18.10.2021 | Svátek má Lukáš


PŘIPOMÍNKA: Dnes je pracovní sobota

22.11.2007

Dnes je pracovní sobota. Vzhledem k menšímu skluzu plnění pětiletého plánu vyhlášeného na XXII. mimořádném sjezdu KSČ poslechli dělníci, rolníci i pracující inteligence výzvu generálního tajemníka ÚV KSČ Miroslava Štěpána při projevu k 90. výročí VŘSR a radostně přijali nové socialistické závazky ke zvýšení produktivity práce dnešní mimořádnou směnou bez nároku na mzdu.

Dělnící z Brigády socialistické práce Nové huti Klementa Gottwalda v Ostravě si jedomyslně odlasovali urychlení dodávky kvalitní oceli pro spřátelenou KLDR, která ji nutně potřebuje pro výrobu obranných raket dlouhého doletu nesoucích jaderné hlavice, neboť neustálé provokace amerických imperialistů potřebují ráznou odpověď socialistického tábora míru.

Družstevníci JZD Rudá záře ve Lhotě dnes zahájí výstavbu velkokapacitního kravína pro 3000 dojnic, čímž reagují na momentální nedostatek mléka a másla v našich obchodech. Ministerstvo hodpodářství tento jev přisuzuje jeho vykupování turisty z kapitalistické ciziny, kde máslo podražilo tak, že některé děti z chudých rodin nezaměstnaných již mají tuto pochoutku jen o vánocích. Našim občanům pak osobně ministr hospodářství Marián Čalfa slibuje, že máslo se vrátí na pulty již během příštího roku.

Inženýři mladoboleslavské automobilky budou během dnešního dne stále pracovat na vývoji nové koncepce vozu Škoda Favorit 120 Lux, na kterém spolupracují se soudruhy ze závodu U.A.Z. v SSSR. Bude to opravdu výstavní kousek pro stále se rozvíjející trh RVHP. Novinkou bude provedení v žádané černé barvě, možnost dokoupení centrálního zamykání s dálkovým ovládáním a ve výhledu je též verze s náhonem na všechna čtyři kola, která by měla přijít do výroby někdy kolem roku 2010. Měli by se také zabývat problémem s dodávkami automobilů do prodejen Mototechna, kde se stále nedaří snížit lhůtu dodávky objednaného kusu pod 36 měsíců.

Pracovníci národního podniku Papírny Harmanec si předsevzali při dnešní směně vyrobit o 20 000 roliček toaletního papíru více, aby konečně byly splněny dodávky alespoň pro základní školy, kde již od počátku nového školního roku chybí a děti si musejí nosit vlastní hygienické potřeby z domova, což většinou řeší nastříhaným denním tiskem.

Svým dílem k budování a obraně naší socialistické vlasti přispějí i pohraničnící z vojenského útvaru ve Vranově nad Dyjí, kteří se při dnešní mimořádné směně budou věnovat opravám drátěného oplocení na hranicích, které chrání naši vlast před západoevropskými válečnými štváči.

Komunistický přístup zvolili i příslušníci Pohotovostního pluku VB. Všichni jako jeden muž nastoupili dvacetičtyřhodinovou službu, neboť se v Praze očekávají protistátní demostrace různých antisocialistických živlů, kterým je trnem v oku naše společenské zřízení a kteří, podporováni štvavými vysílačkami Hlas Ameriky a RSE, chtějí rozvracet naši cestu k zářným zítřkům. Vzhledem k tomu, že na ÚV KSČ docházejí tisíce žádostí od ZV KSČ kvůli zabezpečení klidu na práci, byly do hlavního města povolány i ozbrojené pluky Lidových milicí. Republiku si rozvracet nedáme!

Pracovně stráví dnešní den i představitelé vlády a strany. Ministr zahraničí Vasil Biľak přivítá na Pražském hradě delegaci soudruhů z Komunistické strany Itálie a předá jim vánoční dárečky v podobě žvýkaček Pedro a oplatek Dukla pro chudé děti italských dělníků z továrny Ferrari.

Prezident republiky Miloš Jakeš pak pronese slavnostní projev v ČST a na rozhlasové stanici Hvězda. Zde je jeho znění:

"Soudruzi a soudružky,
je tomu právě 19 let, co naše socialistická vlast znovu přežila díky rozhodnému zásahu lidové armády a Veřejné bezpečnosti další pokus kontrarevolucionářů o převzetí moci. Zaprodanci západu v čele s představiteli takzvané, po roce 1989 rozpuštěné, Charty 77, dokázali na chvíli podlomit jednotného komunistického ducha našich obyvatel. Obzvláště se jim to podařilo u mladých naivních studentů a milióny vydělávajících zpěváků a herců.

