23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

PRÁVO: Zajímavé momenty rodinného práva

Jaké vlastně je nové rodinné právo? Důvodová zpráva říká, že je nový občanský zákoník konstruuje na stávající právní úpravě, ale současně zmiňuje, že do ní promítá nový životní styl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 25.9.2013 9:33

Příčinou současného stavu je

opuštění křesťanské morálky ve spojení se sociálním státem. Vstupovat do manželství je FINANČNĚ NEVÝHODNÉ.

Když čtete třeba Fortune de France od R. Merleho, tak tam najdete "svobodné matky, vyhnané faráři z rodných vesnic, aby skončily v bordelu..." Když čtete Mikoláše Dačického tak tam mladá žena "uhonila sobě parchanta a byl jí na pranýři vyšoustnut pardus" (veřejný výprask). Vlastní rodina svobodnou matku zavrhla a levoboček byl na tom dobře jen tehdy, byl li otcem král nebo vysoký šlechtic. A sňatky "pro peníze" dnes tak kritizované??? Jakmile změníme kritérium tak, že si žena vybírá otce pro své děti, stává se nezodpovědný bohém nepřijatelným, ale majitel statku žádoucí.

No a dnešní "adresný" sociální systém dává rodičům dítěte mnohem více peněz, když spolu žijí "na psí knížku," než jsou li manželé. A dokonce jsou tak chráněni třeba před exekutory, kteří nedosáhnou na majetek partnera. Jakmile skončilo společenské stigma pro nesezdané páry a nemanželské děti, je život "na psí knížku" finančně výhodný a při dnešním srabu  dvojnásob. Tak čemu se proboho divíte?!

R. Langer 25.9.2013 12:23

Re: Příčinou současného stavu je

Co je to "křesťanská morálka"? To nekřesťané jako mají morálku nekřesťanskou? ;-)

P. Vaňura 25.9.2013 14:41

Křesťanskou morálkou se z části

řídíte i Vy sám. Patrně se neřídíte kodexem cti Bušido a ani pravidly islámu. Nemyslíte si že povinností příbuzných je krevní msta za zabitého příslušníka rodu. A už určitě si nebudujete slávu na tom, kolik jste snědl zabitých nepřátel, jako tomu bývalo v minulosti v Polynésii.

Nekřesťané se řídí odlišným morálním kodexem, ač se ty morální zásady různých kultur od sebe VĚTŠINOU liší méně, než v minulosti.