoluje, nenajde ten závažný důvod tam, kde ten, kdo kácí, potřebuje. V místě, kde bydlím, jsme prostě ráno odešli do práce a odpoledne jen koukali, kolik stromů v sídlišti bylo pokácených. Když se lidé ptali, tak prý proto, že se má dělat nová úprava zeleně a tak se ten nálet odstraní. Jsou to cca 4 roky, nová úprava nikde, ale ten nálet chybí všemu ptactvu, které tu hnízdilo a zastavovalo se cestou na jih či sever. Ten nálet byly dvacetileté stromy a keře. Mnohé z nich zasadili lidé sami, protože když se sem stěhovali, byla tu jen hlína, z níž čouhaly sem tam dráty a kousky betonu... 

Jabo 15.6.2007 7:00

takhle to funguje

článek neobsahuje vyjma určení lokality jedinou konkrétní věc a přesto jsou všichni hned proti ve jménu ušlechtilých ideálů

já netvrdím, že zamýšlená stavba je ideální, ale nemám znalost místních poměrů, nemám přehled o rozsahu, nevím z čeho to vychází a kdo to financuje, takže to přece nemůžu komentovat

navíc taková věc jde přes vodoprávní úřad, stanovisko dává mimo jiné ochrana přírody, takže představa o tom, že si někdo něco jen tak udělá, aby utopil peníze je naprosto scestná. Povodí není soukromá firma, aby si dovolilo nějaké černoty a peněz se mu podle stavu řek v naší oblasti asi příliš nedostává

Honza42 15.6.2007 7:24

Re: takhle to funguje

První dva odstavce dobrý, ale ten třetí? Pochopte, že bagr je od toho aby bagroval. Z obecní politiky znám to, že se dělají věci proto, že na ně někdo dal peníze a určitě ne proto, že je to potřeba.

Claudio 15.6.2007 7:42

Re: takhle to funguje

 To máte pravdu! Nemůžete to komentovat, protože jako převážná část obyvatel nemáte ŽÁDNÉ informace o zamýšlené úpravě. To je právě odvěký problém - načalstvo se rozhodlo regulovat a občan je jaksi mimo, nemá žádné informace. A výsledky? Povětšinou narovnané vodní toky s upravenými koryty dorovna buldozery, vykácené porosty kolem toků, z lomového kamene nasypané zpevnění břehů. Ptáčka a rybku nevidět. Ani ty děcka nemají svoje místečka na koupání a ono v tak nízkém stavu vody ani se koupat nejde.

 Občané se k této regulaci nerozhodnou. Nikdo se jich na nic neptá. Všechno odklepne kdesi nějaký byrokrat a povodí provede. Protesty jsou vždy pozdě, protože už někdo rozhodl.

 Kdo něco ví o přirozeném toku řeky a potoků, životu v nich a jejich okolí, ten se musí pozvracet nad tak bezohledným zásahem do přírody. Kdo vymyslel tak pitomou regulaci vodních toků? Vždyť je to zločin! A jak je vidět, ani příchod Zelených do vlády nezastaví stupiditu ničení přírody. Ekodaně nám přírodu nijak neochrání!

terra 15.6.2007 10:07

Re: takhle to funguje

Jabo, souhlasím, Povodí Moravy je stejně jako ostatní správci státní podnik podléhající MZe. Ale má dodnes velmi rozdílný výklad jak zákona o ochraně přírody a krajiny, tak zákona o vodách, pokud jde o pravomoci správce při tzv. "údržbě toku". Žasl byste, co všechno se dá schovat pod slovo "údržba..." a Povodí žádnou černotu vůbec nepotřebuje. Škody stačí napáchat i to, co v důsledku těchto výkladů zákonných pravomocí provede naprosto legálně...

Petrson 15.6.2007 15:24

Re: takhle to funguje

Taky mi chybí relevantní informace v tomto konkrétním případě. Nicméně pokud je úprava vedena jako "protipovodňové opatření",jsi bohužel se svým výčtem připomínkujících úřadů poněkud mimo.Tzv. "protipovodňová opatření",jak se krásně nazývají tyto brutální a víceméně u nás celoplošně, už dlouhá léta po záplavách provozované regulace (v naprostém rozporu se svým posláním v názvu), jsou zásahy, které legislativa zastřešuje volně řečeno jako "veřejný zájem". Z toho plyne, že žádné ostatní složky, jakýmkoliv způsobem na vodách participující (OP, ryb. svazy...) nemají právo se k rekonstrukcím vyjadřovat v připomínkových řízeních, není třeba vyhlašovat výběrová řízení. V praxi to tedy znamená, že pro investory jde o velmi výživné sousto ze státních či evropských dotací. Projekty jsou "tvořeny" tak, že se bohužel klade důraz na maximální užití drahých stavebních materiálů (beton, kámen, písek) a těžké techniky. Čemuž pak zásahy v terénu odpovídají: budují se rovná, vyšutrovaná a betonovaná koryta, která - jak zde již trefně někdo podotknul níže - opravdu mají jediný účel, resp. dva: jednak prostavět co nejvíce státních peněz (o to vyšší je pak provize investora a zároveň šance nějaké ty milionky zašantročit), jednak upravit tok tak, aby opravdu sloužil jen jako dopravník vody z bodu A do B. Ohledy se berou jen na spotřebu vody vodárenskými nádržemi, potřeby lodní dopravy, vodních elektráren atd. Příroda, potažmo její ochránci zde bohužel mají pramalé šance vůbec vznášet námitky, natož účinně zasahovat proti molochu podniků Povodí, které jako jedna z mála organizací u nás od minulého režimu prakticky neprošly změnami, čemuž naprosto odpovídá jejich vpravdě příšerný postup. Vodní sít je pro ně pouze potencionálním zdrojem hospodářského využití, nic ostatního v tomto sobeckém chápání nemá místo. I elementární, v civilizovaných zemích běžně dodržovaná pravidla např. o výřadu stromů, ochraně hájených druhů bylin či živočichů,  jsou zde naprosto běžně a bez skrupulí porušována.