22.2.2020 | Svátek má PetrDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Zajímavé momenty rodinného právaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 18, poslední: 25.9.2013 16:59, přehled diskusí

Hockej v paragrafech:
Autor: M. Prokš Datum: 25.9.2013 14:47

Autorka je právnička ale takovej bordel v paragrafech to se hnedka nevidí. Cituje jeden paragraf (§ 692 odst. 1) aby se vzápětí odvolávala na jiný který necitovala (§ 691 odst. 2), pak cituje další (§ 700 odst. 1) aby se odolávala na další necitovaný (§ 690) ve smyslu jako že ho citovala a pak se v tom člověče vyznej...

A na konec fakticky horuje pro právní zakotvení rodiny jako nesezdaných...

A tohle byla naše ministrině spravedlnosti.

Příčinou současného stavu je:
Autor: P. Vaňura Datum: 25.9.2013 9:33

opuštění křesťanské morálky ve spojení se sociálním státem. Vstupovat do manželství je FINANČNĚ NEVÝHODNÉ.

Když čtete třeba Fortune de France od R. Merleho, tak tam najdete "svobodné matky, vyhnané faráři z rodných vesnic, aby skončily v bordelu..." Když čtete Mikoláše Dačického tak tam mladá žena "uhonila sobě parchanta a byl jí na pranýři vyšoustnut pardus" (veřejný výprask). Vlastní rodina svobodnou matku zavrhla a levoboček byl na tom dobře jen tehdy, byl li otcem král nebo vysoký šlechtic. A sňatky "pro peníze" dnes tak kritizované??? Jakmile změníme kritérium tak, že si žena vybírá otce pro své děti, stává se nezodpovědný bohém nepřijatelným, ale majitel statku žádoucí.

No a dnešní "adresný" sociální systém dává rodičům dítěte mnohem více peněz, když spolu žijí "na psí knížku," než jsou li manželé. A dokonce jsou tak chráněni třeba před exekutory, kteří nedosáhnou na majetek partnera. Jakmile skončilo společenské stigma pro nesezdané páry a nemanželské děti, je život "na psí knížku" finančně výhodný a při dnešním srabu  dvojnásob. Tak čemu se proboho divíte?!

Re: Příčinou současného stavu je:
Autor: R. Langer Datum: 25.9.2013 12:23

Co je to "křesťanská morálka"? To nekřesťané jako mají morálku nekřesťanskou? ;-)

Křesťanskou morálkou se z části:
Autor: P. Vaňura Datum: 25.9.2013 14:41

řídíte i Vy sám. Patrně se neřídíte kodexem cti Bušido a ani pravidly islámu. Nemyslíte si že povinností příbuzných je krevní msta za zabitého příslušníka rodu. A už určitě si nebudujete slávu na tom, kolik jste snědl zabitých nepřátel, jako tomu bývalo v minulosti v Polynésii.

Nekřesťané se řídí odlišným morálním kodexem, ač se ty morální zásady různých kultur od sebe VĚTŠINOU liší méně, než v minulosti.

Panbu zaplat,:
Autor: V. Petrová Datum: 25.9.2013 9:31

že ta paní už není ministryní. To jsou bláboly !!!

Vezmu to z opačné strany::
Autor: P. Čulík Datum: 25.9.2013 8:31

Před sto lety bylo společensky naprosto nepřijatelné žít na psí knížku. Zato církevní sňatky bez mrknutí oka posvětily svazky "z rozumu", kvůli majetku, kde k sobě lidé nic necítili, jenom rozmnožovali majetek. A nakonec i sebe.. Vždyť je toho plná literatura, starý vdovec a mladé děvče, co má rádo jiného, ale happy end se konal málokdy. A když se "přihodilo" nemanželské dítě, to byl malér. Tak co je vlastně lepší a morálnější, tehdejší morálka, nebo současná, byť s 50%ní rozvodovostí? Kolik manželství by se rozvedlo tehdy, kdyby to bylo "politicky korektní"? :-)

A když se "přihodilo" nemanželské dítě, to byl malér:
Autor: J. David Datum: 25.9.2013 8:56

Ale nebyl. Fungovalo obvykle "odbytné". Nebo se narychlo sehnal ženich, samozřejmě za jisté prebendy. Halt bylo hejno levobočků. A také to všici přežili.

Re: A když se "přihodilo" nemanželské dítě, to byl malér:
Autor: P. Čulík Datum: 25.9.2013 9:08

morálka jako stehno, fakt.

Re: A když se "přihodilo" nemanželské dítě, to byl malér:
Autor: R. Langer Datum: 25.9.2013 12:26

Tak tak, ta pravá, křesťanská, jak uvádí někdo výše... :-D

Re: A když se "přihodilo" nemanželské dítě, to byl malér:
Autor: J. David Datum: 25.9.2013 12:53

Já neglosuji "morál", ale realitu. Z vyprávění prarodičů (byli ročník 1895) jsem pochytil info, kolik že to bylo třeba na venkově za jejich "mladých let" sedláckých a farských levobočků. A to byla společnost religiosněji založena více, než je dnes. Nemyslím, že by tomu bylo v dnešní době agnostiků jinak. On ten pohlavní pud je "mrška podšitá".

