PŘÍRODA: Tzv. úprava břehu Bečvy
Značení převažovalo v červené barvě, a proto jsem se představil i s průkazem ochrany přírody a vznesl dotaz, proč a ve jménu koho tak konají. Na dotaz, kdo z nich je dendrolog (znalec stromů), mi sdělili, že nikdo. Jsou Povodím Moravy pověřeni označit stromy zcela zdravé, a to třeba i 50-80leté, a keře, které zde přirozeně zpevňují břehy, z důvodu vykácení, aby bylo místo na provoz těžké techniky nutné pro úpravy břehů.
A zde je otázka: proč? Proč takto bezohledně a necitlivě zasahovat do povodí Bečvy, když koryto řeky je v této podobě po celé století i po ničivé povodni v roce 1997. Rozhodně doporučuji všem odborníkům, jak z Povodí Moravy, tak z Magistrátu města Přerova, aby zrušili takové nesmyslné rozhodnutí, ve kterém někdo hodlá utopit naprosto neúčelně značné finanční prostředky (pravděpodobně z fondů EU). Máme v těchto místech zdokumentováno pravidelné hnízdění ledňáčka říčního, zabydlel se v této lokalitě datel, strakapoud, žluva, žluna, značné množství zpěvného ptactva. Nedílnou součástí jsou obojživelnící, po mnoho let zde žijí ondatry, již druhý rok sledujeme bobra evropského, kterému se u nás pravděpodobně zalíbilo.
Všechno samozřejmě nestačím popsat, ale každému rozumnému člověku musí být jasné, že i tato lokalita musí být ochráněna před nepromyšlenými zásahy společnosti a zachována pro další pokolení našich obyvatel.
Přerov. 9. června 2007