18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

PRÁVO: Vyhláška katastrálního úřadu škodí

Ani jsem netušil, kolik bouře vyvolá můj názor, že vyhlášky Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK), vydávané od roku 1996 do roku 2007, obsahují nezákonné ustanovení o duplicitních zápisech vlastnictví. Původně to bylo ve vyhlášce v roce 1996 v ustanovení § 37 odstavci třetím, nyní jej nalezneme ve vyhlášce z roku 2007 v ustanovení § 45, také v odstavci třetím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 23.9.2011 15:49

A to není vše!

Katastrofální katastrální legislativa má ještě horší podoby, než je dočasné omezení svobodného výkonu vlastnictví. Naše katastrální legislativa dokonce dokázala máchnutím pera připravit některé vlastníky o jejich majetek úplně! To když zřejmě někdy koncem devadesátých let přestaly katastrální úřady, nikdy se mně nepodařilo zjistit přesně proč, jako samostatné nemovitosti evidovat sklepy. Moravští vinaři vědí velmi dobře o čem je řeč. Mnohý z nich vlastní sklep, ale nevlastní pozemek, na kterém stojí. Nebo nevlastní budovu, která je nad sklepem postavena. A ztrátou zápisu v katastru se mnozí vlastníci sklepů dostali do absurdních situací podobně, jako já. Někdo prodal pozemek, nebo budovu a nový majitel přišel na vlastníka sklepa, aby se vystěhoval ze sklepa, který nevlastní. Já jsem musel jít až do pozemkové knihy, prokázat, že sklep byl odjakživa veden, jako samostatná nemovitost a doložit rozhodnutí soudu o dědictví po tetě, kterým sklep na mně přešel. Teprve po tom se nový vlastník uklidnil. Já jsem pak pro jistotu s určitou finanční ztrátou řešil věc tak, že jsem sklep prodal novému vlastníkovi a pro své vinaření jsem si pořídil jiný, včetně pozemku. I tak mám problémy s ženštinou, které kdysi dávno kdosi dovolil, že si na údajně obecním pozemku může nasadit švestky, jejichž kořeny mně prorůstají klenbou.

J. Adler 23.9.2011 1:54

Výmarská republika??

Jen snad maličkost, protože se v problematice, kterou autor rozebírá nevyznám (i když mě poznámky o právech emigrantů zaujaly). Mám nepatrný problém s následující větou: "To se dělo ve Výmarské republice v době nacismu a to jistě nikdo nehodlá opakovat". Jestli se nemýlím, tak Výmarská republika nebyla v době nacismu, ta naopad padla v roce 1933 právě příchodem nacismu a byla to na německé poměry nevídaně demokratická republika - proto asi padla.

M. Baloun 23.9.2011 9:38

Re: Výmarská republika??

výmarská republika byla poněkud paskvilózní variantou demokracie s ponechanými prvky z dob minulých (viz ultrasilná pozice kancléře). Samotná výmarská republika byla zrušena až Grundgesetzt z roku 1949 (něco jako Úsatva současného německa). hitler se nenamáhal výmar zrušit, ani její instituce, včetně např. policie a min. vnitra. pouze zřídil paralelní orgány fungující současně s orgány výmaru, ale na stranickém principu. Které orgány měly větší (totální) moc netřeba vysvětlovat. tento stav činil fungování státu naprosto nepřehledným. Více H. Arendt: O původu totalitarismu.

J. Adler 23.9.2011 20:28

Re: Výmarská republika??

Mate pravdu, ze vymarska republika nebyla zrusena uredne - tedy ustava nebyla zrusena uredne v roce 1933, ale de facto byla zrusena Hitlerovym prichodem k moci. A ze to nebyla ani priblizne demokracie dokonala (a ktera je) je asi take pravda, ale rozhodne to byl krok kupredu a to smerem k demokracii. Ovsem nic to nemeni na tom, ze ma vyhrada byla o tom, ze Vymarska republika sice nebyla uredne zrusena, ale rozhodne se neda mluvit o tom, ze by nacismus byla  vymarska republika.