Re: A když se "přihodilo" nemanželské dítě, to byl malér:
Autor: P. Čulík Datum: 25.9.2013 14:27

To srovnání by mě také zajímalo! Ale vezměte v potaz současnou antikoncepci, dříve nejen že nebyla, ale hlavně informovanost byla určitě mizivá. Takže nepočít byla asi náhoda, proto bylo tolik dětí. Ale nemoci a války to zkorigovaly...

Agnostik nebo pánbíčkář, když byl přesvědčen, že děti nosí čáp a děvečka byla přesvědčena, že na děti má pupík, to se muselo zadařit nejmíň napodruhý:-)

Re: A když se "přihodilo" nemanželské dítě, to byl malér:
Autor: J. David Datum: 25.9.2013 16:59

Víte, jsem agnostik, který i v něco vyššího věří, bytostně , třeba i v osud. Nepotřebuje k tomu ale vykladače ideology, kteří mi budou "lajnovat", kterak a jak věřit a konat (třeba církve, či politické strany). Atheista nevěří v "nic", agnostik v "něco" a třeba katolík věří výkladu kléru o neposkvrněném početí, svátosti trojjedinosti triumvirátu, etc. Katolík je vlastně stranník, on potřebuje být stádní ovečkou nikolivěk Krista, ale reglamá vykladačů víry v Krista, zvané církev. Víte, ono by stačilo ctít Mojžíšovo desatero, ale mám dojem, že to není copyright ŘKC a katolíků. Proto se řadím do řad agnostiků, byť jsem se stal v natálním stadiu křtem katechumenem. A pak nemoci a války. Třeba "Malthusiánství" může mít opravdu pozitivní vliv, půlka osazenstva bude vymordována, nájezdy kohort válečných se semo tamo budou vést  k mísiení genů (vymýtí se genocidou válečnou příbuzenská etnická plemenitba), projeví se genetické multikulti. Nakonec, chovám psy, ale kam se hrabe aristokratický zdegenerovaný psí šampion na vesnického voříška? Snad jen habitem a ondulací. Víte, možná mám svérázný názor, ale "svátost manželství" nemusí být vždy zárukou k relevantní výchově oplégrů. Víte, když bude navrhovatel s odpůrcem "ve při rozumu mdlého", nic nenaděláte.

Jo, a k tomu čápovi a případnému libidu. Víte, takové excesy mám již z mládí za sebou, jsem ročník 1950. Ale vzpomínám, když bylo kde, s čím a do čeho, jako mlaďáci jsme se činili. Byla poptávka i u zralých čtyřicátnic, míti mladého študáka, to bylo ideální, bez rizika gravidity, sexuální telata to nebyla, catering, klídek a pohodlí, její zasloužilej komunista někde v Puntas Arenas na misi. No, a pak... Jó, to bejvávaly časy. Můj názor a zkušenost.

Pokud bylo společensky nepřijatelné:
Autor: P. Vaňura Datum: 25.9.2013 10:08

aby se rozvedla rodina s nezletilými dětmi, bylo to V NAPROSTÉM POŘÁDKU.

"Smyslem rodiny je zplození aspolečná výchova potomstva a tento primární cíl ne,ůže být NIKDY postaven na druhé místo" (c) MUDr. Miroslav Plzák

Re: Pokud bylo společensky nepřijatelné:
Autor: P. Čulík Datum: 25.9.2013 12:31

Nežli žít jako dítě v nefungujícím manželství, tak je pro všechny lepší, když se rodiče rozvedou. Samozřejmě kultivovaně. Bohužel to mám ověřeno v praxi. Jako dítě. Dokonce i když se rozvedou nekultivovaně. Oč je lepší se smířit s holým faktem než léta předstírat nějaký vztah. Děti nejsou blbé a stejně jim to dojde......

Re: Pokud bylo společensky nepřijatelné:
Autor: R. Langer Datum: 25.9.2013 12:44

No, jo, ale to je proti Pánu Bohu! Je potřeba trpět, odměna přijde až po smrti! :-D

Mám z příbuzenství zkušenost právě:
Autor: P. Vaňura Datum: 25.9.2013 14:46

opačnou. A co dětem"dojde?" pokud je rodina funkční směrem k nim, a to se v minulosti vynucovalo, bylo to pro ně normální.

Když si vezmete extrém, dnes kritizovaný, třeba film Morálka paní Dulské, tam to celé je o tom zachovat dekórum navenek.

partneři, žijící:
Autor: J. Schwarz Datum: 25.9.2013 6:10

"na hromádce" zřejmě o žádné ůzakotvení v právu" nestojí. Proto se neberou. Zakotvením v právu je právě instituce manželství. A definice rodiny? Holé neštěstí, neboť v současné době se tak vzdálení příbuzní většinou  nestýkají, mnohdy o sobě ani nevědí a vnucovat jim zákonem jakékoli povinnosti k sobě navzájem... Hádám, že tohle je konečný útok na instituci manželství, neboť taková "široká rodina" vznikne jen na základě manželského slibu, ne společným životem "na hromádce". A dnes se i samotní partneři  neznají nijak extra, natož aby znali celé příbuzenstvo. A kdo si uváže na krk nejen partnera, ale i jeho bratrance a tetičky? He?

Re: partneři, žijící:
Autor: R. Langer Datum: 25.9.2013 12:29

Mám obavu, že tou "rodinou" se pro stát bude rozumět ten z rodiny, z koho půjdou vymáhat dluhy a dědictví za "příbuzného", i kdyby ho v životě nikdo nikdy neviděl.