Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Zákaz kouření v restauracích...

diskuse (54)
Vláda sociálních demokratů, ANO a lidovců přináší další a další regulace.

... konec klidného spaní

Vláda sociálních demokratů, ANO a lidovců přináší další a další regulace. Mezi ně patří i navrhovaný zákaz kouření v restauracích a na společenských akcích, jako jsou například festivaly. Vedle toho, že jde o neuvěřitelný zásah do soukromého vlastnictví, přinese plošný zákaz kouření v restauracích také problémy pro obce. Ty budou totiž muset řešit neustálé stížnosti za porušování nočního klidu.

K živnostníkům se podle současné vlády začíná přistupovat tak, jako by byli zaměstnanci státu. Valí se na ně čím dál více nařízení, jedním z ministrů byli dokonce označeni za parazity. Ale přitom opak je pravdou. Živnostníci jsou schopní a nezávislí lidé, kteří vytvářejí hodnoty. Neměli by být „štvanou zvěří“.

Je třeba si uvědomit, že hospoda není veřejný majetek, jako tomu bylo dříve, v dobách, na které mnozí politici pravděpodobně rádi vzpomínají. Hospody a restaurace jsou soukromým majetkem, a mělo by tedy být jen na jejich vlastnících, jestli se vevnitř bude kouřit, pít, poslouchat hlasitá hudba nebo třeba tančit mazurka. Nebo si myslíte, že by se měl stát starat i o „dobro“ návštěv u vás doma a zakázat i tam kouření?

Současný zákon je ideální

V současnosti máme restaurace s oddělenými nekuřáckými prostory, čistě kuřácké nebo i čistě nekuřácké restaurace. Přibývá nekuřáckých podniků, každý si tak přijde na své. To je přece ideální stav. Nerozumím tedy tomu, proč se koná další „hon“ na kuřáky (zde musím podotknout, že jsem nekuřák).

I kdyby tomu tak nebylo a všechny restaurace byly jen kuřácké, nikdo se přece nemůže dožadovat zákazu kouření, protože se chce jít do hospody nadýchat čerstvého vzduchu. Právo na čistý vzduch v hospodě je stejné jako právo na ticho v rockovém klubu nebo na diskotéce. Copak se vytratil zdravý rozum?

Kuřáci před hospodou

Kdo nějaký čas pobýval v zahraničí, například v Anglii, kde zákaz kouření v restauracích platí, moc dobře ví, že polovina hospody stojí na ulici. Je naivní si myslet, že budou tito lidé mlčky sledovat hvězdy na obloze nebo jen tak rozjímat. Zkušenosti z ostatních zemí ukazují, že tomu tak rozhodně nebude a že je na co se těšit.

Když jsem měl možnost mluvit s lidmi před komunálními volbami, objevilo se poměrně hodně těch, kteří si stěžovali na porušování nočního klidu. Hlavně v centrech měst se totiž nepříjemně ozývá už jen to, když nějaká rozveselená partička kráčí domů z podařeného večera v hospodě. Teď si představte, že bude mnohem více lidí stát před hospodami. Jsem přesvědčen, že strážníci nebudou vědět, kam dřív skočit, kolik stížností se na ně bude valit.

Uvádí se, že strážníků je v Česku kolem 8 500, restaurací a hospod je kolem 29 000. Ale pravda je, že restaurací bude kvůli zákazu kouření určitě mnohem méně, bohužel. Těžké bezesné noci tak nečekají pouze provozovatele restaurací, kteří budou muset svůj podnik kvůli zákazu kouření zavřít a jít na pracák, a jejich rodiny. Přibudou k nim statisíce lidí žijících v okolí takových podniků.

Zakazovači nemyslí na důsledky

Politici svými neuváženými kroky mnohdy nedomýšlejí ani takovéto praktické věci. Vytvoří skupinu nezaměstnaných lidí, jejichž rodiny se dostanou do problémů. Přitom to jsou lidé, kteří od státu vůbec nic nechtěli. Vytvoří skupinu nespokojených lidí, kteří si po práci chtějí zajít jen sednout na pivo a cigárko - a bude jim to znemožněno. A v neposlední řadě vytvoří skupinu naštvaných lidí, kteří se ani v klidu nevyspí. A to vše jen proto, aby byla spokojená ta část občanů, která považuje hospodu za veřejné vlastnictví a která nechce, aby jí po návštěvě restaurace zapáchalo oblečení. Kocourkov...

Spirála zákazů vede ke stannému právu

Obávám se, že zákaz kouření v restauracích proto přinese další zákazy. Jak znám naše politiky, první, co je napadne, bude zákaz kouření na ulicích. Jak říká primátor Teplic Jaroslav Kubera, potom opravdu mohou všechny obce vyhlásit stanné právo. Když po 22. hodině nebude nikdo na ulici, výrazně se sníží kriminalita. Ulice budou přece čisté, klidné, bezpečné a zdravé. Teď si asi ťukáte prstem na čelo, ale podle stejné logiky teď politici přistupují k více problémům.

Pečovatelský stát, který nám říká, co je pro nás dobré a co ne, je státem totalitním. Jsem příznivcem opačného modelu, který je založen na svobodě a odpovědnosti. Ať si každý dělá, co chce, pokud tím neubližuje ostatním, a ať za to nese odpovědnost.

Autor je člen ReV Svobodných

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Exprezident Donald Trump v novém rozhovoru řekl, že měl být mrtvý a sobotní střelbu přežil možná...

van Kateřina Vaníčková
15. 7. 2024

Znovuzvolený europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček na sociální síti oznámil, že závažné osobní...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz