27.5.2022 | Svátek má Valdemar


PRÁVO: Všechna zvířata jsou si rovna...

22.8.2009

Zprávy ve středečním tisku mne vyprovokovaly k následující glose, která byla uveřejněna v pátek v deníku Právo.

Všechna zvířata jsou si rovna…

…ale některá jsou si rovnější… řekl jsem si s Orwellem při čtení čtvrtečních novin: Stát se omluvil Mlynářovi, stálo hned v titulku zpráv. Abych nevyvolal zbytečná nedorozumění: Vladimír Mlynář si omluvu zaslouží a já mu ji plně přeji. Byl nespravedlivě stíhán přes čtyři roky, byl souzen, odsouzen, musel se odvolávat. Jeho případ (a asi tisíce a tisíce dalších) pouze ilustrují katastrofální stav české justice a policie.

Spolu s předsedkyní Českého Helsinského výboru Dr. Šilhanovou jsem se snažil, aby se „Stát omluvil i Dr. Uzunoglovi“. President Klaus naši žádost odmítl dopisem, který bych si na jeho místě za rámeček nedal. Premiér Topolánek odmítl naši jak písemnou, tak i ústní žádost. Dr. Uzunoglu byl však postižen mnohem hůř než exministr Mlynář. Byl žalářován dva a půl roku, jeho trestní stíhání se táhlo déle než pověstný Dreyfusův případ před sto lety (bez měsíce celých 13 let). Dreyfusovi se se vší pompou omluvil jménem republiky francouzský president. Před nedávnem, v roce 2007, se za mnohem menší nespravedlnost omluvil v hlavním televizním programu kanadský premiér, který oznámil, že vyhodil šéfa kanadské policie a nespravedlivě stíhanému Kanaďanovi syrského původu vláda vyplatí za příkoří v průběhu necelých dvou let kompensaci skoro 10 milionů kanadských dolarů.

Čím se liší Dr. Uzunoglu od exministra Mlynáře? Pouze tím, že Uzunoglu nebyl ministrem, ale podnikatelem, a že má snědou tvář. Více rozdílů nenacházím.

Orwell byl klasik. I v naší zemi jsou si tedy některá zvířata (pardon, občané) rovnější než ostatní.

Asi před dvěma týdny byl ve Švédsku velký politický skandál. Gottlandský Landshövding (asi jako český hejtman) Marianne Samuelsson byla vládou okamžitě odvolána z funkce, protože pronesla větu, že velevýznamný švédský podnikatel musí mít vzhledem k stavebním povolením na chráněném pobřeží Gottlandu trochu jiná práva, než mají obyčejní švédští občané, kteří se na těch plážích pouze koupou. Hejtmanka byla odvolána pravicovou vládou prakticky na hodinu…

Oslovil jsem nedávno všechny hlavní politické strany s žádostí, aby se Dr. Uzunoglovi omluvily. Učinil tak zatím pouze předseda KSČM Vojtěch Filip, omluvu přislíbil i Cyril Svoboda, dosud ji však nepronesl. Jiří Paroubek vyslovil dříve v e-mailu lítost, Karel Schwarzenberg a Petr Pithart se v kauze Uzunoglu velice aktivně angažovali. Jinak ticho po politické pěšině…

20.8.2009

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!