25.3.2023 | Svátek má Marián


PRÁVO: Zákaz drezury zvířat v cirkusech je nesmyslný

1.12.2018

Vážně se nemusíme chytat každého nesmyslu, který k nám přichází ze zahraničí. A jedním z takových je zákaz drezury zvířat v cirkusech, který navrhuje ministerstvo zemědělství. Zastánci zákazu argumentují tím, že zvířata jsou v cirkusech týrána a držena v nepřirozeném prostředí ve stísněných podmínkách.

Mám dojem, že lidé, kteří chtějí cirkusy bez zvířat, jsou mimo realitu. Oni ve skutečnosti poměry v nich neznají a jenom kvůli tomu, že v některém cirkuse se se zvířaty zachází špatně, hodlají prosazovat celostátní zákaz pro všechny cirkusy. To je ovšem absurdní. Je to stejné, jako kdybychom chtěli zakázat auta jenom proto, že mezi řidiči jsou piráti silnic, kteří svojí bezohlednou jízdou ohrožují ostatní.

Nerozporuji, že se mezi cirkusy najdou i ty, které mají s chovem zvířat problémy. Tam buďme tvrdí a nesmlouvaví, vše pravidelně kontrolujme, dávejme pokuty a při opakovaných porušeních i zákaz činnosti. Řešit to ale absolutním zákazem zvířat v cirkusech pro úplně všechny je nesmysl. Osobně ani neznám větší milovníky zvířat než lidi z cirkusů. Ti se o ně mnohdy starají naprosto ukázkově, na rozdíl od některých drobných chovatelů. Tvrzení, že drezurou zvířata trpí, je navíc hodně diskutabilní. Pokud je zvíře motivováno předvádět dovednost na základě odměny, těžko lze tento argument přijmout za smysluplný. Jsou pak i zvířata, která vyloženě baví učit se nové triky, třeba psy, králíky, některé papoušky, opičky. Bojím se proto, aby se pak tento zákaz nerozšířil i na výcvik policejních psů, který je často ještě drsnější než drezura v cirkuse.

Nedávno jsem byl s dětmi v Hradci Králové v cirkusu Jo-Joo a na vlastní oči jsem měl možnost vidět, že o zvířata se starají vzorně a že tu k žádnému týrání nedochází. Stejně jako já měli možnost si prohlédnout stáje i dva veterináři, kteří tu nenašli jediné pochybení a pochvalovali si skvělý stav zvířat. Proč tedy chce někdo za přestupky některých trestat všechny?

ČR má řadu právních norem na ochranu zvířat i efektivní způsob, jak vynutit jejich dodržování. Pokud je cirkusy dodržují a zajišťují svým zvířatům slušné životní podmínky, pak nejsou nutná další omezení. Nechme ty slušné na pokoji!

LN, 30.11.2018

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu