29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

PRÁVO: Zarputilé matky

Zarputilá matka je přesvědčena, že její pohled na výchovu dětí je jediný a správný a nehodlá o něm s nikým diskutovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 34, poslední: 26.3. 2019 20:51, přehled diskusí

J. Kombercová 26.3.2019 10:43

Re: Montessori - "lesní verze škol"?

Daniela Kolářová - herečka

Daniela Kovářová - právnička

Mnemotechnická pomůcka, protože si je také pletu.

J. Anděl 26.3.2019 11:44

Re: Montessori - "lesní verze škol"?

Díky :-)

V. Koreis 26.3.2019 12:47

Re: Montessori - "lesní verze škol"?

Děkuji, to mi ujelo. Přitomm, Danu Kolářovou jsem znal ještě když hrávala jako amatérka v divadélku Kapsa v K. Varech. Také jsem tam hrával...

J. Ticháček 26.3.2019 17:18

Re: Montessori - "lesní verze škol"?

Já se s tímto systémem vzdělávání dost zblízka setkal. Pomáhal jsem překládat výukové materiály pro pedagogy, díky tomu jsem musel přečíst knihy, které matka zakladatelka napsala, a mám značné výhrady. Ten systém je uzavřen sám do sebe, a je velmi rigidní. Původní myšlenka smysl dává. Její dnešní aplikace je zcela zcestná. Ten systém se sice rozdělil na dva směry, jeden z nich uctívá Marii, druhý vychází z jakýchsi změn, které uvedl do praxe její syn (takže autorkami tím mužským rodem není zcela mimo), ale oba směry se primárně věnují ochraně svého dědictví, nikoli vzdělávání a budoucnosti dětí.

A mimochodem, ten systém funguje nejlépe v předškolním vzdělávání a na prvním stupni ZŠ. V okamžiku, kdy jde o skutečné znalosti žalostně selhává. A nejvíce si to uvědomují profesionálové. Osobně znám několik propagátorů tohoto směru, včetně takových, kteří jako špičkoví odborníci na školství s tímto systémem v ČR začínali, k několika z nich mám takové citové vazby, že bych za ně odseděl i kriminál, takže toto je malickost, a kupodivu, jejich děti sice nějaké Montessori vzdělávání mají za sebou, ale nejpozději v druháku na gymplu se stěhovali do klasické školy.