Avšak naši rodnou stranu nezlomili. Kdopak si dnes vzpomene na nějakého Mejstříka, odpykávajícího si spravedlivý trest v mírovské věznici, Šimona Pánka, emigranta, promlouvajícího každý týden z Mnichova na vlnách Rádia Svobodná Evropa, druhořadého herce Kňažka, topícího dnes v kotelně na sídlišti Petržalka v Bratislavě, rádobyzpěvačku protestsongů Martu Kubišovou, která dnes pracuje jako uklízečka na veterinární ošetřovně, či jakéhosi Václava Malého, který byl opět minulý týden odsouzen za svoji protistátní činnost k pěti letům v nápravně výchovném zařízení? Myslim, soudruzi, že nikdo. Nejpádnější odpovědí jim jistě byly letošní volby do zastupitelských orgánů, kde jednotná kandidátka NF složená z členů KSČ, ČSS, ČSL a KSS dostala obvyklých 99,8%!

Byli však i tací co se dokázali poučit z chyb. Soudruh Václav Havel, ředitel Vinohradského divadla, soudruh Jiří Dienstbier, nový velvyslanec ČSSR ve Francii, soudruh Petr Pithart, profesor na VŠ politické ve Vokovicích, soudruh doktor Pavel Rychetský, soudce obvodního soudu pro Prahu 1, a další. Pochopili vymoženosti socialistického zřízení a dokázali se tak nějak zařadit a najít správnou cestu, aby nezůstali sami jako kůl v plotě.

Naše Národní fronta v čele s KSČ již nikdy nenechá ztroskotance pomlouvat výdobytky našeho všelidového plánovaného národního hospodářství. Dle zprávy, kterou mi dnes doručil náměstek ministra hospodářství soudruh Bohuslav Sobotka, je velkým úspěchem naší vlády, že dokázala na předvánoční trh zajistit dostatek kubánských pomerančů, takže státní podnik Ovoce-Zelenina může každé hospodyňce prodat celé dva kilogramy tohoto lahodného ovoce. Jejich prodej bude zahájen již v pondělí 3. prosince a skončí až ve středu 5. prosince s příchodem svátku Dědy Mráze.

V prodejnách Kovomat se také dočkáme novinek ze Sovětského svazu. Nový typ bicyklu Ukrajina s přehazovačkou, barevný televizor Junosť II. s úhlopříčkou obrazovky 61 cm a celosvětově uznávaný úspěch sovětských vědců - osobní počítač Glasnosť, který bude mít již zařízení pro přehrávání takzvaných CD. Bohužel, poptávka po těchto sovětských výrobcích je taková, že budou k dostání jen ve dvou prodejnách v Praze a po jedné v Brně a Ostravě, kde by však mělo být zabezpečeno alespoň pět kusů od každé výše jmenované položky, část importního souběhu se pak objeví na pultech prodejen Tuzex s.p.

Soudruzi z NDR si pro prodejny státního podniku Drobné zboží připravili inovovanou sérii plastových talířků, lžiček a kelímků, které jistě pomohou ozdobit v mnohých rodinách sváteční tabuli. Spolu s dodávkou tohoto zboží se podařilo řediteli státní obchodní společnosti Export-Import soudruhu Vojěchu Filipovi zajistit 20 kusů nad plán populárního automobilu Trabant ve verzi Super de Luxe s ozdobnými kryty kol.

Pozadu však nezůstávají ani dělníci z našich domácích továren, dolů, hutí, ba i provozoven společného stravování. Například na celý listopad připravil středočeský Závodní výbor ČSS při státním podniku Reastaurace a jídelny pod vedením soudruha Jiřího Paroubka ve svých zařízeních Dny ruské a sovětské kuchyně. Spokojení zákazníci si tak budou moci pochutnat na oblíbeném boršči a dalších gastronomických specialitách sovětských kuchařů. Dle vyjádření soudruha předsedy tak důstojně oslavíme Měsíc československo-sovětského přátelsví i výročí VŘSR.

Soudružky z výrobního družstva Igra však nechtějí zapomenout ani na naše nejmenší jiskřičky a pionýry. V hračkářstvích si tedy letos děti mohou vyhlédnou pod stromeček novou sérii dřevěného hrdiny Ivánka z populární televizní pohádky Mrazík, ale dokonce i jako úplnou novinku jeho manželku Nastěnku! Na následující roky slibují soudružky inženýrky z vývojového oddělení i Babu Jagu a dědečka Hříbečka. Jen aby na vás Děda Mráz pod stromečkem nezapomněl, že, milé děti?

Abychom však jen nechválili a imperialističtí štváči nás nemuseli osočovat ze zatajování dílčích neúspěchů a nesvobody slova. Jak vás, soudruzi a soudružky, již informoval denní tisk, proběhla akce VB v ulicích Prahy před prodejnami Tuzex. Byla pozatýkána skupina pokoutných směnárníků západoevropské a americké měny v čele s pány Mrázkem, Kočkou a Pitrem. Všichni jmenovaní jistě dostanou spravedlivý trest za poškozování socialistického hospodářství.

