Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Vyžraná spíž lesnických zakázek

diskuse (6)

Krach Lesů Hluboká budí pozornost. Zajímá se o ně státní zastupitelství, jež odhaluje majetkové vztahy u výhodných tendrů

Těžko si představit, že insolvence středně velké prodělečné firmy by mohla být něčím zajímavá. Kdyby ovšem nešlo o veleúspěšného vítěze veřejných zakázek od Lesů ČR a kdyby hlavním dějištěm nebylo městečko Hluboká nad Vltavou, obec ověnčená celou řadou možných i nemožných zkazek. Řeč je o zkrachovalé společnosti Lesy Hluboká nad Vltavou, dvou silných akcionářských skupinách skrytých v pozadí a neobvykle rychlém rozprodeji majetku. Fakt, že na Hluboké by mohlo být ještě horko, dokazuje i vstup státního zastupitelství do řízení.

"Proběhlo insolvenční řízení u krajského soudu, kterého jsme se také zúčastnili. Existuje podezření, že na té insolvenci je veřejný zájem. Je také možné, že se objeví podezření z trestného činu," řekl týdeníku Euro krajský státní zástupce z Českých Budějovic Petr Dušek. Další informace zatím odmítá sdělit. Na otázku, proč se jeho úřad začal o kauzu zajímat, odpovídá, že byli upozorněni jedním z věřitelů.

Jeden z nejlepších

Lesy Hluboká jsou zajímavým případem už kvůli jejich bohaté minulosti. Společnost vznikla v roce 1992 transformací jihočeských Státních lesů České Budějovice ve druhé vlně kuponové privatizace, na výsluní se ale dostala v uplynulé dekádě. Hospodářské noviny ji několikrát označily jako jednoho z největších příjemců státních tendrů, když ve zhruba 42 soutěžích získala zakázky za přibližně 470 milionů korun. V drtivé většině případů byl zadavatelem státní podnik Lesy ČR.

Asi zrovna dvakrát nepřekvapí, že Lesy Hluboká jsou firmou s nepřehlednou vlastnickou strukturou. V uplynulých letech se novináři často předbíhali v dohadech, komu ve skutečnosti patří. K tomu se ale ještě vrátíme.

Klíčový byl rok 2008, kdy Lesy Hluboká získaly patrně největší objem zakázek, včetně jedné i na české poměry poněkud neobvyklé. Šlo o smlouvu na sběr lesního klestí, tedy takzvanou dřevní štěpku, která se dá coby biomasa spalovat za účelem výroby elektrické energie.

Smlouvu dodnes obestupuje řada nejasností. Ví se, že platila na území Jihočeského kraje a byla uzavřena na deset let. Více informací nemáme. Lesy ČR ji zadaly bez výběrového řízení a později svůj krok odůvodňovaly tím, že o štěpku stejně nikdo nestál. To ale není tak docela pravda. Z existujících studií vyplývá, že cena štěpky v posledních letech dramaticky rostla a obchodování s ní bylo a je lukrativním byznysem.

Koncem loňského roku Lesy ČR vypsaly na sběr štěpky otevřené tendry po celé republice a Hluboká ani v jednom z nich neuspěla. Platnost její smlouvy z tohoto důvodu automaticky zanikla. A tehdy přichází zásadní zlom. Lesy Hluboká kupuje panamská společnost Milroy, opět s neznámým vlastníkem, prodává většinu majetku a propouští většinu zaměstnanců. O pár měsíců později se u soudu scházejí první pohledávky, na základě kterých je vyhlášena insolvence.

"Prověření pohledávek bude velmi náročné.

Celý spis představuje přibližně 70 metrů dokladů.

V této chvíli tedy nemohu cokoli potvrdit a cokoli vyvracet," řekl týdeníku Euro pověřený insolvenční správce František Pelz. V momentě, kdy nad společností převzal kontrolu, v ní prakticky nic nezbylo. V jejím sídle v Hluboké nad Vltavou zůstal jediný zaměstnanec, což oproti původním více než dvěma stovkám působí jako hodně rychlý úklid. Firma má pohledávky za více než 220 milionů korun, přičemž většina z nich zůstane s největší pravděpodobností neuspokojená. Zbude jen na platy bývalých zaměstnanců. "Neplatili mi, takže jsem byl jeden z těch, kdo se přihlásili u soudu. Celé to působí jako velká zlodějna," řekl týdeníku Euro jeden z nich.

Kšefty s Komárkem

Díky insolvenci však vychází najevo celá řada informací o zákulisí lesnického byznysu v Hluboké. Předně je nyní možné bezpečně potvrdit, že v uplynulých letech Lesy Hluboká patřily vlivnému advokátovi Vojtěchu Slówikovi, kdysi spolupracovníkovi StB.

