23.2.2020 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

PRÁVO: Zákon o euthanasii jde do Sněmovny

Poslance čeká schvalování návrhu zákona o euthanasii. Bylo o ní řečeno mnohé, že snad už nejde napsat nového. Přesto lze získat i nové náhledy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 5.11.2019 22:28

Léky existují, to jistě, ale kolik stojí a kdo si je může dovolit. Na někoho účinkuje levný lék, příbuzní jiného aby se nedoplatili.

Z tématu ale vyzdvihněme dva momenty. Za prvé, vše záleží na lidech, tedy na lékařském personálu kolem umírajícího. Lékaři staré školy, pro něž bylo jejich povolání posláním a kteří příliš nehleděli na hmotné statky asi poznali, zda a kdy zasáhnout, aby jejich svědomí zůstalo čisté. Podobně jako porodní babičky, neváhající malému mrzáčkovi zlomit vaz. Za druhé, pootevřme dvířka Pavědy, co říká ona. Není to jednoznačné. Jeden pohled ukazuje, že vždy je něco za něco, že tenhle život jsme si připravili sami a z čeho se teď vyvlékneme, to si odžijeme příště i s úroky. Ale můžeme si něco odžít už dnes "do zásoby". Vyrovnání konta proběhne málokdy v jednom životě. Druhý pohled, pro mnohé asi přijatelnější, ukazuje, že vše následné záleží na psychickém stavu, naladění člověka v okamžiku smrti. Prý má tento okamžik, vzhledem k uplynulému životu, význam až nepřiměřene velký. Jak je člověk naladěn a s čím v té chvíli souzní, tam přijde. Léky zamlžená mysl se bude potácet kdesi v příšeří, mysl bolestí zjitřená může být vystřelena vzhůru do světla. Nebo se někam propadnout. Zde byla, nejen v křesťanství, nezastupitelná úloha kněží. Prostý člověk se v tom příliš nevyzná, stačí vědět, že časem se mu vše odrazem vrátí, ale chápe, že umírajícímu by měla být zachována čistá (jasná) mysl. Nejlépe je ovšem být optimistický, nebát se budoucnosti, sám si ji mentálně tvořit, ale to není tématem článku.

Jak dodnes říká muslim a jak říkali kdysi všichni od antických národů přes Asiaty a Indiány až po Mauglího Akélu, nejlépe je padnout v boji s myslí povznesenou k ideálu. Některým z nás se to možná ještě povede. Až to začne, vyjít se starou šavlí a dát si pozor, aby nepřítel dobře mířil a bylo to odbyto rychle.

V. Klepetko 5.11.2019 22:00

S panem Vodvářkou často nesouhlasím.

Dnes ano.

D. Šimáček 5.11.2019 20:12

rozhodnutí o vlastní smrti , je nezadatelným právem každé svéprávné osoby!

Z. Antoš 5.11.2019 16:25

Trochu znám zdravotnictví.Zachránilo mi život. Díky!Také soukromě jsem insider a je mi sedmdesát let.Proč dostala nápad zavěst euthanásii v našem českém chlívku zrovna lékařka,to ví snad jen ten nahoře.

Vysmívaný různými gladiátory přes gesta" tam k nebesům".Úctu k profesi poslance nemám,k lěkařům ji začínám ztrácet.

!!

J. Lukavsky 5.11.2019 14:56

"po schválení zákona dostane lékař do rukou neskutečnou moc. Moc rozhodnutí o smrti jednice" No v některých zemích už tuto moc má - a hodně dlouho - soudce. Ten může poslat fakticky nevinného na elektrické křeslo. U nás ho může poslat na myslím 25 let do kriminálu, což je téměř totéž. Takže stejně jako u soudu i v tomto případě je nutno hledat mechanizmus, který by byl co nejméně chybový. Mluvit do toho by měli hlavně ti, kteří slouží na DLN a onkologii atd. I moje teta kdysi dávno umírala na rakovinu a prosila doktora o konec - marně. J.L. end

M. Valenta 5.11.2019 14:51

Ve státě s nestabilním soudnictvím ještě raději NE.

J. Nevrkla 5.11.2019 13:22

Jsem pro pokoru, neměli bychom začít hrát si na boha.

J. Kanioková 5.11.2019 17:23

R^R^R^

P. Kubáč 5.11.2019 11:40

Náš zdravotnický systém je tak cynický, že lze očekávat, že na nástěnce ve špitále budou viset oznámení typu "Žádost do LDN jen s žádostí o eutanasii!!"

R. Johnová 5.11.2019 10:58

Každé zvíře rozumných majitelů má právo na ukončení utrpení a člověku upíráme právo rozhodnout si sám?

A. Alda 5.11.2019 10:59

Člověk si nebude rozhodovat sám. Budou za něj rozhodovat jiní.

I. Schlägel 5.11.2019 12:32

Nikoliv, v první řadě musí souhlasit umírající, nezpochybnitelně, opakovaně, vše řádně zdokumenzováno.

J. Vintr 5.11.2019 22:55

Není nijak velký problém přimět člověka, aby souhlasil i s tím, co si vlastně vůbec nepřeje. Třeba u nemocného člověka to může udělat velice snadno lékař tím, jak mu podá informaci o jeho zdravotním stavu a o tom, co ho čeká.

J. Tachovský 5.11.2019 11:11

Utraceni neni vzdy jen ukonceni utrpeni. Casto se davaji utratit zvirata, ktera majitele prilis omezuji.

