PRÁVO: Země exekucí a exekutorů
Do zaměstnání u nás chodí 4,8 miliónu lidí. Pokud odhlédneme od možnosti, že na něčí majetek je vyhlášena exekuce vícekrát (i to se děje, ale statistika není k dispozici), je to už pomalu každý desátý. Máme tedy zjevně "exekuované jedince" všude kolem sebe: drží se vedle nás tyče v tramvaji, jsou to kolegové v práci. Mlčí a nechlubí se tím. Stále více se exekuují účty v bankách a spořitelnách, včetně třeba stavebního spoření.
Lačné impulsy k exekucím dává i stát: správy sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna, ale i radnice - třeba kvůli odvozu odpadků - a Česká televize kvůli televizním poplatkům, dopravní podnik kvůli nezaplacené pokutě, ČEZ kvůli dlužné elektřině... (Naopak bankovní subjekty vyhlašují exekuce poměrně nerady.)
Nepřehání se to trochu? Nebude mít za chvíli exekuci každý druhý? Jistě, pořádek máme mít všichni i v drobných účtech. Po čtyřiceti letech reálného socialismu, kdy bylo všechno všech a kdo nekradl, okrádal rodinu, po 90. letech s jejich bankovním socialismem a gulášovým kapitalismem, je správné důsledně vymáhat právo.
Jenže v Česku jako by to platilo hlavně vůči nejmenším neplatičům. Jako by pořádek a disciplína musely fungovat v nejnižších vrstvách, zatímco od určité částky nahoru už nikoli.
1. Přestože tzv. náklady transformace činily přes pět set miliard korun, sedí ve vězení pramálo odsouzených tunelářů. A kolik exekucí bylo vyhlášeno na jejich majetek? Od jaké výše dluhu se lidé stávají beztrestní a nepostižitelní? Od sto miliónů, od dvou set? Jsou v této zemi velkopodnikatelé - a Tomáš Pitr není výjimkou -, kterým nelze nic exekuovat, protože oficiálně nic nemají.
Již profesor Parkinson psal, že když se rozhoduje o statisícových položkách, jsou jednání dlouhá a obšírná, a když se jedná o sta miliónech či miliardách, je hotovo za pár minut. Potíž je, že v Česku to platí i pro vyšetřování. Troufám si tvrdit, že nejen proto, že si tyto částky policisté a státní zástupci nedovedou představit.
2. Mirku Topolánkovi byla exekuce na vlastní majetek kvůli dluhům firmy VAE odpuštěna, protože byl "nadějný politik na vzestupu". Firma VAE i Topolánek tvrdí, že původní dluh i s úroky byl splacen a že dluhy firmy VAE už spočívaly jen v nedoplaceném penále. Tuto zkušenost má ale i mnoho obyčejných exekuovaných. Původně dlužili pár set, se sankcemi to však vyskočilo na pár tisíc.
3. Žijeme v zemi, kde vláda požádala prostřednictvím ministra financí hlavu státu o milost pro bankéře z Nomury. Ve Spojených státech sedí přitom ve vězení již desítky bývalých miliardářů, aktérů vlny skandálů kolem Enronu, Tyco a WorldComu.
A pak je tu ještě další rovina. Pravomoci exekutorů jsou v České republice velmi vysoké, mohou vám vybílit byt i ve vaší nepřítomnosti. Množí se případy chyb a omylů. Pokud se exekuovaný majetek draží (často se pak děje velmi rychle), je zde otázka transparentnosti a korupčních vazeb. A jaká je sociální rovina věci? Není na čase vyplácet exekuovné? Jak se lidé dostanou k dávkám a důchodům, když mají exekuci na účtu?
HN, 15.12.2006