Také týdeník Tvorba již informoval o protistátním vystoupení některých hudebně zábavných skupin na Festivalu politické písně v Sokolově. Podívejte, soudruzi, ať si tady Hanka Zagorová, Helenka Vondráčková, Karel Gott nebo orchestr Františka Janečka zpívají o svých diskotékách, ale politika do umění nepatří. Nemůžeme přeci tolerovat různá hašišácká seskupení hulákající ódy na americký imperialismus a naopak hanící naši dělnickou třídu a socialistické společenské zřízení. Už jen ty jejich názvy - Jasná páka, Visací zámek, Pumpa, Šanov 1, cožpak to je mladé komunistické umění? Jak však slíbil předseda ÚV SSM soudruh Stanislav Gross, nic podobného se již opakovat nebude a tyto živly si delší dobu budou moci hrát jen doma v garáži.

Na závěr mého projevu mi, soudružky a soudruzi, dovolte i malé poděkování. Jak víte, ústřední ředitel Ústavů nápravného zařízení ČSSR soudruh docent doktor Miroslav Grebeníček, kandidát věd, obratným vyšetřováním ve věznici Praha Ruzyně odhalil další rodící se protistátní skupinu, která snad měla v úmyslu za pomoci emigrantských spolků a štvavých vysílaček vydat jakýsi pamflet urážející naši komunistickou stranu a její představitele. Ve spisku nazvaném Charta 2007 lživě pomlouvali nemožnost obyčejných lidí vycestovat na západ a údajné nedodržování svobody projevu a shromažďování.

Tito noví chartisté však narazili na tvrdou pěst dělnické třídy. Pracovníkům Státní bezpečnosti se za pomoci jejich občanských důvěrníků podařilo kolaborantskou buňku zpacifikovat a všichni, jejichž podpis se na pamfletu objevil, již dnes obývají cely výše jmenovaného nápravného zařízení. Čest poctivé práci našich bezpečnostních složek!

Všem správně smýšlejícím soudruhům a soudružkám tedy děkuji za poslech a přeji pěkné prožití zbytku dnešní neplacené směny. Na oslavu jejich budovatelského nadšení zařídilo ministerstvo kultury pod vedením soudružky Kateřiny Konečné slavnostní program na obou kanálech Československé televize. První program uvede ve 20 hodin sovětský film Jak se kalila ocel a poté zábavný program televize NDR - Ein Kessel Buntess, na dvojce se jistě potěšíte vystoupením sovětské hudební a zábavné skupiny Vesjolyje rebjata a další částí seriálu Muž na radnici.

Děkuji Vám za pozornost. Ať žije KSČ, ať žije nerozborné přátelství se Sovětským svazem!"

Vysvětlivky pro narozené po roce 1989:
* KSČ - to samé, co dnešní KSČM, jen měli v ústavě zaručené vítězství v jakýchkoliv volbách
* VŘSR - volby po bolševicku, převzetí moci komunisty v Rusku roku 1917
* RVHP - něco jako volný trh socialistických států, bohužel většinou nebylo obchodovat s čím a za co
* Mototechna - prodejny, kde se měly prodávat automobily, ty však tam žádné neměli, takže, když se roznesla tajná zpráva, že nějaké přivezou, bivakovali před jejím vchodem koupěchtiví zákazníci ve spacácích i několik dní
* VB - Veřejná bezpečnost, komunistická policie, která měla v popisu práce například i sledování délky vlasů nekomformních spoluobčanů
* RSE - Rádio Svobodná Evropa, rozhlasová stanice vysílající z Mnichova, důsledně rušená z důvodu podávání pravdivého zpravodajství o životě v ČSSR, takže, kdo měl tu odvahu a naladil si ji, mohl mezi praskáním, vrčením a hučením uslyšet například Karla Kryla, ale její poslech byl trestný
* NF - Národní fronta, spolek pro udržení jakési představy o demokracii v ČSSR, jako že bolševici zde nevládnou sami, proto vždy ve volbách byli na jediné kandidátce i představitelé dalších s komunisty kolaborujících partají, například ČSL - dnešní KDU-ČSL a ČSS (Československá strana socialistická), dnes zaniklá, nejznámějším bývalým členem je jeden z jejích nejvyšších funkcionářů Jiří Paroubek
* Volby do zastupitelských orgánů - před rokem 1989 jste měli možnosti jen dvě. Buď jít k volební urně a hodit tam bolševickou kandidátku výše popsané NF, nebo k volbám nejít, za což však hrozila šikana StB s možností skončit až ve vězení. Proto se volební zisk KSČ a jejích soudruhů z NF pohyboval vždy v rozmezí 99 - 100 %
* StB - komunistická tajná policie pracující dle vzorců vypracovaných takovými tyrany jako Stalin, Lenin apod. Měla spoustu aktivních udavačů z řad obyčejného obyvatelstva.
* TUZEX - prodejny kapitalistického zboží pro vyvolené, kteří měli přístup k cizí měně. Neplatilo se zde socialistickými korunami, ale dolary, markami anebo poukázkami, lidově zvanými bony. Například obyčejné džíny nebylo možno sehnat nikde jinde. Pro dnešní mládež odchovanou hypermarkety asi stejně nepochopitelné jako většina tehdejších reálií.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.