PRÁVO: Zbavit neplatiče alimentů řidičáku? Účinný strašák
Dnes je to aktuálnější víc než jindy, jelikož sociální reformy výrazně dopadnou na české rodiny. Nejvíce budou trpět právě neúplné rodiny s dětmi. Při představě, že ještě partner třeba i z malicherných důvodů přestane platit výživné, tak to bude znamenat přímou nouzi a utrpení, zejména dětí.
Odebrání řidičského průkazu má sloužit jako nástroj proti takovému člověku, který zanedbává svoje povinnosti a využívá pomalosti soudního řízení.
Celková vymahatelnost práva je v ČR malá, i pomineme-li případy jedinců vysmívajících se našim soudům z exotické ciziny. Ano, není to všelék. Můj návrh má své klady i zápory, ale pokud pomůže i několika málo dětem, myslím, že stojí za uvedení do života.
V Polsku tento systém od června 2005 funguje. „Je to skutečný strašák, rádi ho využíváme,“ řekl Lodžskému deníku ředitel Městské správy sociálního zabezpečení v Lodži Andrzej Kaczorowski.
V roce 2006 bylo odebráno sociálními pracovníky v sousedním Polsku 7000 řidičských průkazů za neplacení výživného na děti. Zhruba 2500 dlužníků dostalo řidičské oprávnění zpět, jakmile dluh zaplatili a platili řádně alimenty. Současně polští sociální pracovníci, a to bych chtěla i u nás, především zjišťují, zda dotyčný má k neplacení zásadní důvod. Pokud je jeden z rodičů dočasně bez prostředků, třeba je bez práce nebo ve výkonu trestu, musí na to být brán zřetel.
Stejně důslední však musíme být i v prosazování další části rozvodového rozsudku – zajištění styku dítěte s druhým rodičem. I zde musí být stejně tvrdý postih při neplnění.
Věřím, že naše současná diskuse nám pomůže vytvořit a schválit návrh, který bude účinně řešit neplacení alimentů. U mě je totiž na prvním místě slušný život dítěte.
Právo, 22.1.2008
Autorka je poslankyně ČSSD