30.11.2020 | Svátek má Ondřej


PRÁVO: Za koukání na pindíka máte padáka

15.8.2016

Tak nějak rozhodl ředitel základní školy v Tršicích na Olomoucku po návratu třídní učitelky prvňáčků ze školy v přírodě. Rodiče naštěstí zůstali rozumní.

Podle všech zpráv potrestal ředitel základní školy učitelku první třídy za to, že byla přítomna společnému sprchování chlapců ve věku 6-7 let. Nejsem pedagog, jen rodič tří dětí a předpokládám, že se mému dítěti za pobytu ve škole v přírodě nic nestane. Od toho je učitel(-ka), který na mé dítě dohlíží v tomto věku celých 24 hodin, tedy i v době, kdy se děti umývají. Umím si rovněž představit, že zrovna v umývárně se může stát při blbnutí kluků neštěstí.

Takže předpokládám, že pedagog, který naplňuje své poslání, má za úkol vedle vzdělávání i jistou ochranu svěřených dětí před úrazem. Naopak - pokud by se mému dítěti cokoli stalo a při vyšetření bych zjistil, že bylo ponecháno bez dozoru (opakuji ve věku 6-7 let), vynaložil bych značné úsilí na potrestání pedagoga, který za dozor v danou chvíli odpovídal.

Bylo by zajímavé zjistit, co vedlo ředitele školy k tak tvrdému trestu, jako je vyhazov. Pokud by děti sdělily rodičům, že učitelka ve sprchách prováděla jinou činnost než jen dozor, bylo by to na trestní oznámení a vyšetření policií. Zdá se však, že nešlo o nic jiného. Pak se jeví jako velmi pravděpodobné, že problém s dětskou nahotou má pan ředitel sám.

Rodiče naštěstí nepodlehli žádné hysterii a své děti přehlásili na nejbližší školu, kam zmíněná učitelka přešla po svém vyhazovu. I státní zástupkyně odložila ono oznámení jako bezdůvodné.

Mám tři děti a od mala jsme s nimi jezdili k moři. Když si dnes po letech prohlížím fotografie, tak zjišťuji s úlevou, že všechny tři byly prakticky až do školního věku u moře krásně nahé, celé opálené a spokojené. Nevadilo to jim, nám a ani nikomu okolo. Je to přirozené a normální, stejně jako doba, kdy dětem jejich nahota začne vadit a požádají rodiče o plavky.

Kam může zajít pruderie je patrno v některých zemích, kde s úžasem na pláži pozoruji dvou - tříleté holčičky, které mají na krku zavěšenu i jakousi šňůrku, imitující horní díl plavek. Jsem rád, že podobný fenomen v našich podmínkách vídám jen zcela ojediněle.

Existuje-li nějaký jiný důvod, proč byla zřejmě oblíbená kantorka odstraněna z uvedené školy, měl by jej pan řídící uvést co možná nejrychleji. V opačném případě by to měl být on, který by z tohoto nesmyslu měl vyvodit osobní důsledky a školu opustit. Pokud se tak nestane, budou mít jeho podřízení strach vstoupit třeba na dětské WC, i když tam bude třeba hořet či téct voda.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.