P. Dvořák 5.11.2019 13:08

Ale o tom tady řeč není.

B. Pesek 5.11.2019 17:49

Právě o tom mluvíte o trochu níže.

T. Kučera 5.11.2019 15:47

Zaměňujete dvě různé věci. Zvíře nemá právo na ukončení utrpení, ale majitel má právo utratit zvíře, když má nějaký relevantní důvod (i pro utracení zvířete platí mnoho omezení). A není dobré rozšířit toto právo i o zabití druhého člověka ( i když by toto právo bylo zákonem omezeno).

J. Vintr 5.11.2019 23:02

Majitelé zvířat to většinou nedělají v zájmu zvířete (i když si to tak namlouvají), ale kvůli sobě, protože starat se o nemocné umírající zvířátko zabere dost času a není to snadné. Podobně jako starat se o nemocného umírajícího člověka. Pokud se "utrácení" lidí stane legálním, nepochybně to sklouzne právě k tomuto.

J. Tachovský 5.11.2019 10:56

A nebo by se dal zavest trest smrti. Pak by stacilo sparovat 2 zadatele o utraceni. Jeden by zabil druheho a vrah by pak byl legalne popraven.

R. Gramblička 5.11.2019 10:58

vy ftipálku ;-)

J. Tachovský 5.11.2019 11:13

Pravda, je to ponekud kostrbate. Lepsi cesta je dat si puncochu na hlavu, koupit plastovou pistolku a jit si do banky vybrat duchod. Zasahovka uz se postara.

J. Poláček 5.11.2019 9:34

Drazí, vaše příspěvky mě nutí přemýšlet nad vážnými věcmi. S eutanázií nesouhlasím ! Na cizí život se nemá za žádných okolností šahat ! V tom jsem dogmatik. Na druhé straně chápu, že lidská empatie má při pohledu na trpícího člověka, třeba i blízkou a milovanou osobu, svůj hluboký vliv a chce mu "nějak pomoct" - navíc pokud to žádá. Ano, láska k bližnímu může někdy zavelet i zabít. Hrůzy válečných konfliktů to také dokládají, nejde jenom o špitály. Bolest je svině, zničí i Ramba, ... až na kaši. Dovedu to pochopit, projektovat si tuto scénu umím jak na sebe tak i na své blízké. A naskakuje mi husí kůže z toho co popisujete někteří, viz níže. Na druhou stranu, zapřemýšlejte všichni, jak to chodí v lidských společnostech? ... jenom dva prstíčky strčíme .... Ano, zákon možná projde, ale tím to neskončí. To je kauza která bude žít dál a bude chtít víc a víc. Nejdříve byl zákon o registrovaném partnerství - hurá. Teď už nestačí - bojuje se o manželství. Co bude pak? Co přijde po eutanázii ? Podívejte se na některé kreatury v PS, pracovní postupy a vůbec celkový respekt k zákonům a k "morálce" těch co nám vládnou. Do rukou této obskurní sebranky chcete vložit své životy? Poraďte mi co si o tom mám myslet.

J. Vintr 5.11.2019 23:09

Lze si představit, že z legalizace eutanazie se časem může stát způsob řešení přeplněnosti zařízení pro péči o staré a bezmocné lidi a nebo dokonce i neschopnosti státu ufinancovat stále větší procento lidí, kteří už nebudou schopní pro svůj věk dále pracovat....

A. Alda 5.11.2019 9:11

Prosazovači "euthanasie" se snaží prosadit, aby se o své blízké nemuseli starat a aby je nemuseli ani sami osobně zabít, ale aby to za ně udělal někdo jiný.

R. Dubravský 5.11.2019 8:48

Jakkoliv má pan autor pravdu, přece bych byl rád, kdyby bylo možné poskytnout lidem alespoň takovou poslední službu, jakou poskytujeme zvířatům.

P. Dvořák 5.11.2019 9:10

To tak! Ještě byste nakonec chtěl, aby člověk měl stejné právo na důstojnou smrt, jako jeho pes!

B. Pesek 5.11.2019 9:31

To je spousta empatie na někoho, kdo o pár příspěvků dole přeje dlouhé bolestivé umírání :)

Co je to ta důstojná smrt ?

R. Langer 5.11.2019 10:54

Nepřeje, to si přece přeje ten, kdo je proti euthanasii, to dlouhé bolestivé umírání, ne ten, kdo je pro. Co je to ta důstojná smrt?

P. Dvořák 5.11.2019 13:22

Vy opravdu nevíte, jak vypadá lidská důstojnost na rozdíl od toho, jak vypadá uzlíček nervů, masa a kostí, který nevnímá, jenom nějakým způsobem přijímá (trubičkou vedenou do nosu až do žaludku) a nějakým způsobem vylučuje?

Jste připraven na to pravidelně kapat do očí, aby nevyschly, odsávat hlen z nosu a krku, přetáčet kvůli proleženinám, přebalovat, koupat . . . a to vše s vědomím, že to ukončí jen smrt?

Kdy budete žít vy sám, vaše rodina? Tipují, že v rámci humanity péči přehodíte na nějaké zařízení a občas si vzpomenete, povinně navštívíte, telefonem zeptáte a budete čekat na poslední telefon.

L. Harvánek 5.11.2019 9:37

Škoda, že se o tom nebudeme moci bavit až nastane taková situace, že půjde přímo o Vás.