Slówik pracoval jako asistent bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase, takže měl přístup k mnoha důležitým kontaktům. Média dokonce spekulovala, že právě on ministerstvo zemědělství ve skutečnosti řídil. Ač své majetkové propojení s Lesy Hluboká odjakživa popíral, jeho podpis figuruje v listinách insolvenčního řízení coby jednatele za společnosti IAFS a M-Saturn, které byly vlastníkem kmenových akcií firmy. Týdeníku Euro se sice podařilo zastihnout Slówikovu asistentku a požádat ji o vyjádření, on sám však o své bývalé firmě hovořit nechtěl.

Slówik o svůj podíl v Lesích Hluboká přišel poměrně dramatickou cestou a vypadá to, že svou zásluhu na tom má podnikatel Karel Komárek. Od jeho skupiny KKCG si Slówik na svůj lesnický byznys půjčil 60 milionů korun a do zástavy dal Komárkovi všechny své akcie. V momentě, kdy bylo jasné, že firma neuspěje ve štěpkovém tendru, Komárek celou pohledávku prodává včetně zástavního práva, a moc nad kdysi velmi lukrativní firmou přebírá někdo jiný. Onen někdo se skrývá za panamskou firmou Milroy a zahajuje výše popsaný "rychlý úklid".

Pokud sledujeme, kam majetek a finanční toky Lesů Hluboká po jejím násilném převzetí mířily, dojdeme k zajímavé skutečnosti. Většina zainteresovaných osob je totiž spojena s myslivectvím a s Hlubokou nad Vltavou. Dle vyjádření jednoho z věřitelů například firma prodala veškerý majetek spojený s provozováním lesní školky, který nyní vlastní společnost Lesní školka Hájek podnikatele Zdeňka Blažka. Jedním z jejích jednatelů je Zdeněk Blažek starší, dříve ředitel Budějovické teplárny. Za jeho vedení připravovala teplárna rozsáhlý projekt na spalování biomasy, přičemž podle informací týdeníku Euro měl již připravené rámcové smlouvy na přednostní odkup štěpky právě od Lesů Hluboká. Z projektu ale sešlo poté, co Blažek z křesla ředitele teplárny odstoupil.

Dalším z jednatelů je Miroslav Schön, ředitel marketingové agentury Euro Agency. Jak on, tak Blažek starší jsou vášnivými lovci. Hluboká nad Vltavou je svými loveckými oborami přímo proslulá a Lesy Hluboká měly donedávna ve vlastnictví i dvě lukrativní bažantnice. Také ony patří do majetku, který firma v posledních měsících prodala, v tomto případě neznámo kam. Blažek ani Schön se však k dotazům týdeníku Euro nevyjádřili.

Lesnická Pandořina skříňka

Úklid v Lesích Hluboká zahrnoval také řadu velkých finančních transakcí se spřízněnými firmami.

Jednou z nich je firma České lesy. Ta, jak se zdá, přebrala velký počet bývalých zaměstnanců Lesů Hluboká a část majetku firmy. Jejím majitelem je dle obchodního rejstříku lichtenštejnská firma Zomar Anstalt, nemá žádnou dozorčí radu a v představenstvu sedí jediný člověk. Sídlo firmy České lesy, ještě donedávna na stejné adrese jako Lesy Hluboká, se nedávno změnilo na středočeské Mirošovice. Na uvedené adrese však jsou jen rozestavěné a nezkolaudované kanceláře.

Majitele změnila i sesterská společnost Ekoles rekultivační, v minulosti taktéž štědrý příjemce veřejných zakázek. Jejím jediným majitelem je Eduard Gaisler, trenér strakonického ženského basketbalového družstva a mimo jiné také bývalý člen představenstva Lesů Hluboká.

"Ano, koupil jsem ji," potvrdil týdeníku Euro Gaisler. Na další otázky, které si vyžádal zaslat, však již neodpověděl. Dle obchodního rejstříku si na koupi půjčil právě od Českých lesů, které mají na jeho podíl také zástavní právo. Jednatelem firmy je Miloš Balák, zapálený myslivec, prezident strakonického basketbalu a také bývalý ředitel Lesů Hluboká.

Celý hlubocký propletenec firem a osob je mimořádně zajímavý a zdá se, že také velmi dobře naplánovaný. Věřitelé, kteří ve společnosti přišli o stovky milionů, své peníze pravděpodobně nikdy neuvidí. Patří mezi ně například firma Gomanold, firma spřízněná s J&T (její sídlo je na stejné adrese jako centrála finanční skupiny) nebo ČSOB. Pokud státní zastupitelství svůj zájem neztratí a o zbytky Lesů Hluboká se začne zajímat policie, může v jihočeském městečku narazit na leccos. Například na utajené smlouvy s Lesy ČR z minulých let.

Týdeník EURO 35/2012, 27.8.2012

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz